NZCF logo

Results 2012

www.newzealandchess.co.nz

Chequered kiwi logo

If you would like the results of your tournament listed here, then please email them to the webmistress, heligan@newzealandchess.co.nz

31st December 2012 - 12th January 2013 - NZ Chess Supplies 120th New Zealand Congress, Wellington.

New Zealand Champion: FM Scott Wastney, with 10/11.
Major Open: 1st Max Chew Lee
NZ Rapid Championship: 1st= IM Paul Garbett and IM Anthony Ker
NZ Lightning Championship: 1st= Noel Pinic and FM Ben Hague (and also Athula Russell, Sri Lanka)
See chess.wellington.net.nz/congress.html for results.
This information is also available at nzchessmag.com/wellingtonchessclub/congress.html.
Vega files: Championship
Major Open
Rapid Championship

Games: download pgn files here: Championship, Major Open, Rapid (incomplete).

Photos by Guy Burns here: https://picasaweb.google.com/tuumeister/2013NZCongressWellington.
Photos by Simon Lyall here: http://www.flickr.com/photos/simonlyall/collections/72157632503939723/

Championship

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8     9    10    11  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1 Wastney, Scott       2381  FM NZL 10.0 | +W15  =B3   +W5   =B6   +W7   +B4   +W2   +B11  +W8   +W9   +B14  
  2 Smith, Robert        2321  FM NZL  7.5 | +B17  +W13  =W6   =B3   =W4   =B7   -B1   +W5   +W11  =B10  +W12  
  3 Green, Ewen          2184  FM NZL  7.5 | +B18  =W1   +B12  =W2   +W6   =B5   =W11  =B4   +W16  =B8   =W7   
  4 Steadman, Michael    2271  FM NZL  7.0 | +B10  -B6   +W16  +W8   =B2   -W1   +B7   =W3   -B5   +W15  +B11  
  5 Nijman, Brian        2154  -- NZL  7.0 | +B8   =W7   -B1   +W12  +B18  =W3   -W6   -B2   +W4   +B16  +W17  
  6 Hague, Ben           2430  FM NZL  6.5 | +B11  +W4   =B2   =W1   -B3   +W8   +B5   +W12  =B9   -B7   -W13  
  7 Russell, Athula      2274  -- SRI  6.0 | =W12  =B5   +W15  +B11  -B1   =W2   -W4   -B9   +B14  +W6   =B3   
  8 Ker, Anthony         2452  IM NZL  6.0 | -W5   +B14  +W13  -B4   +W15  -B6   =W9   +B16  -B1   =W3   +B18  
  9 Van Der Hoorn, Mark  2165  -- NZL  6.0 | =W14  -B12  =W10  -B18  +W17  +B13  =B8   +W7   =W6   -B1   +B15  
 10 Fuatai, Fuatai       2071  -- NZL  5.5 | -W4   =W11  =B9   =B13  =W14  +W18  -B12  =W17  =B15  =W2   +B16  
 11 Goodhue, Nathan      2146  -- NZL  5.0 | -W6   =B10  +W14  -W7   +B16  +W12  =B3   -W1   -B2   +B17  -W4   
 12 Forster, William     2078  -- NZL  5.0 | =B7   +W9   -W3   -B5   +W13  -B11  +W10  -B6   =W17  +W18  -B2   
 13 Thomas, Ben          2260  -- NZL  5.0 | +W16  -B2   -B8   =W10  -B12  -W9   +B17  =W15  +B18  -W14  +B6   
 14 Li, William (Xiang W 1970  -- NZL  4.0 | =B9   -W8   -B11  -W17  =B10  =W16  =B15  +B18  -W7   +B13  -W1   
 15 Stuart, Peter        2130  NM NZL  3.5 | -B1   +W18  -B7   =W16  -B8   =B17  =W14  =B13  =W10  -B4   -W9   
 16 Nyberg, Michael      2062  -- NZL  3.0 | -B13  +W17  -B4   =B15  -W11  =B14  +W18  -W8   -B3   -W5   -W10  
 17 Milligan, Helen      2082 WFM NZL  2.5 | -W2   -B16  -W18  +B14  -B9   =W15  -W13  =B10  =B12  -W11  -B5   
 18 Reedy, Brendan       2014  -- NZL  2.0 | -W3   -B15  +B17  +W9   -W5   -B10  -B16  -W14  -W13  -B12  -W8   

Major Open

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8     9    10    11  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1 Chew Lee, Max        1845  -- AUS  9.0 | +W23  +B11  +W14  +B3   +W2   +B5   =W6   -B4   =W7   +B8   +W10  
  2 Rains, Timothy       1756  -- NZL  8.5 | +B27  +W13  +B18  +W34  -B1   +W16  -W4   =B7   +B5   +W3   +B6   
  3 James, Jack          1775  -- NZL  7.5 | +B35  +W16  +B15  -W1   -B4   +W28  +B12  +B10  =W8   -B2   +W7   
  4 Rains, Edward        1884  -- NZL  7.0 | -B18  +W25  +B20  =B5   +W3   +W13  +B2   +W1   =B6   -B7   -W8   
  5 Timergazi, Layla     1828  -- NZL  7.0 | +B24  +W20  =B34  =W4   +B15  -W1   +B13  =B6   -W2   =W9   +B12  
  6 Jackson, Ross        1996  -- NZL  7.0 | -W15  +B33  +B10  +W18  =B13  +W17  =B1   =W5   =W4   +B11  -W2   
  7 Paul, David          1880  -- NZL  7.0 | =B10  =W12  -B31  +W24  +B18  +W20  +B16  =W2   =B1   +W4   -B3   
  8 Lyall, Simon         1795  -- NZL  7.0 | +B25  -W18  =B12  =W10  +B31  =W15  +B17  +W16  =B3   -W1   +B4   
  9 Brockway, Andrew     1792  -- NZL  7.0 | +W33  -B15  -W28  =B26  +W32  +B29  -W10  +W12  +B20  =B5   +W17  
 10 Gong, Daniel         1630  -- NZL  6.5 | =W7   +B17  -W6   =B8   =W29  +B19  +B9   -W3   +B21  +W15  -B1   
 11 Stracy, Don          1764  -- NZL  6.5 | +W22  -W1   -B16  +B33  -W17  +B23  +W31  =B15  +W28  -W6   +B19  
 12 McIntosh, Andrew        0  -- NZL  6.0 | =W17  =B7   =W8   =B29  +W19  +B14  -W3   -B9   +W24  +B28  -W5   
 13 Gold, Hamish         1828  -- NZL  6.0 | +W29  -B2   +W26  +B28  =W6   -B4   -W5   -B17  +W22  =B14  +W23  
 14 Pakenham, John       1749  -- NZL  6.0 | +B36  +W21  -B1   +W31  -B16  -W12  -B28  +W27  =B18  =W13  +B15  
 15 Cooper, Nigel        1662  -- NZL  5.5 | +B6   +W9   -W3   +B19  -W5   =B8   =B21  =W11  +W17  -B10  -W14  
 16 Nijman, Arie         1882  -- NZL  5.5 | +W26  -B3   +W11  +B23  +W14  -B2   -W7   -B8   -W19  +B25  =W21  
 17 Farrington, Lawrence 1732  -- NZL  5.5 | =B12  -W10  +B27  +W21  +B11  -B6   -W8   +W13  -B15  +W20  -B9   
 18 Whittle, Jonathon    1656  -- NZL  5.5 | +W4   +B8   -W2   -B6   -W7   -B31  +W22  +B26  =W14  -B23  +W28  
 19 Roberts, Michael     1841  -- NZL  5.5 | +B31  -W34  +B24  -W15  -B12  -W10  +B23  +W25  +B16  =W21  -W11  
 20 Gloistein, Bruce     1748  -- NZL  5.5 | +W30  -B5   -W4   +B22  +W23  -B7   +W29  =B28  -W9   -B17  +B33  
 21 Nicholls, Leighton   1797  -- NZL  5.5 | +W28  -B14  -W23  -B17  +W33  +B26  =W15  +B31  -W10  =B19  =B16  
 22 Wang, Aaron           970  -- NZL  5.5 | -B11  -B23  +W30  -W20  =B25  +W24  -B18  +W32  -B13  +W33  +B29  
 23 List, Robert         1626  -- NZL  5.0 | -B1   +W22  +B21  -W16  -B20  -W11  -W19  +B36  +B33  +W18  -B13  
 24 Chew Lee, Alanna     1551  -- AUS  5.0 | -W5   +B30  -W19  -B7   =W26  -B22  +W35  +B29  -B12  +W31  =B27  
 25 Cunningham, Patrick  1505  -- NZL  5.0 | -W8   -B4   -W29  +B30  =W22  +B32  =W27  -B19  +W26  -W16  +BYE  
 26 Qin, Joy Shu Yan     1643  -- NZL  5.0 | -B16  +W35  -B13  =W9   =B24  -W21  +B33  -W18  -B25  +BYE  +W36  
 27 Qin, Nicole Shu Yu    960  -- NZL  5.0 | -W2   =B29  -W17  -B32  +W30  +W35  =B25  -B14  =W31  +B36  =W24  
 28 Gillespie, John      1551  -- NZL  4.5 | -B21  +W36  +B9   -W13  +B35  -B3   +W14  =W20  -B11  -W12  -B18  
 29 Veldhuizen, Matt     1578  -- NZL  4.5 | -B13  =W27  +B25  =W12  =B10  -W9   -B20  -W24  +W36  +B32  -W22  
 30 Li, Leo               581  -- NZL  4.5 | -B20  -W24  -B22  -W25  -B27  =W36  +BYE  -W33  +BYE  +BYE  +B32  
 31 Reid, Anton      (W) 1607  -- NZL  3.5 | -W19  +B32  +W7   -B14  -W8   +W18  -B11  -W21  =B27  -B24   --   
 32 Li, Rodney (Xiang Re  951  -- NZL  3.5 | -B34  -W31  =B35  +W27  -B9   -W25  +W36  -B22  +BYE  -W29  -W30  
 33 Wight, Joshua        1386  -- NZL  3.0 | -B9   -W6   +B36  -W11  -B21  +BYE  -W26  +B30  -W23  -B22  -W20  
 34 Millikan, Erlend (W) 1750  -- USA  2.5 | +W32  +B19  =W5   -B2    --    --    --    --    --    --    --   
 35 Qian, Bella      (W) 1078  -- NZL  2.5 | -W3   -B26  =W32  +B36  -W28  -B27  -B24  +BYE  -BYE  -BYE   --   
 36 Konakanchi, Sathya K  809  -- NZL  1.5 | -W14  -B28  -W33  -W35  +BYE  =B30  -B32  -W23  -B29  -W27  -B26  

NZ Rapid Championship

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8     9  
--------------------------------------------------------------------------------------------------
  1 Garbett, Paul        2292  IM ---  7.5 | +W32  +B16  +W8   +W3   =B7   -B2   +W15  +W4   +B9   
  2 Ker, Anthony         2363  IM ---  7.5 | +B24  +W21  =B7   +W10  +B25  +W1   =B4   +W5   =B3   
  3 Hague, Ben           2366  FM ---  6.5 | +W35  +B28  +W9   -B1   +W19  -B4   +B11  +W7   =W2   
  4 Gao, Hans            2207  -- ---  6.5 | =B27  +W30  +B26  =W5   +B14  +W3   =W2   -B1   +B10  
  5 Smith, Robert        2257  FM ---  6.5 | +W54  +B18  =W13  =B4   +W28  =B8   +W10  -B2   +W17  
  6 Van Der Hoorn, Mark  2144  -- ---  6.5 | +B46  -W13  -B27  +W36  =B29  +W35  +B42  +W11  +B12  
  7 Steadman, Michael    2208  FM ---  6.0 | +W36  +B39  =W2   +B13  =W1   =B10  =W8   -B3   +W19  
  8 Pinic, Noel          2177  -- ---  6.0 | +W23  +B31  -B1   +W20  +B34  =W5   =B7   -W9   +B21  
  9 Lukey, Stephen       2244  FM ---  6.0 | +B37  +W20  -B3   +W26  -B10  +W39  +B14  +B8   -W1   
 10 Hulshof, Peter       2093  -- ---  5.5 | +W33  +B42  +W12  -B2   +W9   =W7   -B5   +B28  -W4   
 11 Chew Lee, Max        1845  --  G1  5.5 | +W22  =B25  =W19  =B15  +W12  +B18  -W3   -B6   +W28  
 12 Russell, Athula      2274  -- ---  5.5 | +B29  +W14  -B10  =W18  -B11  +W27  +B25  +B16  -W6   
 13 Goodhue, Nathan      1910  --  G1  5.5 | +W38  +B6   =B5   -W7   =B17  -W21  +B29  =W26  +B25  
 14 Pomeroy, Arthur      1996  --  G1  5.5 | +W48  -B12  +W23  +B42  -W4   +B19  -W9   +B22  =W16  
 15 Li, William (Xiang W 2094  -- ---  5.5 | +B44  -W26  +B29  =W11  +B27  +W25  -B1   -W17  +B30  
 16 Knowles, Jeremy      2019  -- ---  5.5 | +B43  -W1   +B36  -W34  +B37  +W20  +B21  -W12  =B14  
 17 Freeman, Michael     2109  -- ---  5.5 | +W40  =B19  -W25  +B35  =W13  +B31  =W28  +B15  -B5   
 18 Davis, Justin        1991  --  G1  5.5 | +B50  -W5   +B40  =B12  +W38  -W11  -B20  +W42  +B26  
 19 James, Jack          1864  --  G1  5.0 | +B56  =W17  =B11  +W21  -B3   -W14  +B47  +W20  -B7   
 20 Sellen, Ian          1986  --  G1  5.0 | +W51  -B9   +W33  -B8   +W23  -B16  +W18  -B19  +W34  
 21 Sutherland, John     2079  -- ---  5.0 | +W53  -B2   +W54  -B19  +W32  +B13  -W16  +B23  -W8   
 22 Chen, Wei Kai           0  --  G2  5.0 | -B11  +W41  +B24  -W38  =B26  =W29  +B35  -W14  +B37  
 23 Gold, Hamish         1674  --  G2  5.0 | -B8   +W55  -B14  +W30  -B20  +W43  +B39  -W21  +B42  
 24 Rains, Edward        1758  --  G1  5.0 | -W2   +B53  -W22  -B33  +W48  -B46  +W41  +B40  +W31  
 25 Nyberg, Michael      2088  -- ---  4.5 | +B41  =W11  +B17  +W27  -W2   -B15  -W12  +B34  -W13  
 26 Nijman, Arie         1881  --  G1  4.5 | +W49  +B15  -W4   -B9   =W22  =B42  +W33  =B13  -W18  
 27 Rains, Timothy       1687  --  G2  4.5 | =W4   +B34  +W6   -B25  -W15  -B12  =W38  +B39  =W32  
 28 Stuart, Peter        2068  NM ---  4.5 | +B47  -W3   +B37  +W44  -B5   +W34  =B17  -W10  -B11  
 29 Lyall, Simon         1735  --  G1  4.5 | -W12  +B48  -W15  +B53  =W6   =B22  -W13  =B33  +W44  
 30 McDonald, John       2067  -- ---  4.5 | -W34  -B4   +W50  -B23  +W41  +B38  +W46  =B31  -W15  
 31 Jackson, Ross        1894  --  G1  4.5 | +B55  -W8   -B34  +W40  +B43  -W17  +B37  =W30  -B24  
 32 Timergazi, Layla     1750  --  G1  4.5 | -B1   -W43  +B45  +W41  -B21  +W40  -B34  +W47  =B27  
 33 Stoeveken, Peter     1596  --  G2  4.5 | -B10  +W52  -B20  +W24  -B35  +W36  -B26  =W29  +B45  
 34 Gong, Daniel         1395  --  G2  4.0 | +B30  -W27  +W31  +B16  -W8   -B28  +W32  -W25  -B20  
 35 Roberts, Michael     1822  --  G1  4.0 | -B3   +W47  =B38  -W17  +W33  -B6   -W22  +B53  =W36  
 36 Power, Wayne         1719  --  G1  4.0 | -B7   +W45  -W16  -B6   +W53  -B33  =B43  +W46  =B35  
 37 Gloistein, Bruce     1721  --  G1  4.0 | -W9   +B51  -W28  +B48  -W16  +B44  -W31  +B38  -W22  
 38 Wang, Aaron           859  --  G2  4.0 | -B13  +W46  =W35  +B22  -B18  -W30  =B27  -W37  +B47  
 39 Marko, Helmut        1925  --  G1  4.0 | +B45  -W7   -B44  +W46  +B47  -B9   -W23  -W27  +B49  
 40 Brockway, Andrew     1658  --  G2  4.0 | -B17  +W56  -W18  -B31  +W51  -B32  +B49  -W24  +B50  
 41 Nicholls, Leighton   1586  --  G2  4.0 | -W25  -B22  +W55  -B32  -B30  +W54  -B24  +W52  +B46  
 42 Reedy, Brendan       1832  --  G1  3.5 | +B52  -W10  +B43  -W14  +B44  =W26  -W6   -B18  -W23  
 43 Qin, Joy Shu Yan     1359  --  G2  3.5 | -W16  +B32  -W42  +B50  -W31  -B23  =W36  -B44  +W53  
 44 Gothorp, Thomas      1621  --  G2  3.5 | -W15  +B49  +W39  -B28  -W42  -W37  =B53  +W43  -B29  
 45 Qin, Nicole Shu Yu    958  --  G2  3.5 | -W39  -B36  -W32  +B49  =W54  -W47  +B51  +B48  -W33  
 46 List, Robert         1669  --  G2  3.0 | -W6   -B38  +W51  -B39  +W52  +W24  -B30  -B36  -W41  
 47 Chew Lee, Alanna     1551  --  G2  3.0 | -W28  -B35  +W49  +B54  -W39  +B45  -W19  -B32  -W38  
 48 Marko, Nigel         1325  --  G2  3.0 | -B14  -W29  +B52  -W37  -B24  -W49  +B54  -W45  +W56  
 49 Merton, Sam           631  --  G2  3.0 | -B26  -W44  -B47  -W45  +B50  +B48  -W40  +B55  -W39  
 50 Wight, Joshua        1091  --  G2  3.0 | -W18  -B54  -B30  -W43  -W49  +B56  +W55  +B51  -W40  
 51 Li, Rodney (Xiang Re 1057  --  G2  3.0 | -B20  -W37  -B46  +W56  -B40  +B52  -W45  -W50  +B55  
 52 Konakanchi, Sathya K    0  --  G2  3.0 | -W42  -B33  -W48  +B55  -B46  -W51  +W56  -B41  +BYE  
 53 Cunningham, Patrick  1562  --  G2  2.5 | -B21  -W24  +B56  -W29  -B36  +B55  =W44  -W35  -B43  
 54 McGowan, Alistair(W) 1735  --  G1  1.5 | -B5   +W50  -B21  -W47  =B45  -B41  -W48  -BYE   --   
 55 Li, Leo               647  --  G2  1.0 | -W31  -B23  -B41  -W52  +B56  -W53  -B50  -W49  -W51  
 56 Rankin-Pearce, Tukah  532  --  G2  1.0 | -W19  -B40  -W53  -B51  -W55  -W50  -B52  +BYE  -B48  

Message from the GP Administrator, Bob Smith:
Merry Christmas to everyone and best wishes for the New Year!
As many of you know by now, after ten years I am standing down as Grand Prix Administrator. Running the GP for a decade has not been without its challenges, but I feel it has definitely proved its worth since, as NZCF President, I first proposed the concept.
I congratulate the current Council on its continuing commitment to the Grand Prix, and wish my successor, Helen Milligan, all the best in her efforts to run a smooth competition (please do your best to help her!)
After another spirited year of chess, I also congratulate the following winners in this year's Myer Tan New Zealand Chess Grand Prix:

Final standings

Open - 1 Ben Hague $800 2 Mike Steadman $550 3 Luke Li $400 4 Bob Smith $250.
Under 2100 - 1 Hans Gao $300 2 Ben Lim $200 3 Nathan Goodhue $100.
Under 1800 - 1 Alphaeus Ang $300 2 Hristo Kolev (taking 1st Junior prize) 3 William Zhang $200 4 Leo Zhang $100.
Under 1500 - 1 Daniel Gong $300 2 Judd Zhang $200 3 Allen Fan $100
Junior - 1 Luke Li (taking 3rd Open prize) 2 Hans Gao (taking 1st U2100 prize) 3 Alphaeus Ang (taking 1st U1800 prize) 4 Hristo Kolev $300 5 Joy Qin (taking 1st Female prize) 6 William Zhang (taking 2nd U1800 prize) 7 William Li $200 8 Scott Yang $100.
Female - 1 Joy Qin $300 2 Helen Milligan $200 3 Nicole Tsoi $100.
Senior - 1 Paul Garbett $300 2 Wayne Power $200 3 Helen Milligan (taking 2nd Female prize) 4 Peter Stuart $100.
Under 12 & Under 1200 - 1 Daniel Gong (taking 1st U1500 prize) 2 Rodney Li $80 3 Nicole Qin $60 4 Aaron Wang $40.
Best non-prize-winning North Islander outside the main centres - Noel Pinic (Tauranga -8th Open) $100
Best non-prize-winning South Islander - Nigel Cooper (Canterbury - 7th Senior) $100
Best non-prize-winning North Island junior outside the main centres - Alan Ansell (New Plymouth - 12th Junior) $100
Best non-prize-winning South Island junior - Timothy Rains (Canterbury - 11th Junior) $100

December 28th 2012 - January 6th 2013- Hastings International, Hastings, UK.
Kiwis abroad: Bob Mitchell and Hamish Shierlaw are playing in the Open. Follow them at the official site, www.hastingschess.com/.

December 8th - 16th 2012 - Australasian Masters, AUSTRALIA.
Kiwis abroad: FM Bob Smith and Luke Li took part in this all-play-all event. Both scored 4/9.
Comments on the thread at http://www.chesschat.org/showthread.php?t=14359.
Results at http://boxhillchess.org.au/current-tournaments/2012-austral-masters/.

December 12th 2012 - North Shore CC Presentation Night, North Shore.
Some photos...


Eduard Todor and Vanya Burduk
  Crystal Zhu   William Zhang
Spring Tournament, Group 5,
1st= Eduard Todor and Vanya Burduk
  Winter Tournament, Group 3,
Crystal Zhu (pictured) 1st= with Sacha Gilmore
  William Zhang,
Winner of the Rapid Championship, 4th Leg,
and 1st= with Peter Stuart in the Spring Tournament, Group 1
         
Sacha Gilmore   Neil Gunn and David Evans   Brian Winsor
Most Improved Player trophy: Sacha Gilmore
(Neil Gunn left and Philip Hair right)
  Philip Hair presents the Spring Cup to
Neil Gunn and David Evans (1st= with Helen Milligan)
  Club Championship, C-Grade
1st= Brian Winsor (pictured, left) and Steve Holdaway
Hao Jia and David Rong        
Club Championship, B-Grade
1st= Hao Jia and David Rong
       

December 9th 2012 - MC Cup Championships 2012, Auckland.
THE PREMIER CHESSPOWER EVENT FOR 2012
Championship Division Winners
1st William Zhang 6½
2nd Kevin Guan 5½
3rd Allen Fan 5½
Best Girl Sarah Yan 5½
Open Division Winners
1st Lucas Salazar 6
2nd Jeffrey Zheng 5½
3rd Azrie Azizi 5
Best Girl Sophia Khan 3½
Full results at http://nzjunior.tornelo.com/tournaments/mc-cup-championship-2012.

December 1st - 10th 2012 - London Chess Classic, UK.
Kiwi success! Bob Mitchell, now living in London, was 1st= in the Weekender B under-1800 with 4/5.
Other Kiwis abroad: FM Nic Croad is competed in the FIDE Open, along with David Guthrie, Alistair Compton, and Hamish Shierlaw. Website http://www.londonchessclassic.com.

December 1st 2012 - MIT Rapid, Auckland.

A-Grade

No Name                   Loc  Club Total  1    2    3    4    5    6  

1  Paul Garbett           2292 NS   5     15:W  2:W  3:L  4:W  9:W  6:W
2  Michael Steadman       2208 AC   4.5   10:W  1:L  7:W  6:D  8:W  3:W
3  Robert Smith           2257 MM   4     17:W 16:W  1:W  9:W  6:L  2:L
4  Scott Wastney          2310 WE   4      6:W  8:W  9:L  1:L 16:W 11:W
5  Ben Hague              2366 AC   4     13:L 11:W 12:L 14:W  7:W 10:W
6  Antonio Krstev         2019 NS   3.5    4:L 20:W 14:W  2:D  3:W  1:L
7  Peter Hulshof          2093 HA   3.5   11:D 13:W  2:L 12:W  5:L  9:W
8  Hans Gao               2207 AC   3.5   12:W  4:L 15:D 13:W  2:L 18:W
9  Daniel Shen            2237 AC   3     20:W 14:W  4:W  3:L  1:L  7:L
10 Benjamin Lim           1902 HP   3      2:L 19:W 13:D 11:D 12:W  5:L
11 Scott Yang             1805 WT   3      7:D  5:L 16:W 10:D 18:W  4:L
12 Daniel Runcan          1881 WT   3      8:L 17:W  5:W  7:L 10:L 20:W
13 Hilton Bennett         2024 HA   2.5    5:W  7:L 10:D  8:L 15:D 17:D
14 Peter Stuart           2068 NS   2.5   18:W  9:L  6:L  5:L 17:D 16:W
15 Helen Milligan         2018 NS   2.5    1:L 18:W  8:D 16:L 13:D 19:D
16 Jennya Charamova       1825 NS   2     19:W  3:L 11:L 15:W  4:L 14:L
17 Robert Gibbons         1957 PT   2      3:L 12:L 20:L 19:W 14:D 13:D
18 Graham Nolan           1649 HA   2     14:L 15:L 19:W 20:W 11:L  8:L
19 William (Xiang Wei) Li 2094 AC   1.5   16:L 10:L 18:L 17:L 20:W 15:D
20 Edward Tanoi           1944 AC   1      9:L  6:L 17:W 18:L 19:L 12:L

B-Grade

No Name                 Loc  Club Total  1    2    3    4    5    6  

1  Leo Zhang            1708 AC   4.5    7:W  6:L  9:W  8:W  2:W  3:D
2  Andrew Michael       1646 AC   4     14:W  3:W  8:W  6:W  1:L  4:L
3  Hilton Jacobs        1730 NS   4     13:W  2:L  4:W 12:D  6:W  1:D
4  Philip Mukkattu      1636 AC   4      6:L  5:W  3:L 14:W  7:W  2:W
5  Judd Zhan            1526 HP   3.5   11:D  4:L 14:W  7:L  8:W 12:W
6  Cyber Li             1500      3      4:W  1:W 11:W  2:L  3:L 10:L
7  Hristo Kolev         1597 HP   3      1:L  9:L 10:W  5:W  4:L  0:W
8  Wayne Power          1719 NS   3      9:W 12:W  2:L  1:L  5:L 11:W
9  George Chen          1601 AC   3      8:L  7:W  1:L 11:W 10:L 13:W
10 Don Eade             1652 AC   3     12:L 11:L  7:L 13:W  9:W  6:W
11 Alphaeus Wei Ern Ang 1677 WT   2.5    5:D 10:W  6:L  9:L 12:W  8:L
12 Johnson Chen         1517 AC   2.5   10:W  8:L 13:W  3:D 11:L  5:L
13 Thomas Gothorp       1621 HA   1.5    3:L 14:D 12:L 10:L  0:W  9:L
14 Richard Jiang        1508 HP   .5     2:L 13:D  5:L  4:L  0:   0: 

C-Grade

No Name               Loc  Club Total  1    2    3    4    5    6  

1  Allen Fan          1475 AC   5.5   18:W 12:W  4:W  2:D  3:W  5:W
2  Joy Shu Yan Qin    1359 AC   5.5   16:W  8:W  3:W  1:D 10:W  6:W
3  Johnson Li                   4      5:W  9:W  2:L 14:W  1:L 10:W
4  Kevin Chengye Guan 1102 HP   4     13:W 11:W  1:L 10:L  9:W  8:W
5  Biyuan Chen        1264 HP   3.5    3:L 14:D 15:W 17:W  7:W  1:L
6  Neil Sonnekus      1174 AC   3.5   17:L 15:W 12:W 13:W  8:D  2:L
7  Nicholas Huang     1148 CM   3.5   15:W 17:W 13:L  8:D  5:L 12:W
8  Bella Qian         1205 NS   3     10:W  2:L  9:W  7:D  6:D  4:L
9  Caroline Yan       1283 AC   3     14:W  3:L  8:L 11:W  4:L 13:W
10 Temu Maroroa       1402 HP   3      8:L 18:W 17:W  4:W  2:L  3:L
11 Sacha Gilmore      1472 NS   3     12:L  4:L 16:W  9:L 14:W 15:W
12 Luke (Jintao) Wang 1206 NS   2.5   11:W  1:L  6:L 16:W 13:D  7:L
13 Bryner Lum         1277 HP   2.5    4:L 16:W  7:W  6:L 12:D  9:L
14 Brian Qi           1144 AC   2      9:L  5:D 18:W  3:L 11:L 16:D
15 Mana Garland       1327 WT   2      7:L  6:L  5:L 18:W 17:W 11:L
16 John McRae         1166 PT   1.5    2:L 13:L 11:L 12:L 18:W 14:D
17 Rohan Patel        1373      1      6:W  7:L 10:L  5:L 15:L 18:L
18 Raymon Hill        1216 HP   1      1:L 10:L 14:L 15:L 16:L 17:W

D-Grade

No Name                  Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1  Tony Wang             1064 5     10:W  8:W  7:W  3:W  4:W  2:L
2  Arvin Lim             925  5      6:W  7:L  8:W 13:W  3:W  1:W
3  Rodney (Xiang Rei) Li 1057 4     11:W  5:W  4:W  1:L  2:L  6:W
4  Arul Gaundar          882  4     13:W  9:W  3:L  7:W  1:L 10:W
5  Nicole Shu Yu Qin     958  4     14:W  3:L  6:L  8:W 11:W  7:W
6  Sarah Yan             1300 3.5    2:L 11:W  5:W 10:D  9:W  3:L
7  Ally Tang             982  3     12:W  2:W  1:L  4:L 10:W  5:L
8  Terry Shen            945  3      9:W  1:L  2:L  5:L 14:W 12:W
9  Jasmine Zhang         1319 3      8:L  4:L 12:W 11:W  6:L 14:W
10 Louie Wei             924  2.5    1:L 12:W 13:W  6:D  7:L  4:L
11 Satnam Singh          924  2      3:L  6:L 14:W  9:L  5:L 13:W
12 Zhuosi Xie            536  2      7:L 10:L  9:L 14:W 13:W  8:L
13 Elvin Zhang           1007 1      4:L 14:W 10:L  2:L 12:L 11:L
14 Andrew Le                  0      5:L 13:L 11:L 12:L  8:L  9:L

Junior

Overall placing:
1st	Li, Yu Yang
2nd	Carlos, Alfonsus
3rd	Tang, Tony
4th	Zou, Chris

Age group medallists:
over12	Januszczak, Hubert 
under11	Millington, Anthony
under9	Gaundar, Arav
under7	Han,Allan

Vega files for the Juniors, with crosstables etc, are available here.

November 25th 2012 - 9th MC Cup Qualifiers, Auckland.
Results and a whole lot more can be found here:
http://www.chesspower.co.nz/webapps/i/88770/234127/454746
http://nzjunior.tornelo.com/tournaments/9th-mc-cup-qualifiers
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.297625777024600.72215.236680423119136&type=3

November 25th 2012 - 2012 South Island Rapid Championships, incorporating the 2012 All Canterbury Championships, Christchurch.
1st Thorben Koop
2nd= Arie Nijman, Tim Rains (All Canty Champs, SI Rapid Champs)
4th=Nick Cummings, Matt McNabb, John Sutherland
U1900 Raymond Myers
U1600 Andrew Masters
Most distance travelled without a prize: Hamish Gold
Upset prizes:
George Aranui - R1, bt Arie Nijman
Tim Rains - R2, bt Matt McNabb
Ross Black - R3, draw with Raymond Myers
Ben Clayton - R5, bt Simon Ward
Arie Nijman - R6, draw with Nick Cummings

  1 Koop Thorben         2195     GER  6.0 | +B13  +W10  +B8   +W6   +B4   +W5   
  2 Rains Timothy        1687  -- NZL  4.5 | +B15  +W6   +B10  =W4   -B5   +W9   
  3 Nijman Arie J        1881  -- NZL  4.5 | -B14  +W16  +B13  +W8   +B9   =W4   
  4 Cummings Nick        2113  -- NZL  4.0 | +W17  +B7   +W5   =B2   -W1   =B3   
  5 Sutherland John L    2079  -- NZL  4.0 | +B11  +W12  -B4   +W14  +W2   -B1   
  6 Mcnabb Matthew D     2074  -- NZL  4.0 | +W9   -B2   +W17  -B1   +B14  +W13  
  7 Myers Raymond        1755  -- NZL  4.0 | +B18  -W4   =B11  +W12  =B8   +W10  
  8 Benson Christopher   1824  -- NZL  3.5 | +W16  +B14  -W1   -B3   =W7   +B15  
  9 Masters Andrew       1438  -- NZL  3.0 | -B6   +W15  +B12  +W11  -W3   -B2   
 10 Gloistein Bruce H    1721  -- NZL  3.0 | +W20  -B1   -W2   +B17  +W15  -B7   
 11 Black Ross           1517  -- NZL  3.0 | -W5   +B19  =W7   -B9   =B13  +W14  
 12 Roura Federico       1684  -- NZL  3.0 | +W19  -B5   -W9   -B7   +W18  +B16  
 13 Gold Hamish R        1674  -- NZL  2.5 | -W1   +B20  -W3   +B18  =W11  -B6   
 14 Aranui George        1436  -- NZL  2.0 | +W3   -W8   +B16  -B5   -W6   -B11  
 15 Keating Finley          0     NZL  2.0 | -W2   -B9   +W20  +B19  -B10  -W8   
 16 Clayton Ben          1432  -- NZL  2.0 | -B8   -B3   -W14  +B20  +W17  -W12  
 17 Ward Simon           1552  -- NZL  2.0 | -B4   +W18  -B6   -W10  -B16  +W19  
 18 Rains Jessica        1034  -- NZL  1.0 | -W7   -B17  +W19  -W13  -B12  -B20  
 19 Paget James             0  -- NZL  1.0 | -B12  -W11  -B18  -W15  +W20  -B17  
 20 Thirring Iain        1016  -- NZL  1.0 | -B10  -W13  -B15  -W16  -B19  +W18 

November 18th 2012 - Auckland Chess Association Team Lightning, Auckland.
1st North Shore A
2nd Waitakere
3rd Auckland Chess Centre
4th North Shore B
5th Howick-Pakuranga
6th Papatoetoe

Leading scores: Ralph Hart (NS ‘A’) 19/20, Matthew Barlow (NS ‘A’) 18, Paul Garbett (NS ‘A’) 17½, Scott Yang (WT) 17, Robert Smith (WT) 16½, Antonio Krstev (NS ‘A’) 15½, Nathan Goodhue (AC) 14½, Leonides Guico (WT) & Leo Zhang (AC) 12½.

There are photos (courtesy of Simon Lyall) on the NZCF Facebook fan page,
www.facebook.com/NZChessFederation

      1 2 3 4 5 6 Points
1 North Shore A     11 14½ 13½ 15 16 70
2 Waitakere   5   13½ 14 15½ 55½
3 Auckland     8 14 15½ 47½
4 North Shore B   8   9 12 34
5 Howick-Pakuranga   1 2 2 7   11 23
6 Papatoetoe   0 ½ ½ 4 5   10

November 12th - 25th 2012 - World Senior Championship, Kammena Vourla, GREECE.
Kiwis abroad: Nigel Cooper is playing in the Open.
See http://www.chess-results.com/tnr80766.aspx.

November 7th - 19th 2012 - World Youth Championships, Maribor, SLOVENIA.
See http://www.wycc2012.com/
and http://www.chess-results.com/tnr84660.aspx.
Kiwis abroad: Allen Fan (Under-8) and Olivia Dong (Under-12 Girls).

completed November 2012 - Wellington Club Championships, Wellington.
A-Grade: IM Anthony Ker, 8/9
B-Grade: 1st= Rama Rao Miriyala and Alan Aldridge, 7/9
C-Grade: John Cook, 8/10

A-Grade

No Name             Loc  Total 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1  Ker, Anthony     2449 8     * W D W D W W W W W 
2  Dive, Russell    2437 6.5   L * W W W W L D W W 
3  Nijman, Brian    2156 5     D L * D W L W W D D 
4  Forster, Bill    2049 5     L L D * D L W W W W 
5  Pomeroy, Arthur  2111 4.5   D L L D * D W D D W 
6  Sellen, Ian      2039 3.5   L L W W D * D D L L 
7  Nyberg, Michael  2074 3.5   L W L L L D * D W D 
8  Jackson, Ross    2026 3.5   L D L L D D D * D W 
9  Stone, Andrew    2033 3.5   L L D L D W L D * W 
10 Stoeveken, Peter 1917 2     L L D L L W D L L * 
 

B-Grade

No Name                 Loc  Total 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1  Miriyala, Rama Rao        7     * W L W W W L W W W 
2  Aldridge, Alan       1959 7     L * W W W W W W - W 
3  Roberts, Mike        1843 5.5   W L * W L W W D L W 
4  Pandey, Alok              4.5   L L L * W W W W D L 
5  Brockway, Andrew     1798 4     L L W L * D D D D W 
6  Timergazi, Layla     1755 3.5   L L L L D * W W - W 
7  Whittle, Jonathon    1637 2.5   W L L L D L * L - W 
8  Farrington, Lawrence 1751 2.5   L L D L D L W * - D 
9  Paul, David          1883 2     L - W D D - - - * - 
10 Stracy, Don          1828 1.5   L L L W L L L D - * 
 

C-Grade

No Name                     Loc  Total  1    2    3    4    5    6    7    8    9   10  

1  Cook, John               1611 8      7:W  4:W  3:L  5:W  8:W  6:W  9:W  2:L 12:W  0:W
2  Gupta, Saurabh                7     12:W  6:L  9:L 13:W  0:D 11:W  0:D  1:W  3:W  5:W
3  Veldhuizen, Matt         1573 6.5    5:W 13:W  1:W  8:L  9:W  4:L  0:D  7:W  2:L 10:W
4  Marney, John             1610 6.5   13:W  1:L 10:W  9:L  5:W  3:W  6:W  0:D  7:L 11:W
5  Frater, Dylan            1596 6      3:L  7:W 12:W  1:L  4:L  0:W 11:W  9:W 10:W  2:L
6  Wight, Josh                   5.5    0:W  2:W  8:L  7:W  0:D  1:L  4:L 10:L 11:W 12:W
7  Sknar, Andrew            1427 5.5    1:L  5:L 11:W  6:L  0:D 12:W 10:W  3:L  4:W  9:W
8  Heaton, Ken              1637 5     10:W  9:W  6:W  3:W  1:L  0:D  0:D  0:   0:   0: 
9  Theodosiou, Andreas      1232 4.5   11:W  8:L  2:W  4:W  3:L 10:D  1:L  5:L  0:W  7:L
10 Johnson, Alex                 4.5    8:L 11:W  4:L 12:W  0:W  9:D  7:L  6:W  5:L  3:L
11 Sampathkumar, Shyamkumar 1301 3      9:L 10:L  7:L  0:W 13:W  2:L  5:L 12:W  6:L  4:L
12 Sknar, Andriy            1011 2      2:L  0:W  5:L 10:L  0:D  7:L  0:D 11:L  1:L  6:L
13 Weekes, Quinn                 2      4:L  3:L  0:W  2:L 11:L  0:D  0:D  0:L  0:   0: 
 

October 26th - 28th 2012 - NZ Seniors Championship, Mt Maunganui.
Organised by Mt Maunganui RSA Chess Club.
1st= NZ Seniors Champions for 2012: IM Paul Garbett and Dave Cooper 5/6
3rd Helen Milligan 4½
4th Wayne Power 4
Grading group I: Nigel Cooper
Grading group II: Helen Courtney

Vega files here, with crosstables etc: NZ Seniors.

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
  1 Garbett, Paul        2338     NZL  5.0 | +B9   +W8   +B5   =W2   =B3   +W7   
  2 Cooper, David        2075     NZL  5.0 | +B12  +W15  =B3   =B1   +W4   +W5   
  3 Milligan, Helen      2099 WFM NZL  4.5 | +W11  =B4   =W2   +B10  =W1   +B8   
  4 Power, Wayne         1945     NZL  4.0 | +B7   =W3   +B8   =W5   -B2   +W9   
  5 Cornford, Lindsay    1964     NZL  3.5 | +W6   +B10  -W1   =B4   +W12  -B2   
  6 Cooper, Nigel        1655     NZL  3.5 | -B5   +W9   =B15  +W12  -B7   +W13  
  7 Courtney, Helen      1515     NZL  3.0 | -W4   +B11  -W10  +B14  +W6   -B1   
  8 Lynn, William        1882     NZL  3.0 | +W14  -B1   -W4   +B13  +BYE  -W3   
  9 Smith, Vivian        1797 WFM NZL  3.0 | -W1   -B6   +W11  +B15  +W10  -B4   
 10 Roberts, Michael     1843     NZL  3.0 | +B13  -W5   +B7   -W3   -B9   +BYE  
 11 Booth, Anthony       1689     NZL  3.0 | -B3   -W7   -B9   +BYE  +W15  +B12  
 12 Collingwood, Ron     1676     NZL  2.0 | -W2   +B14  +W13  -B6   -B5   -W11  
 13 Buis, Peter          1400     NZL  2.0 | -W10  +BYE  -B12  -W8   +W14  -B6   
 14 De Leeuw, Kees       1440     NZL  2.0 | -B8   -W12  +BYE  -W7   -B13  +B15  
 15 Irwin, Carey         1189     NZL  1.5 | +BYE  -B2   =W6   -W9   -B11  -W14  
 
IM Paul Garbett and Dave Cooper   Helen Milligan   Wayne Power
1st= IM Paul Garbett and Dave Cooper   3rd Helen Milligan   4th Wayne Power
         
Nigel Cooper   Helen Courtney  
Grading group I: Nigel Cooper   Grading group II: Helen Courtney  

October 28th 2012 - 8th MC Cup Qualifiers, Auckland.
Organised by Chess Power.
MC Cup winner: Leo Zhang
Results and report, with photos:
http://www.chesspower.co.nz/webapps/i/88770/234127/450123
Crosstables:
http://nzjunior.tornelo.com/tournaments/8th-mc-cup-2012-qualifiers

October 19th - 22nd 2012 - Merv Morrison Memorial Chess Tournament, Auckland.
Open
1st Ben Hague
2nd= Scott Yang and Hans Gao
4th Thorben Koop
under-2000
1st= Wayne Power and William Li
under1800 (3 joint winners of Merv Morrison trophy)
1st= Hilton Jacobs, Karl Holdo and Byron Lam
under-1400
1st= Arvin Lim, Sarah Yan and Caroline Yan

Vega files here, with crosstables etc: Open and Under 1800.

Games: top five boards from each round can be downloaded here (pgn file).

Open

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
  1 Hague, Ben           2436  FM ENG  5.0 | +B24  +W23  +B5   =W3   =B2   +W7   
  2 Yang, Scott          2103  -- NZL  4.5 | +B14  =W3   +BYE  =B4   =W1   +W5   
  3 Gao, Hans            2189  -- NZL  4.5 | +W21  =B2   +W16  =B1   +W6   =B4   
  4 Koop Thorben         2165  -- GER  4.0 | +B11  +W12  =B7   =W2   =B10  =W3   
  5 Thornton, Gino A     2211  -- NZL  3.5 | +B9   +W8   -W1   =B6   +W12  -B2   
  6 Goodhue, Nathan      2118  -- NZL  3.5 | +B18  =W7   +B13  =W5   -B3   =W8   
  7 Pinic, Noel          2251  -- NZL  3.5 | +W19  =B6   =W4   =B12  +W16  -B1   
  8 Bennett, Hilton P    2117  -- NZL  3.5 | +W15  -B5   =W9   =B11  +W14  =B6   
  9 Power, P Wayne       1945  -- NZL  3.5 | -W5   +B15  =B8   =W13  +B19  =W10  
 10 Milligan, Helen      2099 WFM NZL  3.5 | =BYE  =W13  =B18  +B17  =W4   =B9   
 11 Li, William (Xiang W 1901  -- NZL  3.5 | -W4   =B17  +B14  =W8   =B13  +BYE  
 12 Kolev, Hristo        1733  -- NZL  3.0 | +BYE  -B4   +W24  =W7   -B5   =W13  
 13 Lim, Benji           2056  -- NZL  3.0 | +W17  =B10  -W6   =B9   =W11  =B12  
 14 Ang, Alphaeus WeiErn 1814  -- NZL  3.0 | -W2   +B21  -W11  +BYE  -B8   +B17  
 15 Zhang, William Jiewe 1864  -- NZL  3.0 | -B8   -W9   =W21  =B22  +B20  +W18  
 16 Gibbons, Robert E    2086  -- NZL  2.5 | =BYE  +W22  -B3   =W18  -B7   =W21  
 17 Zhang, Leo           1771  -- NZL  2.5 | -B13  =W11  +B22  -W10  +B18  -W14  
 18 Lyall, Simon         1880  -- NZL  2.0 | -W6   +B19  =W10  =B16  -W17  -B15  
 19 Jashari, Xhuedet     1945  -- NZL  2.0 | -B7   -W18  +B20  +BYE  -W9   -BYE  
 20 Seabrook, Roy        1885  -- NZL  2.0 | -B23  -W24  -W19  +B21  -W15  +B22  
 21 Taylor, Richard      1941  -- NZL  1.5 | -B3   -W14  =B15  -W20  =W22  =B16  
 22 Crombie, William R   1847  -- NZL  1.5 | =BYE  -B16  -W17  =W15  =B21  -W20  
 23 Dordevic, Ivan   (W) 2149  -- NZL  1.0 | +W20  -B1   -BYE  -BYE   --    --   
 24 Molina Barrera, G(W) 2049  -- MEX  1.0 | -W1   +B20  -B12  -BYE   --    --  

Under 1800

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
  1 Jacobs, Hilton       1748  -- NZL  4.5 | -B4   +W9   +B11  +W5   +B3   =W2   
  2 Holdo, Karl          1724  -- NZL  4.5 | =BYE  +W8   +B5   =W3   +B4   =B1   
  3 Lam, Byron           1783  -- NZL  4.5 | +W11  +B10  +W4   =B2   -W1   +W6   
  4 Fan, Allen           1429  -- NZL  4.0 | +W1   +BYE  -B3   +W6   -W2   +B8   
  5 Qin, Joy Shu Yan     1485  -- NZL  3.5 | +W7   +B6   -W2   -B1   =B9   +W12  
  6 Mukkattu Phillip     1788  -- NZL  3.0 | +B12  -W5   +W10  -B4   +W7   -B3   
  7 Lim, Arvin           1223  -- NZL  3.0 | -B5   =W12  +B9   =W8   -B6   +W11  
  8 Yan, Sarah           1075  -- NZL  3.0 | =BYE  -B2   +W12  =B7   +W10  -W4   
  9 Yan, Caroline        1056  -- NZL  3.0 | =BYE  -B1   -W7   +B12  =W5   +BYE  
 10 Credo, James         1401  -- NZL  2.0 | +BYE  -W3   -B6   +W11  -B8   -BYE  
 11 Qin, Nicole Shu Yu   1013  -- NZL  1.5 | -B3   +BYE  -W1   -B10  =W12  -B7   
 12 Li, Rodney (Xiang Re  934  -- NZL  1.0 | -W6   =B7   -B8   -W9   =B11  -B5   
 13 Michael, Andrew  (W) 1746  -- NZL  0.5 | =BYE  -BYE   --    --    --    --   
FM Ben Hague   Yang and Gao   Thorben Koop
Open winner: FM Ben Hague.   2nd= Scott Yang and Hans Gao.   4th Thorben Koop
Power and Wheeler   Holdo, Lam and Jacobs  
under-2000: Wayne Power
receiving his prize from club president Bruce Wheeler.
  Holders of the Merv Morrison trophy for 2012:
Karl Holdo, Byron Lam and Hilton Jacobs.
 

October 10th - 14th 2012 - South Island Championship, Dunedin.
Prizewinners
1st IM Gary Lane
2nd GM Darryl Johansen
3-5 IM PK Chan, FM Stephen Lukey (SI Chp) & Bob Wansink (SI Chp)
U2100 grade
1st Peter Fraemohs
2-3 Ross Jackson & WFM Helen Milligan
U1800 grade
1-5 Andrew Brockway, Terry Duffield, Leighton Nicholls, WFM Viv Smith & Bruce Gloistein
Junior
1st Thorben Koop
DD Smash Upset prize
Peter Fraemohs (over IM PK Chan)

Official website: http://home.clear.net.nz/pages/otagochess/tournaments.html
Otago Daily Times report: http://www.odt.co.nz/news/dunedin/230385/french-defence
Download all the games here (pgn file).
Check out Simon Lyall's photos on the NZCF Facebook fan page at www.facebook.com/NZChessFederation. There are also a lot of my touristy photos (including Taeri Gorge rail trip).

No Name                 Rtg  Loc  Club Total  1    2    3    4    5    6    7    8    9  

1  Lane, Gary           2391           8     16:W 10:W  5:W  7:W  2:D  4:D  3:W  6:W  8:W
2  Johansen, Darryl     2446           7.5   23:W  8:W  6:W  3:D  1:D  5:W  4:D  9:W 10:W
3  WANSINK, ROBERT           2244 OT   6     26:W 13:W  9:W  2:D  5:D  6:D  1:L  7:W  4:D
4  Chan, Peng Kong      2245           6     25:W  7:L 27:W 15:W  9:W  1:D  2:D  8:D  3:D
5  LUKEY, STEPHEN G     2236 2324 CA   6     18:W 20:W  1:L 24:W  3:D  2:L 12:W 14:W  6:D
6  SMITH, ROBERT W      2214 2333 MM   5.5   17:W 15:W  2:L 13:W  7:W  3:D  8:D  1:L  5:D
7  FRAEMOHS, PETER      1967 2023 CA   5.5   14:W  4:W 12:W  1:L  6:L 17:W  9:D  3:L 16:W
8  DOWDEN, R ANTHONY    2107 2188 OT   5.5   21:W  2:L 17:D 29:W 12:W 13:W  6:D  4:D  1:L
9  Koop, Thorben        2165      OT   5.5   24:W 31:W  3:L 23:W  4:L 25:W  7:D  2:L 12:W
10 MILLIGAN, HELEN      1969 2099 NS   5     19:W  1:L 23:L 25:D 18:D 24:W 20:W 13:W  2:L
11 JACKSON, L ROSS      1974 2026 WE   5     22:D 12:L 14:L 26:L 31:W 21:W 27:W 15:D 23:W
12 JOHNSON, QUENTIN     2102 2182 OT   4.5   27:D 11:W  7:L 19:W  8:L 26:W  5:L 17:W  9:L
13 RAINS, EDWARD        1881 1895 CA   4.5   28:W  3:L 18:W  6:L 24:W  8:L 19:W 10:L 14:D
14 DUFFIELD, TERENCE    1668 1750 OT   4.5    7:L 25:D 11:W 20:D 15:D 18:D 23:W  5:L 13:D
15 AIMERS, GEOFFREY     1876 1905 OT   4.5   29:W  6:L 31:W  4:L 14:D 19:D 17:D 11:D 18:D
16 BLACK, ROSS               1821 CA   4.5    1:L 24:L 19:L  0:W 21:D 28:W 25:W 20:W  7:L
17 LYALL, SIMON         1777 1880 AC   4.5    6:L 28:W  8:D 27:W 20:D  7:L 15:D 12:L 30:W
18 BROCKWAY, ANDREW          1798 WE   4.5    5:L 30:W 13:L 21:D 10:D 14:D 29:W 22:D 15:D
19 NICHOLLS, LEIGHTON        1686 OT   4.5   10:L 26:D 16:W 12:L 29:W 15:D 13:L 25:W 22:D
20 DOLEJS, DAN          1878 1822 GA   4.5   30:W  5:L 29:D 14:D 17:D 22:W 10:L 16:L 26:W
21 SMITH, VIVIAN J      1737 1797 MM   4.5    8:L 23:L 28:D 18:D 16:D 11:L  0:W 31:W 27:W
22 GLOISTEIN, BRUCE          1690 CA   4.5   11:D 27:L 25:L 28:W 23:W 20:L 26:W 18:D 19:D
23 ROBERTS, MICHAEL H   1836 1843 WE   4      2:L 21:W 10:W  9:L 22:L 30:W 14:L 24:W 11:L
24 COOPER, NIGEL        1761 1655 CA   4      9:L 16:W 26:W  5:L 13:L 10:L 30:W 23:L  0:W
25 NIJMAN, ARIE J       1820 1884 CA   4      4:L 14:D 22:W 10:D 30:W  9:L 16:L 19:L 31:W
26 GOLD, HAMISH R       1816 1887 OT   3.5    3:L 19:D 24:L 11:W 27:W 12:L 22:L  0:W 20:L
27 RAINS, TIMOTHY       1731 1770 CA   3.5   12:D 22:W  4:L 17:L 26:L  0:W 11:L 28:W 21:L
28 CLARKSON, ROBERT D        1573 OT   3.5   13:L 17:L 21:D 22:L  0:W 16:L 31:W 27:L 29:W
29 CLAYTON, BEN              1329 OT   3     15:L  0:W 20:D  8:L 19:L 31:D 18:L 30:W 28:L
30 STEVENSON, MICHAEL        1503 CA   2     20:L 18:L  0:W 31:W 25:L 23:L 24:L 29:L 17:L
31 VAN ROOYEN, CARLSSEN      1180 OT   1.5    0:W  9:L 15:L 30:L 11:L 29:D 28:L 21:L 25:L

September 29th - October 7th 2012 - George Trundle NZ Masters Tournament, Auckland.
Sponsored by the Auckland Chess Centre and the late George Trundle.

IM norm achieved by Ben Hague with 6½/9.

Masters: 1st IM Gary Lane 7/9, 2nd FM Ben Hague 6½, 3rd GM Darryl Johansen 5½
4th= Luke Li and IM Chan Peng Kong 5, 6th= FM Bob Smith, FM Tim Reilly, and FM Mike Steadman 3½, 9th FM Bruce Watson 3, 10th FM Ewen Green 2½.

Qualifiers: 1st= Gino Thornton and John Duneas 6/9, 3rd= Ivan Dordevic, Hans Gao and Thorben Koop
6th= Mathew King and Roger Perry 4½, 8th Hilton Bennett 3½, 9th Noel Pinic 3, 10th Nathan Goodhue 2½.

Vega files here, with crosstables etc: Masters and Qualifiers.

Download games here (pgn file, all 9 rounds).

Masters

George Trundle New Zealand Masters : Round 1
======================================================================
  1 =   1 Lane Gary W.         ½-½  10 Green Ewen M          = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   2 Steadman Michael     1-0   9 Smith Robert W        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   3 Li Zuhao Luke        ½-½   8 Johansen Darryl K.    = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   4 Watson Bruce R       0-1   7 Hague Ben             = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   5 Chan Peng Kong       ½-½   6 Reilly Tim            = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Masters : Round 2
======================================================================
  1 =  10 Green Ewen M         ½-½   6 Reilly Tim            = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   7 Hague Ben            1-0   5 Chan Peng Kong        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   8 Johansen Darryl K.   ½-½   4 Watson Bruce R        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   9 Smith Robert W       ½-½   3 Li Zuhao Luke         = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   1 Lane Gary W.         1-0   2 Steadman Michael      = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Masters : Round 3
======================================================================
  1 =   2 Steadman Michael     1-0  10 Green Ewen M          = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   3 Li Zuhao Luke        ½-½   1 Lane Gary W.          = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   4 Watson Bruce R       ½-½   9 Smith Robert W        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   5 Chan Peng Kong       ½-½   8 Johansen Darryl K.    = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   6 Reilly Tim           0-1   7 Hague Ben             = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Masters : Round 4
======================================================================
  1 =  10 Green Ewen M         0-1   7 Hague Ben             = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   8 Johansen Darryl K.   ½-½   6 Reilly Tim            = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   9 Smith Robert W       ½-½   5 Chan Peng Kong        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   1 Lane Gary W.         1-0   4 Watson Bruce R        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   2 Steadman Michael     0-1   3 Li Zuhao Luke         = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Masters : Round 5
======================================================================
  1 =   3 Li Zuhao Luke        1-0  10 Green Ewen M          = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   4 Watson Bruce R       ½-½   2 Steadman Michael      = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   5 Chan Peng Kong       0-1   1 Lane Gary W.          = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   6 Reilly Tim           1-0   9 Smith Robert W        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   7 Hague Ben            ½-½   8 Johansen Darryl K.    = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Masters : Round 6
======================================================================
  1 =  10 Green Ewen M         0-1   8 Johansen Darryl K.    = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   9 Smith Robert W       ½-½   7 Hague Ben             = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   1 Lane Gary W.         1-0   6 Reilly Tim            = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   2 Steadman Michael     0-1   5 Chan Peng Kong        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   3 Li Zuhao Luke        ½-½   4 Watson Bruce R        = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Masters : Round 7
======================================================================
  1 =   4 Watson Bruce R       ½-½  10 Green Ewen M          = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   5 Chan Peng Kong       1-0   3 Li Zuhao Luke         = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   6 Reilly Tim           0-1   2 Steadman Michael      = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   7 Hague Ben            0-1   1 Lane Gary W.          = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   8 Johansen Darryl K.   ½-½   9 Smith Robert W        = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Masters : Round 8
======================================================================
  1 =  10 Green Ewen M         ½-½   9 Smith Robert W        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   1 Lane Gary W.         ½-½   8 Johansen Darryl K.    = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   2 Steadman Michael     0-1   7 Hague Ben             = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   3 Li Zuhao Luke        ½-½   6 Reilly Tim            = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   4 Watson Bruce R       0-1   5 Chan Peng Kong        = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Masters : Round 9
======================================================================
  1 =   5 Chan Peng Kong       ½-½  10 Green Ewen M          = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   6 Reilly Tim           ½-½   4 Watson Bruce R        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   7 Hague Ben            ½-½   3 Li Zuhao Luke         = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   8 Johansen Darryl K.   1-0   2 Steadman Michael      = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   9 Smith Robert W       ½-½   1 Lane Gary W.          = ...-...
----------------------------------------------------------------------

Qualifiers

George Trundle New Zealand Qualifiers : Round 1
======================================================================
  1 =   1 Goodhue Nathan       0-1  10 Gao Hans              = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   2 Koop Thorben         ½-½   9 King Mathew           = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   3 Pinic Noel           1-0   8 Dordevic Ivan         = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   4 Bennett Hilton       ½-½   7 Duneas John           = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   5 Thornton Gino        1-0   6 Perry Roger           = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Qualifiers : Round 2
======================================================================
  1 =  10 Gao Hans             ½-½   6 Perry Roger           = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   7 Duneas John          0-1   5 Thornton Gino         = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   8 Dordevic Ivan        0-1   4 Bennett Hilton        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   9 King Mathew          ½-½   3 Pinic Noel            = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   1 Goodhue Nathan       0-1   2 Koop Thorben          = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Qualifiers : Round 3
======================================================================
  1 =   2 Koop Thorben         0-1  10 Gao Hans              = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   3 Pinic Noel           0-1   1 Goodhue Nathan        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   4 Bennett Hilton       ½-½   9 King Mathew           = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   5 Thornton Gino        0-1   8 Dordevic Ivan         = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   6 Perry Roger          ½-½   7 Duneas John           = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Qualifiers : Round 4
======================================================================
  1 =  10 Gao Hans             0-1   7 Duneas John           = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   8 Dordevic Ivan        1-0   6 Perry Roger           = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   9 King Mathew          ½-½   5 Thornton Gino         = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   1 Goodhue Nathan       1-0   4 Bennett Hilton        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   2 Koop Thorben         1-0   3 Pinic Noel            = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Qualifiers : Round 5
======================================================================
  1 =   3 Pinic Noel           ½-½  10 Gao Hans              = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   4 Bennett Hilton       ½-½   2 Koop Thorben          = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   5 Thornton Gino        ½-½   1 Goodhue Nathan        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   6 Perry Roger          ½-½   9 King Mathew           = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   7 Duneas John          ½-½   8 Dordevic Ivan         = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Qualifiers : Round 6
======================================================================
  1 =  10 Gao Hans             1-0   8 Dordevic Ivan         = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   9 King Mathew          0-1   7 Duneas John           = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   1 Goodhue Nathan       0-1   6 Perry Roger           = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   2 Koop Thorben         ½-½   5 Thornton Gino         = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   3 Pinic Noel           1-0   4 Bennett Hilton        = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Qualifiers : Round 7
======================================================================
  1 =   4 Bennett Hilton       1-0  10 Gao Hans              = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   5 Thornton Gino        1-0   3 Pinic Noel            = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   6 Perry Roger          0-1   2 Koop Thorben          = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   7 Duneas John          1-0   1 Goodhue Nathan        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   8 Dordevic Ivan        ½-½   9 King Mathew           = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Qualifiers : Round 8
======================================================================
  1 =  10 Gao Hans             ½-½   9 King Mathew           = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   1 Goodhue Nathan       0-1   8 Dordevic Ivan         = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   2 Koop Thorben         ½-½   7 Duneas John           = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   3 Pinic Noel           0-1   6 Perry Roger           = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   4 Bennett Hilton       0-1   5 Thornton Gino         = ...-...
----------------------------------------------------------------------


George Trundle New Zealand Qualifiers : Round 9
======================================================================
  1 =   5 Thornton Gino        ½-½   10 Gao Hans              = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  2 =   6 Perry Roger          1-0   4 Bennett Hilton        = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  3 =   7 Duneas John          1-0   3 Pinic Noel            = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  4 =   8 Dordevic Ivan        1-0   2 Koop Thorben          = ...-...
----------------------------------------------------------------------
  5 =   9 King Mathew          + -   1 Goodhue Nathan        = ...-...
----------------------------------------------------------------------

September 29th - 30th 2012 - Interschools Finals, Palmerston North.
:Secondary:
1. Macleans College 23 (Andy Chen 5, Leo Zhu 6, Jiapeng Li 3½, Alan Chen 4½, Henry Jiang 4)
2. Westlake Boys H.S. 22½ (William Li 5, Harry Cui 6, David Rong 5, Yishen Zhou 6½)
3. Christchurch Boys H.S. 18 (Edward Rains 6½, Timothy Rains 5, Kai Lee 4, HeSung Park 2½)
Intermediate:
1. Takapuna Normal 23½ (William Zhang 6, Winston Yao 5½, Hao Jia 7, Crystal Zhu 4, Bella Qian 1)
2. Bucklands Beach 22½ (Judd Zhan 4½, Bryner Lum 6, Jonothan Ngoi 5, Nathan Tee 7)
3. Auckland Normal 19½ (Johnson Chen 3, Nicholas Huang 6½, Tony Wang 6, Nick Schischka 3, Oscar Yang 1)
Primary:
1. Pigeon Mountain 26½ (Richard Jiang 5½, Eugene Ngoi 7, Biyuan Chen 7, Kevin Guan 7)
2. Marshall Laing 21 (Leo Zhang 6, Caroline Yan 6, Jasmine Pickston 5, Aditya Shenoy 4)
3. Papatoetoe 16 (Kaea Korewha 3, Ashton Carmont-Heketoa 3, Siddarth Kumar 5, Lionel Schwenke 5)

Secondary

No Name               Total  1      2      3      4      5      6      7    

1  Macleans,          23.0   8:4.0 11:4.0  2:2.0  3:3.0  7:4.0  4:2.5  6:3.5
2  Westlake BHS,      22.5   9:4.0  3:2.0  1:2.0  5:3.0  6:3.5  8:4.0  7:4.0
3  Christchurch BHS,  18.0  10:3.0  2:2.0  6:2.5  1:1.0  5:2.5  9:3.0 11:4.0
4  PNBHS,             17.5   7:2.0  6:1.5  8:2.5  9:3.0 10:3.0  1:1.5  0:4.0
5  Hamilton BH,       17.0   6:1.5  7:3.0 11:3.0  2:1.0  3:1.5  0:4.0 10:3.0
6  Otago BHS,         15.0   5:2.5  4:2.5  3:1.5  8:3.5  2:.5  11:4.0  1:.5 
7  HIBS,              13.5   4:2.0  5:1.0  9:2.5  0:4.0  1:0.0 10:4.0  2:0.0
8  Bethlehem,         13.0   1:0.0 10:4.0  4:1.5  6:.5   0:4.0  2:0.0  9:3.0
9  Wanganui C,        11.5   2:0.0  0:4.0  7:1.5  4:1.0 11:3.0  3:1.0  8:1.0
10 Napier Boys,       10.0   3:1.0  8:0.0  0:4.0 11:3.0  4:1.0  7:0.0  5:1.0
11 New Plymouth BH,   7.0    0:4.0  1:0.0  5:1.0 10:1.0  9:1.0  6:0.0  3:0.0

Intermediate

No Name              Total  1      2      3      4      5      6      7    

1  Takapuna,         23.5   4:4.0  6:4.0  3:2.5  2:1.0  7:4.0  9:4.0  8:4.0
2  Bucklands Beach,  22.5   8:3.0  7:3.0  5:4.0  1:3.0  3:2.0  4:3.5  6:4.0
3  Auckland Normal,  19.5  10:3.0  9:4.0  1:1.5  8:3.0  2:2.0  6:2.0 12:4.0
4  HIBS,             14.5   1:0.0 14:3.0 10:4.0  9:3.0  6:1.0  2:.5  11:3.0
5  South End,        13.5   6:0.0 13:4.0  2:0.0 12:3.0 10:2.0 11:1.5 14:3.0
6  Fairfield,        13.0   5:4.0  1:0.0  8:2.0  7:2.0  4:3.0  3:2.0  2:0.0
7  Feilding A,       13.0  13:3.0  2:1.0  9:2.0  6:2.0  1:0.0 12:2.0 10:3.0
8  Kirkwood,         12.5   2:1.0 11:4.0  6:2.0  3:1.0  9:1.5 14:3.0  1:0.0
9  Feilding B,       12.5  14:4.0  3:0.0  7:2.0  4:1.0  8:2.5  1:0.0 13:3.0
10 Mt Maunganui,     12.0   3:1.0 12:3.0  4:0.0 11:3.0  5:2.0 13:2.0  7:1.0
11 Wanganui,         11.5  12:2.0  8:0.0 14:3.0 10:1.0 13:2.0  5:2.5  4:1.0
12 Hereworth,        10.0  11:2.0 10:1.0 13:2.0  5:1.0 14:2.0  7:2.0  3:0.0
13 Southland BHS,    10.0   7:1.0  5:0.0 12:2.0 14:2.0 11:2.0 10:2.0  9:1.0
14 St Joseph's,      8.0    9:0.0  4:1.0 11:1.0 13:2.0 12:2.0  8:1.0  5:1.0

Primary

No Name              Total  1      2      3      4      5      6      7    

1  Pigeon Mountain,  26.5   4:4.0  9:4.0 10:4.0  2:3.0  7:3.5  8:4.0 12:4.0
2  Marshall Laing,   21.0  14:4.0  3:3.0  5:4.0  1:1.0 10:4.0  7:2.0  4:3.0
3  Papatoetoe,       16.0  13:4.0  2:1.0  6:3.0 10:1.0  5:2.0 12:2.0  7:3.0
4  Maori Hill,       15.5   1:0.0 13:3.0 12:2.0 11:2.0  9:4.0  5:3.5  2:1.0
5  Waimairi,         15.5   0:4.0  8:3.0  2:0.0  6:2.5  3:2.0  4:.5  13:3.5
6  Blockhouse Bay,   15.0  12:1.0 15:4.0  3:1.0  5:1.5  8:1.5 10:2.0  0:4.0
7  Ngaio,            14.5   9:0.0 11:4.0 14:4.0  8:3.0  1:.5   2:2.0  3:1.0
8  Murrays Bay,      14.5  11:4.0  5:1.0  9:3.5  7:1.0  6:2.5  1:0.0 10:2.5
9  College St B,     14.5   7:4.0  1:0.0  8:.5  12:2.0  4:0.0  0:4.0 15:4.0
10 College St A,     14.0  15:3.5 12:4.0  1:0.0  3:3.0  2:0.0  6:2.0  8:1.5
11 Chapman College,  13.5   8:0.0  7:0.0  0:4.0  4:2.0 13:1.5 15:3.0 14:3.0
12 Moturoa,          12.5   6:3.0 10:0.0  4:2.0  9:2.0 14:3.5  3:2.0  1:0.0
13 Hukanui,          11.0   3:0.0  4:1.0 15:1.0  0:4.0 11:2.5 14:2.0  5:.5 
14 South End,        10.0   2:0.0  0:4.0  7:0.0 15:2.5 12:.5  13:2.0 11:1.0
15 Napier,           10.0  10:.5   6:0.0 13:3.0 14:1.5  0:4.0 11:1.0  9:0.0

September 25th 2012 - Primary & Intermediate Auckland Region Interschools, Auckland.
Primary: Pigeon Mountain (Eugene Ngoi, Max Chen, David Siu, Kay Tang)
Intermediate: Takapuna Normal (William Zhang, Winston Yao, Hao Jia, Crystal Zhu, Bella Qian)

Full Vega results here: Intermediate and Primary.

September 22nd - 23rd 2012 - North Shore Open, North Shore.
Download the A-grade games here (pgn file).

Open
1st Thorben Koop 5/5
2nd Leonard McLaren 4
3rd= Noel Pinic, Mike Steadman, Luke Li and Ivan Dordevic 3½
under-2100 grade prize: Benjamin Lim and William Li
under-1900 grade prize: Layla Timergazi, Roy Seabrook, Alphaeus And and Philip Hair
B-Grade
1st Hristo Kolev 4½/5
2nd= Christopher Riding and Andreas Diller (Germany) 4
4th Hao Jia 3½
under-1600 grade prize: Johnson Chen
under-1400 grade prize: Stephen Holdaway
Junior
1st= Nicholas Huang, Rodney Li and Alex Fu 4/5
Under 10 years Tony Lu
Under 9 years Jack Sun
Under 8 years Nicole Qin

OPEN

  Player Club Rtg Rd1 Rd2 Rd3 Rd4 Rd5 Pts Buch SB
1 Koop, Thorben   2127 W23 W2 W11 W8 W4 5 15.0 15.00
2 McLaren, Leonard J HP 2318 W14 L1 W15 W9 W8 4 16.0 11.00
3 Pinic, Noel MM 2251 W10 W17 L8 W13 D5 14.5 9.75
4 Steadman, Michael VR AC 2314 W26 D6 W12 W7 L1 14.5 7.75
5 Li, Zuhao Luke HP 2333 W22 D7 W9 D11 D3 14.0 9.50
6 Dordevic, Ivan   2149 W20 D4 L7 W12 W11 13.5 8.75
7 Gao, Hans PT 2189 W13 D5 W6 L4 D15 3 15.5 9.00
8 Lim, Benjamin U HP 2056 W28 W16 W3 L1 L2 3 15.0 6.00
9 Yang, Scott WT 2103 W18 W21 L5 L2 W20 3 14.0 6.50
10 Li, William Xiangwei AC 1901 L3 D23 W26 D20 W22 3 10.0 4.50
11 Hague, Ben AC 2436 W24 W15 L1 D5 L6 16.5 6.25
12 Timergazi, Layla WE 1755 D16 W24 L4 L6 W25 13.0 4.75
13 Seabrook, Roy AC 1885 L7 W25 W21 L3 D16 12.5 4.75
14 Johns, Daniel P NS 1935 L2 D27 D20 W21 D18 11.0 4.50
15 Krstev, Antonio NS 2175 W27 L11 L2 W26 D7 10.5 2.50
16 Gunn, Neil J NS 2014 D12 L8 HPB W23 D13 10.0 4.50
17 Milligan, Helen NS 2099 W25 L3 HPB D18 D24 9.5 3.75
18 Ang, Alphaeus Wei Ern WT 1814 L9 D26 W27 D17 D14 9.0 3.25
19 Hair, Philip I NS 1895 L21 W28 HPB L22 W27 4.5 0.50
20 Zhang, William Jiewen NS 1864 L6 W22 D14 D10 L9 2 14.0 4.75
21 Duneas, John NS 2226 W19 L9 L13 L14 W26 2 11.0 3.00
22 Wright, Caleb MM 1979 L5 L20 W28 W19 L10 2 11.0 2.50
23 Yao, Winston NS 1846 L1 D10 HPB L16 W28 2 10.5 1.50
24 Nolan, Graham HA 2001 L11 L12 D25 W27 D17 2 9.5 2.50
25 Zhang, Leo AC 1771 L17 L13 D24 W28 L12 9.5 1.00
26 Wells, Clinton   1906 L4 D18 L10 L15 L21 ½ 13.5 1.25
27 Lyall, Simon AC 1880 L15 D14 L18 L24 L19 ½ 12.0 1.25
28 Budd, Michael HA 1794 L8 L19 L22 L25 L23 0 11.0 0.00

B-GRADE

  Player Club Rtg Rd1 Rd2 Rd3 Rd4 Rd5 Pts Buch SB
1 Kolev, Hristo HP 1733 W17 W16 W2 W4 D3 15.0 13.00
2 Riding, Christopher L   1773 W7 W13 L1 W15 W5 4 15.0 10.50
3 Diller, Andreas   1700 W11 W19 D4 W8 D1 4 14.5 10.50
4 Jia, Hao NS 1762 W15 W14 D3 L1 W6 15.0 8.50
5 Chen, Johnson AC 1563 W6 HPB W20 W7 L2 10.0 6.00
6 Holdaway, Stephen NS 1182 L5 W17 W18 +10 L4 3 14.0 7.00
7 Fan, Allen AC 1429 L2 W22 W13 L5 +17 3 13.0 5.50
8 Qin, Joy Shu Yan AC 1485 W9 W18 HPB L3 D12 3 11.0 5.75
9 Mukkattu, Philip   1788 L8 W11 HPB D14 W15 3 9.5 5.50
10 Jones, Steven K NS 1558 HPB D12 W19 -6 W14 3 8.0 4.25
11 Lim, Arvin HP 1223 L3 L9 W22 D13 W16 12.0 3.75
12 Holdo, Karl M AC 1724 D18 D10 D14 D16 D8 11.5 5.75
13 Rong, David NS 1582 W22 L2 L7 D11 W18 11.5 3.75
14 Wang, Campbell K NS 1505 W20 L4 D12 D9 L10 2 13.5 3.75
15 Gilmore, Sacha NS 1492 L4 W21 W16 L2 L9 2 13.5 3.00
16 Kamberi, Paul NS 1585 W21 L1 L15 D12 L11 13.0 2.75
17 Credo, James   1400 L1 L6 W21 D20 -7 12.0 2.00
18 Wang, Luke Jintao NS 1283 D12 L8 L6 W19 L13 11.5 2.25
19 Qian, Bella NS 1100 BYE L3 L10 L18 D22 10.0 0.50
20 McRae, John H PT 1176 L14 BYE L5 D17 L21 9.0 1.00
21 Zhu, Crystal NS 1223 L16 L15 L17 D22 W20 7.5 1.50
22 Zhu, Martin NS 1220 L13 L7 L11 D21 D19 1 10.0 1.25

JUNIOR

  Player Club Rtg Rd1 Rd2 Rd3 Rd4 Rd5 Pts Buch SB
1 Huang, Nicholas CM 1178 W15 W4 L2 W8 W7 4 15.5 11.50
2 Li, Rodney NS 934 W18 W5 W1 L3 W9 4 15.0 11.00
3 Fu, Alex AC 630 D10 W11 W16 W2 D4 4 14.0 11.00
4 Yao, David Xinrong   700 W13 L1 W14 W11 D3 14.5 8.50
5 Gaundar, Arul PT 796 W17 L2 W10 D6 W15 13.5 7.75
6 Qin, Nicole Shu Yu AC 886 W19 W14 L9 D5 W10 11.0 6.75
7 Sun, Jack NS 1055 L14 W19 W13 W9 L1 3 11.0 5.00
8 Gaundar, Arav PT 523 L9 W20 W18 L1 W13 3 10.5 4.00
9 Singh, Satnam PT 909 W8 D16 W6 L7 L2 15.0 7.25
10 Su, Danny AC   D3 W12 L5 W16 L6 15.0 6.00
11 Wang, Joshua NS 625 D12 L3 W20 L4 W17 12.5 3.75
12 Zheng, Jeffrey     D11 L10 L17 W18 W16 9.0 3.75
13 Rabinovic, Noam     L4 W15 L7 W17 L8 2 13.0 3.50
14 Li, Leo NS 610 W7 L6 L4 L15 W19 2 12.5 3.50
15 Lu, Tony NS 620 L1 L13 W19 W14 L5 2 12.0 2.50
16 Sheen, Joshua NS 600 W20 D9 L3 L10 L12 12.5 2.25
17 Rabinovic, Gil     L5 D18 W12 L13 L11 11.5 3.00
18 McDougall, Sylvia AC 534 L2 D17 L8 L12 D20 1 12.0 1.25
19 Gaundar, Anusha PT 414 L6 L7 L15 +20 L14 1 11.5 1.00
20 Credo, Jarred   950 L16 L8 L11 -19 D18 ½ 8.5 0.50
Thorben Koop and Neil Gunn   Dordevic, Pinic and Li   Benji Lim
Open winner: Thorben Koop, receiving his prize from
North Shore CC President Neil Gunn.
  3rd= Ivan Dordevic, Noel Pinic and Luke Li   under-2100: Benji Lim
Hair, Timergazi, Seabrook and Ang   Hristo Kolev   Riding, Diller and Gunn
under-1900: Philip Hair, Layla Timergazi,
Roy Seabrook and Alphaeus Ang
  B-Grade: 1st Hristo Kolev   B-Grade 2nd= Christopher Riding and Andreas Diller

September 15th-16th 2012 - Westfield Junior, Westfield Pakuranga.
Overall 1st Luke Li 7/8
Overall 2nd Hans Gao 6
Overall 3rd William Zhang 6
Overall 4th Richard Jiang 6
under-14 1st= Hao Jia & Hristo Kolev 5
under-12 1st Leo Zhang 5½
under-10 1st Alphaeus Ang 5
under-8 1st= Nikolai Tee & Allen Fan 4½

Full Vega results here: Westfield Junior.

September 8th 2012 - Kapiti Rapid, Kapiti.
Michael Nyberg won the A-grade with 5½/6.
Full results at https://sites.google.com/site/kapitichessclub/Home/latest-news/kapiti-rapid-tournament/2012.

September 5th 2012 - South Island Schools' Chess Championships, Ashburton.
Secondary:
1st Christchurch Boys' High School
2nd Ashburton College
Intermediate:
1st Kirkwood
2nd Cobham
Primary:
1st Maori Hill
2nd Westburn

August 27th - September 10th 2012 - Chess Olympiad, Istanbul, TURKEY.
Judy Gao brought home a title, scoring 6/9 for wfm.
Full results with all the statistics you could possibly want can be found at http://results.chessolympiadistanbul.com/.
See our Olympiad Page for more details and updates. Official website: http://istanbul2012.tsf.org.tr.
Useful links: http://chessexpress.blogspot.co.uk/
http://www.chessdom.com/category/tournaments/2012/chess-olympiad-2012/
http://www.facebook.com/NZChessFederation.

August 12th 2012 - A-Grade Interclubs, Auckland.
Round 5 NS 2-4 HP and WT 3-3 PT. Final result - 1st Auckland CC, 2nd North Shore, 3rd Howick-Pakuranga.

August 3rd - 5th 2012 - Waikato Open, Hamilton.
1st= FM Ben Hague, FM Mark Noble, and Ralph Hart.
Download the Open pgn file here and the under-1800 pgn file here.
See also many photos (thanks to Simon Lyall) at www.facebook.com/NZChessFederation.

Waikato Open 2012                                          
      Prize Schedule                                             
                                   Points/6                
                                                           
Open Tournament                                            
Open                       1st =      4.5    Ben Hague     
                           1st =      4.5    Mark Noble    
                           1st =      4.5    Ralph Hart    
                                                           
u2000                      1st        3.5    Graham Nolan  
                           2nd =       3     Bill Lynn     Best Waikato Player
                           2nd =       3     Dan Dolejs    
                                                           
                                                           
under1800 Tournament                                       
u1800                      1st =       5     Ian Kennedy   
                           1st =       5     Nigel Crombie 
                           3rd =      4.5    Michael Budd  
                           3rd =      4.5    Richard Dare  
                                                           
u1400                      1st =      3.5    Arvin Lim     
                           1st =      3.5    David Chen    Best Waikato Junior
                           3rd =       3     Nicole Qin    
                           3rd =       3     Aaron Wang    
                           3rd =       3     Lillian Dare  

Full Vega results here: Open and Under 1800.

Open

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
  1 Hague, Ben           2436  FM ENG  4.5 | +W20  =B8   +W11  =W2   +B12  =B6   
  2 Noble, Mark F        2300  FM NZL  4.5 | +B21  +W10  +W19  =B1   =W3   =B7   
  3 Hart, Ralph          2272  -- NZL  4.5 | -W19  +B15  +B13  +W4   =B2   +W12  
  4 Pinic, Noel          2251  -- NZL  4.0 | +B13  =W14  =B5   -B3   +W17  +W10  
  5 Lim, Benji           2056  -- NZL  4.0 | +B9   =B12  =W4   -W10  +B14  +W11  
  6 Smith, Robert W      2333  FM NZL  4.0 | =W11  =B20  =W8   +B16  +B10  =W1   
  7 Duneas, John         2226  -- NZL  4.0 | =BYE  -B11  +W20  +B19  +W8   =W2   
  8 Stuart, Peter W      2107  -- NZL  3.5 | +B16  =W1   =B6   =BYE  -B7   +W18  
  9 Nolan, Graham        1657  -- NZL  3.5 | -W5   =B17  =W21  =BYE  +B20  +W15  
 10 Burns, Christopher J 2097  -- NZL  3.0 | +W15  -B2   +W16  +B5   -W6   -B4   
 11 Lynn, K William      1882  -- NZL  3.0 | =B6   +W7   -B1   =BYE  +W19  -B5   
 12 Garbett, Paul A      2338  IM NZL  3.0 | +B17  =W5   +B14  =BYE  -W1   -B3   
 13 Dolejs, Dan          1822  -- NZL  3.0 | -W4   +B18  -W3   =BYE  =B16  +B19  
 14 Bennett, Hilton P    2117  -- NZL  2.5 | +W18  =B4   -W12  =BYE  -W5   =B17  
 15 Mukkattu, Philip     1788  -- NZL  2.5 | -B10  -W3   =W18  +BYE  +B21  -B9   
 16 Rossiter, Philip E   1810  -- NZL  2.5 | -W8   +B21  -B10  -W6   =W13  +B22  
 17 Wagner, Stefan       1942  -- NZL  2.5 | -W12  =W9   +B22  =BYE  -B4   =W14  
 18 Ang, Alphaeus WeiErn 1814  -- NZL  2.5 | -B14  -W13  =B15  +W21  +B22  -B8   
 19 Zhang, William Jiewe 1864  -- NZL  2.0 | +B3   +W22  -B2   -W7   -B11  -W13  
 20 Wright, Caleb        1979  -- NZL  2.0 | -B1   =W6   -B7   +W22  -W9   =B21  
 21 Lyall, Simon         1880  -- NZL  1.0 | -W2   -W16  =B9   -B18  -W15  =W20  
 22 Shierlaw, Hamish     1628  -- NZL  1.0 | +BYE  -B19  -W17  -B20  -W18  -W16   

Under 1800

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
  1 Kennedy, Ian         1481  -- NZL  5.0 | +B5   +W16  -W2   +B13  +W12  +B7   
  2 Crombie, Nigel       1577  -- NZL  5.0 | +BYE  +W11  +B1   =BYE  +W3   =B5   
  3 Budd, Michael        1794  -- NZL  4.5 | +W23  =B7   +W8   +W6   -B2   +B12  
  4 Dare, Richard J      1783  -- NZL  4.5 | =BYE  =B8   +W16  =B5   +B9   +W11  
  5 Brockway, Andrew     1798  -- NZL  4.0 | -W1   +BYE  +B17  =W4   +B6   =W2   
  6 Qin, Joy Shu Yan     1485  -- NZL  4.0 | +W14  +B12  +W7   -B3   -W5   +B8   
  7 Gong, Daniel         1570  -- NZL  3.5 | +B20  =W3   -B6   +W18  +B13  -W1   
  8 Lim, Arvin           1223  -- NZL  3.5 | +B9   =W4   -B3   +W24  +B17  -W6   
  9 Judkins, Gary L      1576  -- NZL  3.5 | -W8   +B22  +B11  =BYE  -W4   +B19  
 10 Chen, David          1200  -- NZL  3.5 | =BYE  =B13  =W15  -B12  +W18  +W16  
 11 Qin, Nicole Shu Yu   1013  -- NZL  3.0 | +BYE  -B2   -W9   +W14  +BYE  -B4   
 12 Cooper, Nigel        1655  -- NZL  3.0 | +B24  -W6   +B20  +W10  -B1   -W3   
 13 Smith, Vivian J      1797 WFM NZL  3.0 | =B21  =W10  +B24  -W1   -W7   +B17  
 14 Wang, Aaron           853  -- NZL  3.0 | -B6   -W24  +W21  -B11  +B23  +W22  
 15 Dare, Lillian        1231  -- NZL  3.0 | =BYE  =W18  =B10  -W17  =B22  +BYE  
 16 Hooton, Barry R      1608  -- NZL  2.5 | +W22  -B1   -B4   +W20  =W19  -B10  
 17 Davis, Daniel        1000  -- NZL  2.5 | =BYE  +B19  -W5   +B15  -W8   -W13  
 18 Wang, Tony            974  -- NZL  2.5 | =BYE  =B15  =W19  -B7   -B10  +W20  
 19 Cao, Sheng           1247  -- NZL  2.5 | =BYE  -W17  =B18  +W22  =B16  -W9   
 20 Symon, Benjamin      1100  -- NZL  2.0 | -W7   +B23  -W12  -B16  +W24  -B18  
 21 Credo, James         1401  -- NZL  1.5 | =W13  -BYE  -B14  +BYE  -BYE  -BYE  
 22 Tuatini, Murray      1249  -- NZL  1.5 | -B16  -W9   +W23  -B19  =W15  -B14  
 23 Sayers, Nicholas     1352  -- NZL  1.5 | -B3   -W20  -B22  =BYE  -W14  +B24  
 24 Metham, Michael      1285  -- NZL  1.0 | -W12  +B14  -W13  -B8   -B20  -W23  

July 22nd - August 4th 2012 - British Championship, North Shields, UK.
Kiwis abroad: wim Sue Maroroa scored 5½/11 (under-21 Girls prize) in the Championship and Bob Mitchell (now living in the UK) 2½/7 in the Seniors. Official website: britishchesschampionships.co.uk/.

July 29th 2012 - A-Grade Interclubs, Auckland.
Round 4 29 July HP 4:2 WT PT ½:5½ AC

July 24th 2012 - Canterbury Girls' Interschools - Team event, Selwyn House Girls' School.
Year 9 to 13 (Queen St)
Ashburton College A (14) - Winner
Christchurch Girls' High School A (10) - Runner Up
Rangi Ruru Girls' School A (9); Rangi Ruru Girls' School B (8); Rangi Ruru Girls' School C (7); Christchurch Girls' High School B (4); Christchurch Girls' High School C (4).

Year 7 to 8 (Rook St)
Cobham Intermediate A (12) - Winner
Selwyn House Girls' School B (7)- Runner Up
Selwyn House Girls' School A (5); Cobham Intermediate B (0).

Year 1 to 6 (Bishop St)
Waimairi and Windsor Schools (11) - Joint Winners
Selwyn House A (10) - Runner Up
Waimairi B (9); Cotswold A (8); Selwyn House B (7); Selwyn House C (6); Bromley A (6); Bromley B (2).

July 22nd 2012 - A-Grade Interclubs, Auckland.
Round 3 22 July AC 3:3 HP WT 0:6 NS

July 22nd 2012 - Feilding Chess Club Rapid, Feilding.
1st Ross Jackson with 5/6

No Name                Feder Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1  Jackson, L Ross     WE    1897 5     12:W  8:L  6:W 11:W  3:W  4:W
2  Davis, Justin       GA    1995 4.5   10:W  6:W  8:W  3:L  5:D  9:W
3  James, Jack         PN    1793 4      7:W 11:L  9:W  2:W  1:L  5:W
4  Stewart, James      PN    1752 4      8:- 12:W 10:W  8:W 13:W  1:L
5  Goodhue, Nathan     AC    1984 3.5    9:L 13:W 11:W  7:W  2:D  3:L
6  Holdaway, Stewart   PN    1717 3.5   13:W  2:L  1:L 10:W 14:W  7:D
7  Shierlaw, Hamish    WE    1545 3.5    3:L 14:W 12:W  5:L  8:W  6:D
8  List, Robert        UH    1482 3      4:+  1:W  2:L  4:L  7:L 11:W
9  Timergazi, Layla    WE    1613 3      5:W 10:L  3:L 13:W 12:W  2:L
10 Reid, Anton         UH    1619 2.5    2:L  9:W  4:L  6:L 11:D 14:W
11 Reeder, Brian       HH    1715 2.5   14:W  3:W  5:L  1:L 10:D  8:L
12 Matthews, Oliver    FE    1495 1.5    1:L  4:L  7:L 14:D  9:L 13:W
13 Cunningham, Patrick UH    1478 1      6:L  5:L 14:W  9:L  4:L 12:L
14 Tatton, Callum      NZL   1400 .5    11:L  7:L 13:L 12:D  6:L 10:L

July 22nd 2012 - Manawatu School Pupil Championships, Feilding.
1st William Fowler with 6/7

No Name                 Loc  Total  1    2    3    4    5    6    7  

1  Fowler, William      1211 6      8:W  9:W 12:D 13:W  6:D  2:W  5:W
2  Dalley, Chris        1153 5     19:W  7:L  9:W 12:W  3:W  1:L  6:W
3  Dean, Isaac          1150 5     24:W  4:L 14:W  7:W  2:L  8:W 10:W
4  Charles, Dion        1312 5     22:W  3:W 15:W  6:L  8:W 10:L  7:W
5  Hunter, Samuel       1080 5     13:L 18:W 23:W 15:W 12:W  6:W  1:L
6  Parsons, Michael     1200 4.5   16:W 14:W  7:W  4:W  1:D  5:L  2:L
7  Goodman, Samuel      1045 4     21:W  2:W  6:L  3:L 17:W 12:W  4:L
8  Clayton, Matthew     1070 4      1:L 11:W 24:W 19:W  4:L  3:L 14:W
9  Gong, Henry          1052 4     11:W  1:L  2:L 20:W 13:L 19:W 16:W
10 Scott, Luke          1046 4     17:W 15:L 19:L 16:W 11:W  4:W  3:L
11 Huang, Andrew        1154 4      9:L  8:L 21:W 23:W 10:L 17:W 13:W
12 Ross, Sol            1094 3.5   18:W 13:W  1:D  2:L  5:L  7:L 20:W
13 McCartney, Kaylib    1304 3.5    5:W 12:L 16:W  1:L  9:W 14:D 11:L
14 Carroll, Ciaran      1047 3.5   20:W  6:L  3:L 21:W 15:W 13:D  8:L
15 Childs, Jack         1152 3     23:W 10:W  4:L  5:L 14:L 16:L 18:W
16 Te Whatu, Luke       1055 3      6:L 20:W 13:L 10:L 24:W 15:W  9:L
17 Taumaunu, Haare      1092 3     10:L 23:L 18:W 24:W  7:L 11:L 22:W
18 Carroll, Ronan       1048 3     12:L  5:L 17:L 22:W 23:W 20:W 15:L
19 Gulasekharam, Johann 1051 2.5    2:L 21:D 10:W  8:L 20:L  9:L 24:W
20 Sexton, Oliver       1093 2     14:L 16:L 22:W  9:L 19:W 18:L 12:L
21 Hodgetts, Daniel     1090 2      7:L 19:D 11:L 14:L 22:L 24:W 23:D
22 Wheeler, Alex        1089 2      4:L 24:L 20:L 18:L 21:W 23:W 17:L
23 Jensen, Eamon        1050 1.5   15:L 17:W  5:L 11:L 18:L 22:L 21:D
24 Budvirtas, Amanda    1049 1      3:L 22:W  8:L 17:L 16:L 21:L 19:L

June 12th - July 18th 2012 - Richard Sutton Cup Rapid, Howick.
1st Ben Lim with 7½/8.

Full Vega results here

No Name             Loc  Total  1    2    3    4    5    6    7    8  

1  Lim, Ben         1919 7.5   15:W  3:W 12:W  9:W  2:D 10:W  6:W  4:W
2  Spiller, Paul    1896 7     10:W  4:W 13:W  3:W  1:D  9:W  5:W  7:D
3  Ang, Alphaeus    1525 5     19:W  1:L  5:W  2:L  7:L 13:W 10:W  9:W
4  Zhan, Judd       1447 5      8:W  2:L 14:W  6:L 17:W 12:W  9:W  1:L
5  Lam, Byron       1581 4.5   14:W  9:L  3:L  8:W 12:W  7:W  2:L 10:D
6  Zhu, Karl        1578 4.5   17:W 13:L 18:W  4:W  9:L 16:W  1:L  8:D
7  Mukkattu, Philip 1618 4.5   13:L 17:W 10:L 18:W  3:W  5:L 12:W  2:D
8  Chen, Biyuan     716  4.5    4:L 10:L 17:W  5:L 19:W 18:W 15:+  6:D
9  Booth, Anthony   1420 4     20:W  5:W 16:W  1:L  6:W  2:L  4:L  3:L
10 Kolev, Hristo    1215 4      2:L  8:W  7:W 12:D 13:W  1:L  3:L  5:D
11 Dong, Olivia     1182 4     16:L 18:L  0:   0:  20:W 17:W 14:W 19:W
12 Jiang, Richard   1521 3.5   18:W 16:W  1:L 10:D  5:L  4:L  7:L 17:W
13 Lum, Bryner      1180 3      7:W  6:W  2:L 15:L 10:L  3:L 19:W 14:L
14 Guan, Kevin      1115 3      5:L 20:W  4:L 16:L 18:W 15:L 11:L 13:W
15 Kolev, Stefan    1291 3      1:L 19:L 20:+ 13:W 16:L 14:W  8:-  0: 
16 Janisz, Andrew   1764 3     11:W 12:L  9:L 14:W 15:W  6:L  0:   0: 
17 Jin, Kelvin      1099 2      6:L  7:L  8:L  0:W  4:L 11:L 20:W 12:L
18 Lim, Arvin       857  2     12:L 11:W  6:L  7:L 14:L  8:L  0:W 20:L
19 Ferguson, Struan 937  2      3:L 15:W  0:   0:   8:L 20:W 13:L 11:L
20 Yu, Johnson           1      9:L 14:L 15:-  0:  11:L 19:L 17:L 18:W

July 15th 2012 - North Island Rapid Championship, Auckland.
1st= and joint North Island Rapid Champions: Hans Gao, Ralph Hart and FM Bob Smith.
Download pgn file here (includes only games from the top 5 boards which were broadcast live).
See also many photos (thanks to Simon Lyall) at www.facebook.com/NZChessFederation.

NZ North Island Rapid Championship 2012

Prize Winners

1st=	5pts	Hans Gao
1st=	5pts	Ralph Hart
1st=	5pts	Bob Smith

Joint North Island Rapid Champions 2012:
		Hans Gao
		Ralph Hart
		Bob Smith
	

under1800 1st=	4pts	Winston Yao
	  1st=	4pts	Alphaeus Ang

under1500 1st	4pts	Hristo Kolev
	  2nd=	3pts	Allen Fan
	  2nd=	3pts	Daniel Gong

Full Vega results here

Crosstable

 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
  1 Gao, Hans            2172  -- NZL  5.0 | +W13  +B18  =W5   +B7   =B4   +W15  
  2 Hart, Ralph          2251  -- NZL  5.0 | +B20  +W23  +B16  -W4   +B19  +W7   
  3 Smith, Robert W      2258  FM NZL  5.0 | -B22  +W35  +B20  +W21  +B8   +W4   
  4 Pinic, Noel          2148  -- NZL  4.5 | +W31  +B25  +W6   +B2   =W1   -B3   
  5 Li, Luke (Zuhao)     2103  -- NZL  4.5 | +B28  +W32  =B1   =W14  =B15  +W16  
  6 Hague, Ben           2376  FM ENG  4.0 | +B10  +W19  -B4   +W23  -B7   +W14  
  7 Steadman, Michael V  2206  FM NZL  4.0 | +B30  +W21  +B36  -W1   +W6   -B2   
  8 Milligan, Helen      1962 WFM NZL  4.0 | +B34  =W14  +B11  =W15  -W3   +B25  
  9 Zhang, William Jiewe 1905  -- NZL  4.0 | +BYE  =W15  =B14  =W16  +B22  =W10  
 10 Yao, Winston Yow-Jen 1666  -- NZL  4.0 | -W6   +B38  +W31  =B17  +W24  =B9   
 11 Green, Ewen M        2224  FM NZL  4.0 | -W29  +B27  -W8   +B38  +W20  +B26  
 12 Ang, Alphaeus Wei Er 1635  -- NZL  4.0 | -B14  +W34  +B35  -W19  +B28  +W23  
 13 Kolev, Hristo        1452  -- NZL  4.0 | -B1   +W42  -B21  +W39  +B36  +W19  
 14 Garbett, Paul A      2306  IM NZL  3.5 | +W12  =B8   =W9   =B5   +W17  -B6   
 15 Shen, Daniel         2254  -- NZL  3.5 | +W33  =B9   +W17  =B8   =W5   -B1   
 16 Stuart, Peter W      2077  -- NZL  3.5 | +W27  +B29  -W2   =B9   +W25  -B5   
 17 Krstev, Antonio      2069  -- NZL  3.5 | +B24  +W22  -B15  =W10  -B14  +W21  
 18 Lyall, Simon         1738  -- NZL  3.5 | +B42  -W1   =B22  -W24  +B30  +W36  
 19 Lim, Benji           1919  -- NZL  3.0 | +W39  -B6   +W33  +B12  -W2   -B13  
 20 Chen, George         1599  -- NZL  3.0 | -W2   +B40  -W3   +B27  -B11  +W34  
 21 Gao, Judy            1756 WCM NZL  3.0 | +W41  -B7   +W13  -B3   +W31  -B17  
 22 Mukkattu, Philip     1619  -- NZL  3.0 | +W3   -B17  =W18  +B37  -W9   =B24  
 23 Runcan, Daniel I     1896  -- ROU  3.0 | +W40  -B2   +W29  -B6   +W37  -B12  
 24 Fan, Allen           1372  -- NZL  3.0 | -W17  =B26  +W41  +B18  -B10  =W22  
 25 Zhang, Leo           1681  -- NZL  3.0 | +B46  -W4   +B28  +W36  -B16  -W8   
 26 Jacobs, Hilton J     1761  -- NZL  3.0 | -B35  =W24  +B30  =W32  +B34  -W11  
 27 Gong, Daniel         1376  -- NZL  3.0 | -B16  -W11  +B42  -W20  +B35  +W37  
 28 Li, Jiapeng          1381  -- NZL  2.5 | -W5   +B43  -W25  +B33  -W12  =B29  
 29 Shierlaw, Hamish     1545  -- NZL  2.5 | +B11  -W16  -B23  -W34  +B39  =W28  
 30 Chen, Johnson        1465  -- NZL  2.5 | -W7   =B41  -W26  +B40  -W18  +B38  
 31 Tee, Nathan          1399  -- NZL  2.5 | -B4   +W46  -B10  +W35  -B21  =W32  
 32 Tsoi, Nicole         1715 WFM NZL  2.5 | +W43  -B5   -W37  =B26  =W33  =B31  
 33 Timergazi, Layla     1613  -- NZL  2.5 | -B15  +W39  -B19  -W28  =B32  +W41  
 34 Qin, Joy Shu Yan     1270  -- NZL  2.0 | -W8   -B12  +W40  +B29  -W26  -B20  
 35 Zhang, Jasmine        935  -- NZL  2.0 | +W26  -B3   -W12  -B31  -W27  +B43  
 36 Goodhue, Nathan      1984  -- NZL  2.0 | +W38  +B37  -W7   -B25  -W13  -B18  
 37 Booth, Anthony J     1421  -- NZL  2.0 | +BYE  -W36  +B32  -W22  -B23  -B27  
 38 Tee, Nigel           1296  -- NZL  2.0 | -B36  -W10  +B46  -W11  +B42  -W30  
 39 Qian, Bella          1244  -- NZL  2.0 | -B19  -B33  +W43  -B13  -W29  +W46  
 40 Tee, Nikolai         1050  -- NZL  2.0 | -B23  -W20  -B34  -W30  +B46  +W42  
 41 Qin, Nicole Shu Yu    886  -- NZL  1.5 | -B21  =W30  -B24  -W42  +W43  -B33  
 42 Wang, Aaron           796  -- NZL  1.0 | -W18  -B13  -W27  +B41  -W38  -B40  
 43 Fu, Alex              630  -- NZL  1.0 | -B32  -W28  -B39  +W46  -B41  -W35  
 44 Tang, Jason      (W) 1193  -- NZL  0.0 | -BYE   --    --    --    --    --   
 45 Dordevic, Ivan   (W) 2149  -- NZL  0.0 | -BYE   --    --    --    --    --   
 46 Su, Danny             500  -- NZL  0.0 | -W25  -B31  -W38  -B43  -W40  -B39  

July 11th - 14th 2012 - North Island Championship, Auckland.
Australian FM Chris Wallis won the event; Luke Li is North Island Champion. Photos will follow.
Download pgn file here.

NZ North Island Championship 2012
Prize Winners

1st	7pts	FM Christopher Wallis (Australia)
2nd	6.5pts	Luke Li
3rd=	5.5pts	FM Robert Smith
3rd=	5.5pts	FM Michael Steadman

North Island Champion 2012:	Luke Li

under2100 1st	5pts	Benji Lim
	  2nd=	4.5pts	Roger Perry
	  2nd=	4.5pts	WFM Helen Milligan
	  2nd=	4.5pts	WFM Nicole Tsoi
	  2nd=	4.5pts	Alphaeus Ang

under1800 1st	3.5pts	Hristo Kolev
	  2nd=	3pts	Layla Timergazi
	  2nd=	3pts	Hamish Shierlaw
	  2nd=	3pts	Stefan Kolev
	  2nd=	3pts	Daniel Gong

DD Smash  Upset Prize	Hamish Shierlaw
			Round 1 win with
			475 points rating difference

Full Vega results here

Crosstable

 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8  
--------------------------------------------------------------------------------------------
  1 Wallis, Christopher  2251  FM AUS  7.0 | +B17  +W9   =B3   +W4   =W2   +B8   +W10  +B7   
  2 Li, Luke (Zuhao)     2333  -- NZL  6.5 | +B27  +W7   +B13  +W5   =B1   =W3   +B9   =B4   
  3 Smith, Robert W      2333  FM NZL  5.5 | +W21  +B11  =W1   =B6   +W12  =B2   -W7   +W8   
  4 Steadman, Michael V  2314  FM NZL  5.5 | +W23  =B10  +W25  -B1   =W14  +B6   +B5   =W2   
  5 Dordevic, Ivan       2149  -- NZL  5.0 | +W15  +B6   +W12  -B2   =W8   =B10  -W4   +B17  
  6 Thornton, Gino A     2211  -- NZL  5.0 | +B18  -W5   +B16  =W3   +B13  -W4   +B17  =W12  
  7 Lim, Benji           2056  -- NZL  5.0 | +B29  -B2   -W21  +W27  +B20  +W22  +B3   -W1   
  8 Duneas, John         2226  -- NZL  4.5 | +W20  -B12  +W17  +B21  =B5   -W1   +W15  -B3   
  9 Perry, Roger L       2068  -- NZL  4.5 | +W28  -B1   -W23  +W16  +B19  +B14  -W2   =B10  
 10 Stuart, Peter W      2107  -- NZL  4.5 | +B22  =W4   =B19  =W13  +B29  =W5   -B1   =W9   
 11 Milligan, Helen      2099 WFM NZL  4.5 | +B26  -W3   =B14  =W15  =B22  =W13  +W20  =B16  
 12 Browne, Jeremy A     2129  -- NZL  4.5 | +B30  +W8   -B5   +W19  -B3   -W17  +B21  =B6   
 13 Tsoi, Nicole         1934 WFM NZL  4.5 | +B31  +B24  -W2   =B10  -W6   =B11  =W14  +B21  
 14 Yang, Scott          2103  -- NZL  4.5 | -W25  +B28  =W11  +B23  =B4   -W9   =B13  +W18  
 15 Ang, Alphaeus Wei Er 1814  -- NZL  4.5 | -B5   =W18  +B30  =B11  =W21  +W29  -B8   +W22  
 16 Goodhue, Nathan      2118  -- NZL  4.5 | -W24  +B32  -W6   -B9   +B27  +W19  +B25  =W11  
 17 Zhang, William Jiewe 1864  -- NZL  4.0 | -W1   +W22  -B8   +W26  +B23  +B12  -W6   -W5   
 18 Dolejs, Dan          1822  -- NZL  4.0 | -W6   =B15  =W24  -W22  +B30  +W23  +B29  -B14  
 19 Liu, Brian           1957  -- NZL  4.0 | +W32  =B25  =W10  -B12  -W9   -B16  +W28  +B26  
 20 Roberts, Michael H   1843  -- NZL  4.0 | -B8   +W30  =B29  =B24  -W7   +W26  -B11  +W25  
 21 Seabrook, Roy        1885  -- NZL  3.5 | -B3   +W31  +B7   -W8   =B15  +B24  -W12  -W13  
 22 Kolev, Hristo        1733  -- NZL  3.5 | -W10  -B17  +W32  +B18  =W11  -B7   +W24  -B15  
 23 Eade, Don            1867  -- NZL  3.5 | -B4   +W26  +B9   -W14  -W17  -B18  +W31  =B24  
 24 Timergazi, Layla     1755  -- NZL  3.0 | +B16  -W13  =B18  =W20  =B25  -W21  -B22  =W23  
 25 Shierlaw, Hamish     1628  -- NZL  3.0 | +B14  =W19  -B4   -W29  =W24  +B31  -W16  -B20  
 26 Kolev, Stefan        1626  -- NZL  3.0 | -W11  -B23  +W28  -B17  +W31  -B20  +B30  -W19  
 27 Lyall, Simon         1880  -- NZL  3.0 | -W2   -W29  +B31  -B7   -W16  -W28  +BYE  +B30  
 28 Gong, Daniel         1570  -- NZL  3.0 | -B9   -W14  -B26  -W30  +W32  +B27  -B19  +W29  
 29 Qin, Joy Shu Yan     1485  -- NZL  2.5 | -W7   +B27  =W20  +B25  -W10  -B15  -W18  -B28  
 30 Mukkattu, Philip     1788  -- NZL  2.0 | -W12  -B20  -W15  +B28  -W18  +B32  -W26  -W27  
 31 Wang, Aaron           853  -- NZL  2.0 | -W13  -B21  -W27  +B32  -B26  -W25  -B23  +BYE  
 32 Dong, Olivia     (W) 1250  -- NZL  0.0 | -B19  -W16  -B22  -W31  -B28  -W30  -BYE   --   

July 3rd - 6th 2012 - NZ Junior Championship, Waitakere, Auckland.
See also www.waitakerechess.org.nz and http://www.chessdom.com/new-zealand-junior-chess-championships/.

Download the games here (pgn file).

Title obtained			Participant          Points/7

NZ Junior Champion 2012		Luke Li                   6.5
2nd Overall			Hans Gao                    6
Joint 3rd Overall		Leo Zhang                   5
Joint 3rd Overall		Hristo Kolev                5
Joint 3rd Overall		William Zhang               5
                                                                   
NZ Schoolpupils Champion	Luke Li                   6.5
NZ Schoolgirls Champion		Nicole Tsoi               4.5
                                                                   
under16open Champion		Luke Li                   6.5
under14open Champion		Hans Gao                    6
Joint under12open Champion	Leo Zhang                   5
Joint under12open Champion	William Zhang               5
under10open Champion		Alphaeus Ang              4.5
under08open Champion		Allen Fan                 3.5

under16girls Champion		Nicole Tsoi               4.5
under14girls Champion		No Participant   	  N/A
under12girls Champion		Olivia Dong               3.5
under10girls Champion		Jasmine Zhang               4
under08girls Champion		Nicole Qin                  2
Full Vega results here

Crosstable

 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7  
--------------------------------------------------------------------------------------
  1 LI, LUKE (ZUHAO)     2332  --  NZ  6.5 | +B24  +W4   +B10  +W2   =B6   +W15  +B9   
  2 GAO, HANS            2218  --  NZ  6.0 | +W28  +B15  +W3   -B1   +W8   +B4   +W6   
  3 ZHANG, LEO           1763  --  NZ  5.0 | +B38  +W14  -B2   +W19  +B11  =W6   =B7   
  4 KOLEV, HRISTO        1731  --  NZ  5.0 | +W26  -B1   +W34  +B21  +W12  -W2   +B18  
  5 ZHANG, WILLIAM JEIWE 1864  --  NZ  5.0 | +B40  =W19  +B27  -W11  +B23  =W13  +B15  
  6 TSOI, NICOLE         1942 WFM  NZ  4.5 | +W33  +B17  +W21  =B7   =W1   =B3   -B2   
  7 RAINS, EDWARD        1947  --  NZ  4.5 | +B30  +W13  =B11  =W6   =B9   =W10  =W3   
  8 RAINS, TIMOTHY       1757  --  NZ  4.5 | +B20  -W27  +B22  +W14  -B2   +W16  =B13  
  9 JAMES, JACK          1764  --  NZ  4.5 | +W18  -B21  +W33  +B16  =W7   +B11  -W1   
 10 ANG, ALPHAEUS WEI ER 1819  --  NZ  4.5 | +W34  +B23  -W1   +B17  -W15  =B7   +W21  
 11 JIA, HAO             1762  --  NZ  4.5 | +W35  +B41  =W7   +B5   -W3   -W9   +B22  
 12 LAM, BYRON           1780  --  NZ  4.5 | =B22  +W16  =B19  =W13  -B4   +W25  +B24  
 13 ZHU, LEO LEI         1652  --  NZ  4.5 | +W36  -B7   +W18  =B12  +W32  =B5   =W8   
 14 JIANG, RICHARD       1451  --  NZ  4.5 | +W45  -B3   +W26  -B8   +W28  =B21  +W17  
 15 ZHU, KARL KAI        1660  --  NZ  4.0 | +B39  -W2   +B30  +W27  +B10  -B1   -W5   
 16 WANG, LUKE JINTAO    1275  --  NZ  4.0 | +W42  -B12  +BYE  -W9   +B19  -B8   +W27  
 17 ZHAN, JUDD           1537  --  NZ  4.0 | +B29  -W6   +B40  -W10  +B38  +W26  -B14  
 18 HUANG, NICHOLAS      1044  --  NZ  4.0 | -B9   +W44  -B13  +W29  +B27  +W23  -W4   
 19 QIN, JOY SHU YAN     1487  --  NZ  4.0 | +W43  =B5   =W12  -B3   -W16  +B39  +W28  
 20 ZHANG, JASMINE        998  --  NZ  4.0 | -W8   +B31  +W28  -B32  -W21  +B29  +W33  
 21 FAN, ALLEN           1430  --  NZ  3.5 | +B25  +W9   -B6   -W4   +B20  =W14  -B10  
 22 YAN, CAROLINE        1090  --  NZ  3.5 | =W12  +B32  -W8   -B23  +W35  +B37  -W11  
 23 WHITE, LUKE          1454  --  NZ  3.5 | +B44  -W10  =B38  +W22  -W5   -B18  +W32  
 24 DONG, OLIVIA         1259  --  NZ  3.5 | -W1   -B26  +W43  =B35  +W36  +B32  -W12  
 25 WEI, LOUIE            584  --  NZ  3.5 | -W21  +B35  -W32  =B34  +W33  -B12  +W36  
 26 TANG, ALLY       (W)  981  --  NZ  3.0 | -B4   +W24  -B14  +W30  +BYE  -B17   --   
 27 GENG, KAREN (JING YI 1414  --  NZ  3.0 | +W31  +B8   -W5   -B15  -W18  +B34  -B16  
 28 ZHU, CRYSTAL         1222  --  NZ  3.0 | -B2   +W37  -B20  +W39  -B14  +W38  -B19  
 29 HILL, RAYMON          730  --  NZ  3.0 | -W17  -B34  +W31  -B18  +B30  -W20  +W39  
 30 ZHU, MARTIN          1220  --  NZ  3.0 | -W7   +B36  -W15  -B26  -W29  +B43  +W37  
 31 WEN, VICTOR           421  --  NZ  3.0 | -B27  -W20  -B29  +BYE  -W39  +W44  +B38  
 32 YU, JOHNSON          1296  --  NZ  2.5 | =B37  -W22  +B25  +W20  -B13  -W24  -B23  
 33 YAN, SARAH           1107  --  NZ  2.5 | -B6   +W39  -B9   =W38  -B25  +W35  -B20  
 34 RAINS, JESSICA       1098  --  NZ  2.5 | -B10  +W29  -B4   =W25  -B37  -W27  +B44  
 35 WANG, TONY            999  --  NZ  2.5 | -B11  -W25  +B37  =W24  -B22  -B33  +W43  
 36 JIN, SOPHIA           898  --  NZ  2.5 | -B13  -W30  +B44  =W40  -B24  +W45  -B25  
 37 Luiten-Apirana, Para    0  -- NZL  2.5 | =W32  -B28  -W35  +B43  +W34  -W22  -B30  
 38 QIN, NICOLE SHU YU   1024  --  NZ  2.0 | -W3   +B45  =W23  =B33  -W17  -B28  -W31  
 39 FENG, DAHLIA          940  --  NZ  2.0 | -W15  -B33  +W45  -B28  +B31  -W19  -B29  
 40 QIAN, BELLA      (W) 1100  --  NZ  1.5 | -W5   +B43  -W17  =B36  -BYE   --    --   
 41 Zou, Chris       (W)    0  -- NZL  1.0 | +BYE  -W11  -BYE   --    --    --    --   
 42 Zhang, Kris      (W)    0  -- NZL  1.0 | -B16  +BYE   --    --    --    --    --   
 43 FU, ALEX              728  --  NZ  1.0 | -B19  -W40  -B24  -W37  +B44  -W30  -B35  
 44 HILL, ANTHONY         719  --  NZ  1.0 | -W23  -B18  -W36  +B45  -W43  -B31  -W34  
 45 TANG, TONY       (W)  598  --  NZ  1.0 | -B14  -W38  -B39  -W44  +BYE  -B36   --   

July 2nd 2012 - NZ Junior Rapid Championship, Waitakere, Auckland.

Title obtained                                               Participant          Points/6                                                                              
Joint NZ Junior Rapid Champion 2012                          Hans Gao                  5.5
Joint NZ Junior Rapid Champion 2012                          Luke Li                   5.5
3rd Overall                                                  William Zhang               5  
Joint NZ Schoolpupils Champion                               Hans Gao                  5.5
Joint NZ Schoolpupils Champion                               Luke Li                   5.5  
Joint NZ Schoolgirls Champion                                Jiapeng Li                  4
Joint NZ Schoolgirls Champion                                Caroline Yan                4
Joint NZ Schoolgirls Champion                                Crystal Zhu                 4                                                                              
under16open Champion                                         Luke Li                   5.5
under14open Champion                                         Hans Gao                  5.5
under12open Champion                                         William Zhang               5
under10open Champion                                         Alphaeus Ang                4
under08open Champion                                         Allen Fan                 3.5                                                                              
under16girls Champion                                        Jiapeng Li                  4
under14girls Champion                                        No Participant            N/A
under12girls Champion                                        Crystal Zhu                 4
under10girls Champion                                        Caroline Yan                4
under08girls Champion                                        Nicole Qin                2.5
Full Vega results here

Crosstable

NZ Junior Rapid Championship 2012 Cross Table at round 6 sorted by score 
ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------  
 1 GAO, HANS            2172 u14  NZ  5.5 | +W23  +B8   +W10  +B16  =W2   +B4     
 2 LI, LUKE (ZUHAO)     2103 u16  NZ  5.5 | +B38  +W9   +B12  +W22  =B1   +B7     
 3 ZHANG, WILLIAM JEIWE 1905 u12  NZ  5.0 | +W29  -B16  +W11  +B15  +W8   +B9     
 4 JAMES, JACK          1793 u14  NZ  4.5 | +B32  +W18  +B17  =W6   +B22  -W1     
 5 JIA, HAO             1618 u14  NZ  4.5 | -B24  +W26  +B30  =W13  +B20  +W17    
 6 RAINS, TIMOTHY       1680 u16  NZ  4.5 | +W41  +B37  +W24  =B4   -W7   +B19    
 7 ZHANG, LEO           1681 u12  NZ  4.0 | +W42  +B15  -W16  +B14  +B6   -W2     
 8 ZHAN, JUDD           1508 u12  NZ  4.0 | +B25  -W1   +B20  +W28  -B3   +W26    
 9 CHEN, JOHNSON        1465 u12  NZ  4.0 | +W45  -B2   +W42  +B10  +B12  -W3    
10 ANG, ALPHAEUS WEI ER 1635 u10  NZ  4.0 | +W33  +B14  -B1   -W9   +B32  +W28   
11 YAO, WINSTON YOW-JEN 1666 u12  NZ  4.0 | +B34  =W20  -B3   +W40  +B18  =W13   
12 ZHU, LEO LEI         1592 u16  NZ  4.0 | +W39  +B40  -W2   +B23  -W9   +B16   
13 LI, JIAPENG          1381 u16  NZ  4.0 | -W40  +B31  +W41  =B5   +W21  =B11   
14 YAN, CAROLINE        1221 u10  NZ  4.0 | +B27  -W10  +B44  -W7   +B25  +W22   
15 ZHU, CRYSTAL         1337 u12  NZ  4.0 | +B49  -W7   +B25  -W3   +B30  +W27   
16 KOLEV, HRISTO        1452 u14  NZ  3.5 | +B50  +W3   +B7   -W1   =B17  -W12   
17 JIANG, RICHARD       1530 u12  NZ  3.5 | +W31  +B43  -W4   +B24  =W16  -B5    
18 FAN, ALLEN           1372 u08  NZ  3.5 | +W35  -B4   +W45  =B19  -W11  +B23   
19 ZHU, KARL KAI        1542 u14  NZ  3.5 | +B36  +W28  -B22  =W18  +B34  -W6    
20 QIN, JOY SHU YAN     1270 u16  NZ  3.5 | +W47  =B11  -W8   +B35  -W5   +B33   
21 GONG, DANIEL         1376 u10  NZ  3.5 | +B51  -W22  =B34  +W33  -B13  +W36   
22 RAINS, EDWARD        1769 u18  NZ  3.0 | +W30  +B21  +W19  -B2   -W4   -B14   
23 WANG, LUKE JINTAO    1207 u14  NZ  3.0 | -B1   +W36  +B27  -W12  +B40  -W18   
24 YAN, SARAH            905 u12  NZ  3.0 | +W5   +B46  -B6   -W17  -B26  +W40   
25 JIN, SOPHIA           697 u12  NZ  3.0 | -W8   +B29  -W15  +B42  -W14  +B41   
26 ZHU, MARTIN          1215 u10  NZ  3.0 | =W46  -B5   =W35  +B39  +W24  -B8    
27 HILL, RAYMON            0 u12  NZ  3.0 | -W14  +B39  -W23  +B41  +W37  -B15   
28 GENG, KAREN (JING YI 1243 u12  NZ  3.0 | +W44  -B19  +W43  -B8   +W29  -B10   
29 HUANG, NICHOLAS      1178 u12  NZ  3.0 | -B3   -W25  +B50  +W44  -B28  +W34   
30 SUN, JACK            1055 u10  NZ  3.0 | -B22  +W50  -W5   +B49  -W15  +B43   
31 WANG, AARON           796 u08  NZ  3.0 | -B17  -W13  -B32  +W50  +W51  +B42   
32 NEILSFORD-JONES, RA  1106 u12  NZ  2.5 | -W4   -B35  +W31  +B45  -W10  =W39   
33 ZHANG, JASMINE        935 u10  NZ  2.5 | -B10  =W48  +B38  -B21  +W35  -W20   
34 WANG, TONY            999 u12  NZ  2.5 | -W11  +B47  =W21  +B46  -W19  -B29   
35 Luiten-Apirana Parao    0 u14 NZL  2.5 | -B18  +W32  =B26  -W20  -B33  +W48   
36 YU, JOHNSON           881 u18  NZ  2.5 | -W19  -B23  +W47  =B37  +W46  -B21   
37 QIAN, BELLA          1244 u12  NZ  2.5 | +B48  -W6   -B40  =W36  -B27  +W47   
38 DONG, OLIVIA         1185 u12  NZ  2.5 | -W2   -B45  -W33  =B47  +BYE  +B46   
39 QIN, NICOLE SHU YU    886 u08  NZ  2.5 | -B12  -W27  +B51  -W26  +W49  =B32   
40 FENG, DAHLIA          360 u10  NZ  2.0 | +B13  -W12  +W37  -B11  -W23  -B24   
41 TANG, ALLY           1010 u10  NZ  2.0 | -B6   +W49  -B13  -W27  +B44  -W25   
42 RAINS, JESSICA       1032 u12  NZ  2.0 | -B7   +W51  -B9   -W25  +B48  -W31   
43 WEN, VICTOR             0 u12  NZ  2.0 | +BYE  -W17  -B28  -W48  +B45  -W30   
44 HILL, ANTHONY           0 u10  NZ  2.0 | -B28  +BYE  -W14  -B29  -W41  +B49   
45 FU, ALEX              630 u08  NZ  2.0 | -B9   +W38  -B18  -W32  -W43  +B51   
46 WEI, LOUIE              0 u12  NZ  1.5 | =B26  -W24  +B48  -W34  -B36  -W38   
47 Zhang, Kris             0 u08 NZL  1.5 | -B20  -W34  -B36  =W38  +B50  -B37   
48 Zou, Chris              0 u08 NZL  1.5 | -W37  =B33  -W46  +B43  -W42  -B35   
49 Su, Danny               0 u10 NZL  1.0 | -W15  -B41  +BYE  -W30  -B39  -W44   
50 TANG, TONY            563 u08  NZ  1.0 | -W16  -B30  -W29  -B31  -W47  +BYE   
51 Hui, Shawn              0 u08 NZL  1.0 | -W21  -B42  -W39  +BYE  -B31  -W45  

June 30th 2012 - Upper Hutt Open "25 + 5" Tournament, Upper Hutt.
1st IM Russell Dive 5½/6
2nd FM Scott Wastney 5
3rd FM Mark Noble 4½ ..... 30 players

June 24th 2012 - A-Grade Interclubs, Auckland.
Round 2 HP 5-1 PT and NS 2½-3½ AC

June 20th 2012 - Auckland Girls Chess Championship, Auckland.
Champion overall: Nicole Tsoi (Auckland International College)
2nd= Joy Qin (Epsom Girls' Grammar) & Mona Yang (Auckland International College)
Under 18 Champion: Mona Yang
2nd Katya-Rose Timu (Tamaki College)
3rd Colleen Henry (Tamaki College)
Under 16 Champion: Nicole Tsoi
2nd Joy Qin
3rd= Carolyn Lin Zou (St Cuthbert's College), Shino Ikeda (Mt Albert Grammar), Seo-In Park (Epsom Girls' Grammar), & Gina Holden (Mt Albert Grammar)
Under 14 joint Champions: Tiffany Sutton (Mt Albert Grammar), Raani Kelderman (Mt Roskill Intermediate), & Kim Nguyen (Holy Cross Papatoetoe)
Under 12 Champion: Crystal Zhu (Takapuna Normal Intermediate)
2nd= Karen Geng (Ponsonby Intermediate), Bella Qian (Takapuna Normal Intermediate), Olivia Dong (St Kentigern College)

Under 10 joint Champions: Jasmine Zhang (Henderson North School), Jasmine Pickston (Marshall Laing School), Dahlia Feng (New Windsor School), Ally Tang (Arahoe School), & Nicole Qin (Cornwall Park District School)
Under 8 Champion: Nicole Qin
2nd Yelena Huo (Glendowie Primary)
3rd= Jennifer Zhang (Meadowbank Primary) & Beatrice Ang (St Paul's Henderson)

See http://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=10814429

Katrine Metge   Nicole Tsoi   Crystal Zhu & Bella Qian
Ex NZ women's champion Katrine Metge keeps an eye on some of her students from Rosehill Intermediate amongst others.   Over 12 tournament winner Nicole Tsoi.   Under 12 Champion Crystal Zhu (right) plays joint runner-up Bella Qian, both from Takapuna Normal Intermediate.
Karen Geng & Olivia Dong   Ally Tang & Jasmine Pickston  
Runners-up in the Under 12 tournament, Karen Geng (left) from Ponsonby Intermediate plays Olivia Dong from St Kentigern College.   Jasmine Pickston plays against Ally Tang in the Under 10 tournament   Joint under 10 champions (left to right): Jasmine Pickston; Jasmine Zhang; Dahlia Feng; Ally Tang; Nicole Qin.

Over 12

No  Name              Feder Total  1    2    3    4    5    6  

1.  Nicole Tsoi       U16   6     20:W 12:W  5:W  4:W  2:W  3:W
2.  Joy Qin           U16   5     21:W  9:W  7:W  3:W  1:L  6:W
3.  Carolyn Lin Zou   U16   4     22:W 14:W  6:W  2:L 10:W  1:L
4.  Mona Yang         U18   5     23:W 18:W 29:W  1:L  7:W  9:W
5.  Shino Ikeda       U16   4     24:W 30:W  1:L 16:W  9:L 12:W
6.  Gina Holden       U16   4     25:W 19:W  3:L 14:W 30:W  2:L
7.  Seo-In Park       U16   4     26:W 32:W  2:L 18:W  4:L 29:W
8.  Rachel Fan        U16   3     27:W 29:L 19:L 23:L 21:W 35:W
9.  Tiffany Sutton    U14   4     28:W  2:L 20:W 32:W  5:W  4:L
10. Kim Nguyen        U14   4     29:L 25:W 21:W 19:W  3:L 23:W
11. Casey Majer       U14   3     30:L 16:L 28:L 25:W 27:W 19:W
12. Samantha Ah Loo   U14   3.5   31:W  1:L 35:W 29:D 34:W  5:L
13. Madeline Storey   U14   2.5   32:L 26:W 22:W 30:L 20:L 24:D
14. Katya-Rose Timu   U18   3.5   33:W  3:L 37:W  6:L 22:W 28:D
15. Colleen Henry     U18   2     34:L 27:W 30:L 28:L 31:W 22:L
16. Esther Natua      U16   3.5   35:D 11:W 34:W  5:L 29:L 32:W
17. Khona Va'aga-Gray U16   3     36:D 34:D 32:L 27:W 28:L 37:W
18. Carol Brown       U16   2.5   37:W  4:L 36:W  7:L 23:L 38:D
19. Tiare Sanday      U14   2     38:W  6:L  8:W 10:L 32:L 11:L
20. Peggy Zheng       U14   3      1:L 31:W  9:L 35:W 13:W 30:L
21. Paris Siversen    U14   1      2:L 28:W 10:L 36:L  8:L 31:L
22. Mook Kaimuk       U14   3      3:L 33:W 13:L 31:W 14:L 15:W
23. Rebecca Cho       U14   3      4:L 38:D 24:D  8:W 18:W 10:L
24. Karmela Villafana U14   2.5    5:L 37:L 23:D 33:W 38:D 13:D
25. Amelia Rouru      U14   1.5    6:L 10:L 38:L 11:L 33:D 27:W
26. Rhiannon Williams U14   1.5    7:L 13:L 31:L 37:D 35:L 33:W
27. Tiri Soppet       U14   1      8:L 15:L 33:W 17:L 11:L 25:L
28. Annie Sun         U14   3.5    9:L 21:L 11:W 15:W 17:W 14:D
29. Monique Brady     U14   3.5   10:W  8:W  4:L 12:D 16:W  7:L
30. Raani Kelderman   U14   4     11:W  5:L 15:W 13:W  6:L 20:W
31. Jesse Zeng        U14   2     12:L 20:L 26:W 22:L 15:L 21:W
32. Lily McDonald     U14   3     13:W  7:L 17:W  9:L 19:W 16:L
33. Shania Turner     U14   .5    14:L 22:L 27:L 24:L 25:D 26:L
34. Leonetta Siluuga  U14   3     15:W 17:D 16:L 38:W 12:L 36:D
35. Deonie Mitchell   U14   2     16:D 36:D 12:L 20:L 26:W  8:L
36. Shona Mani        U14   3     17:D 35:D 18:L 21:W 37:D 34:D
37. Megan Farquhar    U14   2     18:L 24:W 14:L 26:D 36:D 17:L
38. Lucy Bean         U14   2.5   19:L 23:D 25:W 34:L 24:D 18:D

Under 12

No Name                  Total  1    2    3    4    5    6  

1  Crystal Zhu           6     60:W  8:W 25:W  3:W 11:W  6:W
2  Karen Geng            5     41:W 53:W 10:W  4:W  6:L 12:W
3  Bella Qian            5     38:W 65:W 16:W  1:L  5:W  9:W
4  Olivia Dong           5     64:W 23:W 27:W  2:L 13:W 10:W
5  Cathy Fan             4.5   34:W  6:D  9:W  7:W  3:L 11:W
6  Sarah Yan             4.5   57:W  5:D 14:W 26:W  2:W  1:L
7  Hayley Wright         4.5   39:W 31:D 22:W  5:L 38:W 19:W
8  Seionara Tugaga       4.5   52:W  1:L 55:W 20:D 39:W 25:W
9  Jennifer Chen         4     12:W 13:W  5:L 17:W 25:W  3:L
10 Ellie Dixon           4     42:W 28:W  2:L 24:W 21:W  4:L
11 Sheryl Luo            4     18:W 33:W 26:W 19:W  1:L  5:L
12 Emily Massey          4      9:L 42:W 40:W 28:W 16:W  2:L
13 Rhoslyn Lapworth      4     40:W  9:L 54:W 29:W  4:L 26:W
14 Sarah Gudsell         4     29:D 35:W  6:L 34:D 20:W 27:W
15 Zoe Holden            4     20:W 26:L 18:W 25:L 40:W 43:W
16 Martina Kleis         4     62:W 51:W  3:L 27:W 12:L 36:W
17 Yunfan Yu             4     28:L 58:W 44:W  9:L 29:W 30:W
18 Mayoma Wijesundera    3.5   11:L 36:W 15:L 35:W 24:D 38:W
19 Carmen Delport        3.5   59:W 22:D 31:W 11:L 41:W  7:L
20 Marcella McGillivray  3.5   15:L 45:W 65:W  8:D 14:L 41:W
21 Tori Parker           3.5   36:W 27:L 61:W 23:W 10:L 22:D
22 Miette Wooller-Harris 3.5   63:W 19:D  7:L 51:W 30:D 21:D
23 Jennifer Lowe         3.5   49:W  4:L 32:W 21:L 28:D 48:W
24 Ella Goddard          3.5   32:W 25:L 43:W 10:L 18:D 39:W
25 Shradha Sabu          3     45:W 24:W  1:L 15:W  9:L  8:L
26 Nixed Ragunathan      3     44:W 15:W 11:L  6:L 34:W 13:L
27 Sarah Park            3      0:W 21:W  4:L 16:L 32:W 14:L
28 Stephanie Weatherill  3     17:W 10:L 53:W 12:L 23:D 33:D
29 Ashlyn Phillips       3     14:D 30:D 33:W 13:L 17:L 51:W
30 Gina Buckland         3     55:D 29:D 38:D 47:W 22:D 17:L
31 Olga Chrzanowska      3     48:W  7:D 19:L 38:L 42:D 56:W
32 Madeline Chesman      3     24:L  0:W 23:L 59:W 27:L 61:W
33 Nikita Fivaz          3     58:W 11:L 29:L 42:D 55:W 28:D
34 Sarene Brown-Tauikore 3      5:L 52:D 62:W 14:D 26:L 54:W
35 Vincenteena Roy       3     43:D 14:L 52:W 18:L 46:D 53:W
36 Millie Wharton        3     21:L 18:L 56:W 65:W 53:W 16:L
37 Chanice Burch         3     61:D 54:D 41:D 39:L 51:D 47:W
38 Sara Clark            2.5    3:L 56:W 30:D 31:W  7:L 18:L
39 Sarah Bahoo           2.5    7:L 48:D 49:W 37:W  8:L 24:L
40 Heidi Fung            2.5   13:L 60:W 12:L 44:W 15:L 46:D
41 Ann-Mary Jose         2.5    2:L 57:W 37:D 46:W 19:L 20:L
42 Kiana Govender        2.5   10:L 12:L 64:W 33:D 31:D 50:D
43 Shannon Hoole         2.5   35:D 55:D 24:L 54:D 58:W 15:L
44 Jenny Kim             2.5   26:L 63:W 17:L 40:L 45:D 62:W
45 Libby Twomey          2.5   25:L 20:L 57:D 49:D 44:D 63:W
46 Kyla Javier           2.5   54:D 61:D 51:D 41:L 35:D 40:D
47 Rosanne Kiatoa        2.5   53:L 64:W 50:D 30:L 61:W 37:L
48 Isabelle Uy           2.5   31:L 39:D 59:D 61:D 65:W 23:L
49 Jasmin Wood           2.5   23:L 59:D 39:L 45:D 52:D 64:W
50 Kythana Bulawan       2.5   51:L 62:D 47:D 55:D 54:D 42:D
51 Tayla Webb            2     50:W 16:L 46:D 22:L 37:D 29:L
52 Isabel D'Young        2      8:L 34:D 35:L 58:L 49:D  0:W
53 Rose Yip              2     47:W  2:L 28:L 63:W 36:L 35:L
54 Lily Wright           2     46:D 37:D 13:L 43:D 50:D 34:L
55 Jayde Simpson         2     30:D 43:D  8:L 50:D 33:L 57:D
56 Katelyn Clemmett      2     65:L 38:L 36:L  0:W 60:W 31:L
57 Emily Harris          2      6:L 41:L 45:D 64:L  0:W 55:D
58 Sophie Van Nes        2     33:L 17:L 60:D 52:W 43:L 59:D
59 Weaam Bassiouni       2     19:L 49:D 48:D 32:L 63:D 58:D
60 Charlotte Elliott     2      1:L 40:L 58:D 62:D 56:L 65:W
61 Sophie Holubicka      1.5   37:D 46:D 21:L 48:D 47:L 32:L
62 Briana Valgre         1.5   16:L 50:D 34:L 60:D 64:D 44:L
63 Te Rauhina            1.5   22:L 44:L  0:W 53:L 59:D 45:L
64 Maddy Bowman          1.5    4:L 47:L 42:L 57:W 62:D 49:L
65 Swastika Raj          1     56:W  3:L 20:L 36:L 48:L 60:L

Under 10

No Name                    Feder Total  1    2    3    4    5    6  

1  Jasmine Zhang           U10   5     42:W 13:W  2:W  6:W  4:L  8:W
2  Jasmine Pickston        U10   5     36:W 11:W  1:L 12:W 20:W  4:W
3  Dahlia Feng             U10   5     29:W 28:W 14:W  5:W  8:L 10:W
4  Ally Tang               U10   5     39:W 31:W 16:W  8:W  1:W  2:L
5  Nicole Qin              U08   5     37:W 34:W 10:W  3:L 11:W  9:W
6  Angel Yao               U10   4.5   46:D 32:W  7:W  1:L 18:W 15:W
7  Yelena Huo              U08   4.5   30:W 21:W  6:L 31:D 16:W 20:W
8  Caroline Yan            U10   4     22:W 15:W  9:W  4:L  3:W  1:L
9  Anusha Gaundar          U10   4     25:W 12:W  8:L 24:W 17:W  5:L
10 Jennifer Zhang          U08   4     43:W 24:W  5:L 25:W 23:W  3:L
11 Megan Miller            U10   4     35:W  2:L 29:W 22:W  5:L 23:W
12 Elvina Liu              U10   4     50:W  9:L 13:W  2:L 22:W 26:W
13 Rebekah Massey          U10   4     20:W  1:L 12:L 32:W 24:W 21:W
14 Beatrice Ang            U08   4     38:W 27:W  3:L 17:L 34:W 25:W
15 Sylvia McDougall        U08   3.5   17:W  8:L 27:W 16:D 31:W  6:L
16 Aysha Vossen-Chong      U08   3.5   40:W 18:W  4:L 15:D  7:L 33:W
17 Cindy Wang              U10   3.5   15:L 37:W 30:W 14:W  9:L 19:D
18 Celine George           U10   3.5   23:D 16:L 46:W 39:W  6:L 31:W
19 Shriya Kelderman        U10   3.5   48:D 46:W 23:D 20:L 36:W 17:D
20 Lucy Massey             U10   3     13:L 26:W 28:W 19:W  2:L  7:L
21 Keisha Jayapuram        U08   3     26:W  7:L 22:L 29:W 28:W 13:L
22 Daniela Lin             U10   3      8:L 38:W 21:W 11:L 12:L 40:W
23 Charlotte Wen           U08   3     18:D 47:W 19:D 35:W 10:L 11:L
24 Sylvie Ruahe            U10   3     45:W 10:L 41:W  9:L 13:L 37:W
25 Avisha Maini            U10   3      9:L 45:W 34:W 10:L 40:W 14:L
26 Jayti Pattni            U10   3     21:L 20:L 44:W 27:W 39:W 12:L
27 Gianna Lin              U10   3     41:W 14:L 15:L 26:L 46:W 35:W
28 Yolanda Huo             U10   3     44:W  3:L 20:L 38:W 21:L 43:W
29 Skyler Macfarlane       U10   3      3:L 49:W 11:L 21:L 48:W 34:W
30 Mireille Morello-Nakhle U10   3      7:L 35:D 17:L 48:D 38:W 36:W
31 Rosie Kim               U10   2.5   33:W  4:L 42:W  7:D 15:L 18:L
32 Haili Evans             U10   2.5   47:D  6:L 33:D 13:L 35:D 42:W
33 Tania Lin               U08   2.5   31:L 36:D 32:D 37:D 41:W 16:L
34 Zoe Dawson              U10   2     49:W  5:L 25:L 42:W 14:L 29:L
35 Misha Lingampalli       U08   2     11:L 30:D 48:W 23:L 32:D 27:L
36 Michelle Chung          U10   2      2:L 33:D 47:W 40:D 19:L 30:L
37 Arabella Loveridge      U10   2      5:L 17:L 49:W 33:D 43:D 24:L
38 Poppy Edgar             U10   2     14:L 22:L 45:W 28:L 30:L 49:W
39 Neha Mani               U10   2      4:L 50:W 40:D 18:L 26:L 41:D
40 Laura Christiansen      U10   2     16:L 48:W 39:D 36:D 25:L 22:L
41 Chantelle Vossen-Chong  U08   2     27:L 43:W 24:L 46:D 33:L 39:D
42 Brydie Silveria         U10   2      1:L 44:W 31:L 34:L 49:W 32:L
43 Brigit Nelson           U10   2     10:L 41:L 50:D 47:W 37:D 28:L
44 Cassidy Silveria        U08   2     28:L 42:L 26:L 45:D 50:W 46:D
45 Renae Ghadiali          U08   2     24:L 25:L 38:L 44:D 47:D 48:W
46 Eesha Sundaresan        U08   1.5    6:D 19:L 18:L 41:D 27:L 44:D
47 Pawanjit Singh          U08   1.5   32:D 23:L 36:L 43:L 45:D 50:D
48 Anika Pattni            U08   1     19:D 40:L 35:L 30:D 29:L 45:L
49 Saasha Ghadiali         U08   1     34:L 29:L 37:L 50:W 42:L 38:L
50 Tyeece Malyon           U08   1     12:L 39:L 43:D 49:L 44:L 47:D

June 14th 2012 - Bay of Plenty Girls Chess Championship, Tauranga.
Secondary:
1 Kimberly D'Mello (Aquinas College)
2 Rosa Faulkner-Bickers (Whakatane High)
3-6 Lakesha Pulman (Te Puke High); Lucy Happe (Tauranga Girls College); Julia Whyte (Whakatane High); Gabriella Costa (Opotiki College)
Intermediate
1 Laura McKee (Tauranga Intermediate)
2 Téa James (St. Joseph's Catholic School)
3 Savannah Wilmot (St. Joseph's Catholic School)
Primary:
1-2 Bailey Berntsen (Pyes Pa School); Maia Moko (Fairhaven Primary)
3-5 Ruby Doyle (Fairhaven Primary); Cameron Phillips (St. Joseph's Catholic School)

Viv Smith, Maia Moko, Bailey Berentsen   Niamh Alison
Viv Smith, organiser, congratulates joint primary champions Maia Moko (centre) from Fairhaven Primary (Te Puke) and Bailey Berentsen from Pyes Pa School, Tauranga.   Youngest player, 5 year old Niamh Alison from St Joseph's Catholic School , Whakatane, playing in her first chess tournament.
Laura McKee, Kimberly D'Mello,   Jenna Glasgow, Ruby Doyle
Secondary Champion Kimberly D'Mello (right) from Aquinas College, Tauranga, plays Intermediate Champion, Laura McKee from Tauranga Intermediate   3rd= place-getters in the Primary Section, Jenna Glasgow (left) from Tahatai Coast School (Papamoa) plays Ruby Doyle from Fairhaven Primary (Te Puke)

Secondary/Intermediate

No Name                   Feder Total  1    2    3    4    5    6  

1  D'Mello, Kimberly            6     18:W  7:W  9:W  3:W  4:W  5:W
2  Faulkner-Bickers, Rosa       4.5    8:W 17:L 13:D 12:W 16:W  3:W
3  Pulman, Lakesha              4     10:W 12:W  6:W  1:L 13:W  2:L
4  Happe, Lucy                  4     12:D 10:W 17:W  6:W  1:L  7:D
5  Whyte, Julia                 4     11:W  9:L  8:W 17:W  7:W  1:L
6  Costa, Gabriella             4     14:W 19:W  3:L  4:L  9:W 10:W
7  Wade, Tayisha                3.5   15:W  1:L 19:W  9:W  5:L  4:D
8  Gullet, Rachel               3.5    2:L 16:W  5:L 14:D 15:W 12:W
9  McKee, Laura           int   3     13:W  5:W  1:L  7:L  6:L 17:W
10 Stevens, Pikake              3      3:L  4:L 15:W 11:W 17:W  6:L
11 Van der Slik, Anna           3      5:L 14:D 18:D 10:L 19:W 13:W
12 Connor, Annie                2.5    4:D  3:L 14:W  2:L 18:W  8:L
13 James , Téa            int   2.5    9:L  0:W  2:D 18:W  3:L 11:L
14 Gray, Takutaimoana           2.5    6:L 11:D 12:L  8:D  0:W 16:D
15 Gray, Paris                  2.5    7:L 18:D 10:L  0:W  8:L 19:W
16 Nguyen, Kathy                2.5   17:L  8:L  0:W 19:W  2:L 14:D
17 Wilmot , Savannah      int   2     16:W  2:W  4:L  5:L 10:L  9:L
18 Donkin, Rhiannon             2      1:L 15:D 11:D 13:L 12:L  0:W
19 Davidson, Keeley       int   1      0:W  6:L  7:L 16:L 11:L 15:L

Primary

No Name                            Total  1    2    3    4    5    6  

1  Bailey Berntsen                 4.5    4:W  2:D 11:W  7:W  3:W  5:L
2  Maia Moko                       4.5    9:W  1:D  6:W  3:W  8:W  4:L
3  Ruby Doyle                      4     10:W  5:W  7:W  2:L  1:L  8:W
4  Cameron Phillips                4      1:L 14:W  5:W  8:L  9:W  2:W
5  Jenna Glasgow                   4     12:W  3:L  4:L 10:W 11:W  1:W
6  Abigail Lane                    3.5   11:D  8:W  2:L  9:D  7:D 12:W
7  Louise Reay-Martin              3.5   14:W 15:W  3:L  1:L  6:D 11:W
8  Anna Petersen                   3     13:W  6:L 15:W  4:W  2:L  3:L
9  Lauren Thompson                 3      2:L  0:W 12:D  6:D  4:L 14:W
10 Jean Willetts                   3      3:L 12:L  0:W  5:L 13:W 15:W
11 Olivia Philpot                  2.5    6:D 13:W  1:L 12:W  5:L  7:L
12 Taliah Edgecombe-Pearse         2.5    5:L 10:W  9:D 11:L  0:W  6:L
13 Flora Larsen                    2.5    8:L 11:L 14:D 15:W 10:L  0:W
14 Pfeifer McIntyre                2      7:L  4:L 13:D  0:W 15:D  9:L
15 Niamh Alison                    1.5    0:W  7:L  8:L 13:L 14:D 10:L

June10th 2012 - A-Grade Interclubs, Auckland.
Round 1 PT 0-6 NS and AC 5-1 WT

June 9th - 11th 2012 - NSW Open, Sydney, AUSTRALIA.
For full results see http://www.chess-results.com/tnr74946.aspx?art=0&lan=1&fed=AUS.
Kiwis: Helen Milligan 4½/7 (and a share of the 1850-2000 grading prize), Gavin Marner 4, Hilton Bennett 3½.

June 2nd - 4th 2012 - 35th Trusts Chess Open (formerly Waitakere Licensing Trust Chess Open), Henderson, Auckland City.
1st in the A-Grade: FM Ben Hague with 5½/6.
See full details at Waitakere Chess Club.

A-Grade

No Name                   Rtg  Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1  Ben Hague              2300 2340 5.5   21:W 17:W  7:D 12:W  4:W  5:W
2  Michael Steadman       2225 2353 5     19:W 34:W  5:W  4:D  3:D  6:W
3  Luke (Zuhao) Li        2191 2308 4.5   22:W 15:D 23:W  7:W  2:D  4:D
4  Ralph Hart             2199 2260 4     24:W  9:W 13:W  2:D  1:L  3:D
5  Russell Dive           2340 2440 4     10:W 18:W  2:L 24:W 13:W  1:L
6  Hans Gao               1951 2118 4     27:W  7:L 11:W 18:W  8:W  2:L
7  Leonard McLaren        2238 2317 4     35:W  6:W  1:D  3:L 16:D 17:W
8  Noel Pinic             2084 2267 4     31:D 26:W 12:D 15:W  6:L 18:W
9  Mark Van Der Hoorn     2154 2153 4     33:W  4:L 19:W 14:L 20:W 13:W
10 Alex Huang             2046 2057 4      5:L 14:D 33:W 23:W 17:D 15:W
11 John Duneas            2089 2224 4     32:W 13:L  6:L 28:W 14:W 16:W
12 Paul Garbett           2292 2345 3.5   20:W 16:D  8:D  1:L 24:W 14:D
13 Gino Thornton          2187 2222 3     30:W 11:W  4:L 20:W  5:L  9:L
14 Robert Smith           2238 2347 3     18:L 10:D 22:W  9:W 11:L 12:D
15 Scott Yang                  2102 3     28:W  3:D 16:D  8:L 19:W 10:L
16 Peter Stuart           2013 2099 3     29:W 12:D 15:D 17:D  7:D 11:L
17 Nathan Goodhue         1961 2070 3     25:W  1:L 35:W 16:D 10:D  7:L
18 Roger Perry            2014 2018 3     14:W  5:L 28:W  6:L 25:W  8:L
19 Benji Lim              2043 2040 3      2:L 29:W  9:L 30:W 15:L 26:W
20 Leonides Guico              2005 3     12:L 27:W 25:W 13:L  9:L 30:W
21 William (Xiang Wei) Li 1724 1972 3      1:L 28:L 27:D 35:W 23:W 22:D
22 Wayne Power            1974 1956 3      3:L 33:D 14:L 27:W 34:W 21:D
23 Antonio Krstev         2131 2205 2.5   26:D 31:W  3:L 10:L 21:L 34:W
24 Nicole Tsoi            1753 1908 2.5    4:L 32:W 34:W  5:L 12:L 25:D
25 Brian Liu                   1808 2.5   17:L  0:W 20:L 31:W 18:L 24:D
26 Philip Hair            1964 1876 2.5   23:D  8:L 31:D 34:D 35:W 19:L
27 Noel Sarmiento              1864 2      6:L 20:L 21:D 22:L  0:W 31:D
28 James Cater                 1846 2     15:L 21:W 18:L 11:L 29:D 32:D
29 Winston (Yow-Jen) Yao  1772 1838 2     16:L 19:L  0:W  0:L 28:D 35:D
30 Roy Seabrook           1866 1893 2     13:L 35:L 32:W 19:L 33:W 20:L
31 Caleb Wright           1952 1949 2      8:D 23:L 26:D 25:L 32:D 27:D
32 William (Jeiwen) Zhang 1821 1894 2     11:L 24:L 30:L 33:W 31:D 28:D
33 Don Eade               1884 1866 1.5    9:L 22:D 10:L 32:L 30:L  0:W
34 Simon Ward             1749 1876 1.5   36:+  2:L 24:L 26:D 22:L 23:L
35 Mark Brimble           2056 1963 1.5    7:L 30:W 17:L 21:L 26:L 29:D

B-Grade

No Name            Intl Id Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1  Hilton Jacobs           1773 5     23:W 13:W  2:W  3:L  4:W 12:W
2  Alphaeus Ang            1752 5     22:W 15:W  1:L 11:W  5:W  7:W
3  Leo Zhang               1719 4      9:W  4:D  6:W  1:W  7:L  8:D
4  Judd Zhan       G3      1506 4     16:W  3:D 10:W  5:D  1:L 13:W
5  Stefan Kolev    G1      1630 4     14:D  8:W 17:W  4:D  2:L 11:W
6  Harry Cui       G1      1609 4      7:W 11:D  3:L 14:D 15:W 10:W
7  Vivian Smith            1794 4      6:L 24:W 19:W 12:W  3:W  2:L
8  Byron Lam       G2      1593 3.5   10:D  5:L 21:W 17:D 18:W  3:D
9  Hristo Kolev    G2      1514 3.5    3:L 16:D 20:W 10:L 19:W 18:W
10 Simon Lyall             1778 3      8:D 14:W  4:L  9:W 11:D  6:L
11 Daniel Gong     G3      1213 3     24:W  6:D 18:W  2:L 10:D  5:L
12 Philip Mukkattu         1705 3     13:L 23:W 15:W  7:L 14:W  1:L
13 David Rong      G3      1507 3     12:W  1:L 16:D 18:D 17:W  4:L
14 Campbell Wang   G3      1315 3      5:D 10:L 23:W  6:D 12:L 21:W
15 Johnson Chen    G3      1432 3     19:W  2:L 12:L 24:W  6:L 20:W
16 Jiapeng Li      G1      1681 3      4:L  9:D 13:D 19:D 23:W 17:D
17 Hao Jia                 1786 2.5   20:D 21:W  5:L  8:D 13:L 16:D
18 Karl Holdo              1775 2     21:D 20:W 11:L 13:D  8:L  9:L
19 David Wong      G1      1674 2     15:L 22:W  7:L 16:D  9:L 23:D
20 John Francis    G1      1601 2     17:D 18:L  9:L 21:D 24:W 15:L
21 Andrew Geng Li  G2      1569 2     18:D 17:L  8:L 20:D 22:W 14:L
22 Mana Garland    G2      1530 1.5    2:L 19:L 24:L 23:D 21:L  0:W
23 Hamish Shierlaw G2      1567 1      1:L 12:L 14:L 22:D 16:L 19:D
24 Gary Judkins    G1      1619 1     11:L  7:L 22:W 15:L 20:L  0: 

C-Grade

No Name                   Intl Id Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1  Qin, Joy (Shu Yan)             1410 6     21:W 16:W  2:W  4:W  3:W  5:W
2  Geng, Karen (Jing Yi)          1316 4.5   23:W 14:W  1:L  9:D  8:W  4:W
3  Jiang, Richard                 1295 4.5   12:W  9:D 15:W 13:W  1:L 10:W
4  Fan, Allen                     1353 4     20:W 10:W 11:W  1:L  9:W  2:L
5  Pinic, Noel (Jnr)      G1      1200 4      8:L 22:W  7:W 11:W 10:W  1:L
6  Wang, Luke (Jintao)    G1      1243 4      9:L 12:L 19:W 20:W 11:W 13:W
7  Singh, Ravi                    1300 4     10:L 20:W  5:L 21:W 14:W  9:W
8  Khanal, Sameer                 1450 3.5    5:W 11:L 14:D 17:W  2:L 15:W
9  Li, Yun Fei            G3           3      6:W  3:D 17:W  2:D  4:L  7:L
10 Yu, Johnson            G2      1100 3      7:W  4:L 18:W 16:W  5:L  3:L
11 Tang, Jason                    1286 3     22:W  8:W  4:L  5:L  6:L 14:W
12 Yan, Sarah             G3      985  3      3:L  6:W 16:L 18:W 15:L 22:W
13 Benham, Tobias                 1490 3     14:L 23:W 21:W  3:L 16:W  6:L
14 Dong, Olivia           G1      1218 2.5   13:W  2:L  8:D 15:W  7:L 11:L
15 Fan, Cathy                     1299 2.5   19:W 17:D  3:L 14:L 12:W  8:L
16 Zhu, Crystal           G1      1253 2.5   24:W  1:L 12:W 10:L 13:L 18:D
17 White, Luke            G3      792  2.5   18:W 15:D  9:L  8:L 23:D 19:D
18 Zhu, Martin            G1      1257 2.5   17:L 19:W 10:L 12:L 24:W 16:D
19 Lim, Arvin             G2      1018 2.5   15:L 18:L  6:L 23:W 20:W 17:D
20 Qian, Bella            G2      1127 2      4:L  7:L 22:W  6:L 19:L 24:W
21 Jiang, Rocky           G2      1160 2      1:L 24:W 13:L  7:L 22:L 23:W
22 Li, Rodney (Xiang Rei) G3      938  2     11:L  5:L 20:L 24:W 21:W 12:L
23 Yan, Caroline          G2      1102 1.5    2:L 13:L 24:W 19:L 17:D 21:L
24 Li, Leo                G3      588  0     16:L 21:L 23:L 22:L 18:L 20:L

Junior

No Name              Intl Id Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1  Eugene Ngoi               1095 5.5    8:W  4:W  2:D  7:W  5:W  6:W
2  Jonathan Ngoi             917  4.5   17:W 10:W  1:D  6:D  3:W  4:D
3  Tony Wang                 918  4     15:W  7:L  5:W  8:W  2:L  9:W
4  Nicole Shu Yu Qin U8      929  4     16:W  1:L 12:W  9:W  6:D  2:D
5  Nicholas Huang            1023 4     12:W  9:W  3:L 13:W  1:L 10:W
6  Satnam Singh              940  3.5   13:W 14:W  7:D  2:D  4:D  1:L
7  Ruben Kruger              1127 3.5   10:W  3:W  6:D  1:L  9:L 12:W
8  Ally Tang         U10     837  3.5    1:L 16:W 11:W  3:L 12:D 14:W
9  Aaron Wang        U8      894  3     11:W  5:L 14:W  4:L  7:W  3:L
10 Jasmine Zhang     U10     858  3      7:L  2:L 15:W 17:W 13:W  5:L
11 Raymon Hill                    3      9:L  0:W  8:L  0:L 15:W 16:W
12 Jack Sun          U10     658  2.5    5:L 15:W  4:L 16:W  8:D  7:L
13 Tony Tang         U8      479  2.5    6:L 17:W 16:D  5:L 10:L  0:W
14 Anthony Hill      U10          2      0:W  6:L  9:L  0:L 17:W  8:L
15 Louie Wei                      2      3:L 12:L 10:L  0:W 11:L 17:W
16 Victor Wen                     1.5    4:L  8:L 13:D 12:L  0:W 11:L
17 Alex Fu           U8           1      2:L 13:L  0:W 10:L 14:L 15:L

June 1st - 7th 2012 - Asian Seniors Championship, Sydney, AUSTRALIA.
See http://chess-results.com/tnr73283.aspx?lan=1 for full results.
Kiwi scores: Helen Milligan & Hilton Bennett 5th= on 5½/9; Nigel Cooper 3½. Helen becomes Oceania Senior Women's Champion (but there was only one person in the event eligible for this!).

Asian Seniors 2012
Helen Milligan, Shirchin Battsengel (Asian Senior Women's Champion, and silver in the Asian Seniors) and Anthonie Pieter Luchtmeijer, Asian Seniors and Oceania Seniors Champion.

May 26th 2012 - Manawatu Rapid, Palmerston North.
1st= FM Ben Hague and FM Mark Noble with 5/6.
Guy Burns has provided many photos of the event at https://sites.google.com/site/kapitichessclub/Home/chess-photos.

No Name               Feder Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1  Hague, Ben               2388 5      4:W 13:W  5:W  2:L  9:W  8:W
2  Noble, Mark              2313 5      6:W  9:W 14:W  1:W 10:W  3:L
3  Burns, Chris             2021 4.5   12:W 10:L  4:W 13:D  7:W  2:W
4  Burns, Guy               1748 4      1:L 18:W  3:L 15:W 11:W  9:W
5  King, Mathew             1930 4     16:W 11:W  1:L  9:L 14:W 10:W
6  Shierlaw, Hamish         1483 3.5    2:L  7:D  8:L 12:W 17:W 15:W
7  Timergazi, Layla         1399 3.5    9:L  6:D 18:W 11:W  3:L 13:W
8  Jackson, Ross            1881 3.5    0:  14:L  6:W 16:W 13:W  1:L
9  Paul, David              1896 3      7:W  2:L 10:W  5:W  1:L  4:L
10 James, Jack              1773 3     15:W  3:W  9:L 14:W  2:L  5:L
11 Matthews, Oliver              3      0:W  5:L 12:W  7:L  4:L 17:W
12 List, Robert             1456 3      3:L 15:W 11:L  6:L 16:W 14:W
13 Sims, Martin             1809 2.5   18:W  1:L 16:W  3:D  8:L  7:L
14 Stewart, James           1781 2     17:W  8:W  2:L 10:L  5:L 12:L
15 Fagundes, Victor              2     10:L 12:L 17:W  4:L 18:W  6:L
16 Backhouse, Cedric        1421 2      5:L 17:W 13:L  8:L 12:L 18:W
17 Fagundes, Vinicius            1     14:L 16:L 15:L 18:W  6:L 11:L
18 Carr, Christopher        977  0     13:L  4:L  7:L 17:L 15:L 16:L

May 19th - 20th 2012 - ACC Weekender, Auckland.
1st FM Ben Hague 6/7
2nd= Hans Gao & Luke Li 5½
4th Roger Perry 5
Under-2100: 1st= Nathan Goodhue & Caleb Wright; 3rd= William Zhang & Daniel Runcan
Under-1800: 1st Philip Mukkattu; 2nd= Simon Lyall & Alphaeus Ang
Under-1500: 1st Daniel Gong; 2nd= Olivia Dong, Joy Qin, Jason Tang & Allen Fan

Full Vega results here

FM Ben Hague   Hans Gao and Luke Li   Roger Perry
Open winner: FM Ben Hague   2nd= Hans Gao and Luke Li   4th Roger Perry
Nathan Goodhue and Keong Ang   Daniel Gong   Joy Qin, Jason Tang and Allen Fan
Nathan Goodhue (1st= under-2100) receiving his
prize from arbiter Keong Ang
  1st under-1500: Daniel Gong   2nd= under-1500: Joy Qin, Jason Tang and Allen Fan
 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7  
--------------------------------------------------------------------------------------
  1 Hague, Ben           2340  FM ---  6.0 | +W15  -B4   +W14  +B5   +W10  +B3   +W2   
  2 Gao, Hans            2118  -- ---  5.5 | +B16  +W11  +B9   =B3   +W4   +W8   -B1   
  3 Li, Luke Zuhao       2308  -- ---  5.5 | +B20  +W8   +B18  =W2   +B7   -W1   +W6   
  4 Perry, Roger L       2018  -- ---  5.0 | +B22  +W1   -B17  +W11  -B2   +W19  +B10  
  5 Steadman, Michael V  2353  FM ---  4.5 | +B6   +W17  =B7   -W1   =B11  +W12  =B8   
  6 Mukkattu, Philip     1705  -- ---  4.5 | -W5   +B24  +W13  =B14  +W15  +W7   -B3   
  7 Goodhue, Nathan      2070  -- ---  4.5 | +W25  +B10  =W5   +B9   -W3   -B6   +W17  
  8 Wright, Caleb        1949  -- ---  4.5 | +W21  -B3   +W27  +B19  +W12  -B2   =W5   
  9 Dordevic, Ivan       2182  -- ---  4.0 | +W14  +B13  -W2   -W7   =B18  +B24  =W11  
 10 Zhang, William Jie W 1894  -- ---  4.0 | +B19  -W7   +B22  +W18  -B1   +W20  -W4   
 11 Lyall, Simon         1778  -- ---  4.0 | +W27  -B2   +W26  -B4   =W5   +B14  =B9   
 12 Ang, Alphaeus        1752  -- ---  4.0 | +B26   --   +W21  +W17  -B8   -B5   +W18  
 13 Runcan, Daniel I     1952  -- ---  4.0 | +B23  -W9   -B6   +W22  =B20  =W18  +B19  
 14 Lam, Byron           1593  -- ---  3.5 | -B9   +W23  -B1   =W6   +B16  -W11  +B20  
 15 Cooper, Nigel        1704  -- ---  3.5 | -B1   -W18  +B23  +W26  -B6   =W16  +B22  
 16 Kolev, Hristo        1514  -- ---  3.5 | -W2   -B27  +W28  +B21  -W14  =B15  +W23  
 17 Power, P Wayne       1956  -- ---  3.0 | +W24  -B5   +W4   -B12  -W19  +B21  -B7   
 18 Zhang, Leo           1719  -- ---  3.0 | +W28  +B15  -W3   -B10  =W9   =B13  -B12  
 19 Gong, Daniel         1213  -- ---  3.0 | -W10  +B25  +W24  -W8   +B17  -B4   -W13  
 20 Burrows, Grant L     1657  -- ---  2.5 | -W3   -B21  +W25  +B27  =W13  -B10  -W14  
 21 Dong, Olivia         1218  -- ---  2.5 | -B8   +W20  -B12  -W16  =B22  -W17  +B27  
 22 Qin, Joy Shu Yan     1410  -- ---  2.5 | -W4   +B28  -W10  -B13  =W21  +B27  -W15  
 23 Tang, Jason          1286  -- ---  2.5 | -W13  -B14  -W15  +B25  =W27  +B28  -B16  
 24 Fan, Allen           1353  -- ---  2.5 | -B17  -W6   -B19  +W28  +B26  -W9   =W25  
 25 Zhan, Judd           1506  -- ---  2.5 | -B7   -W19  -B20  -W23  +B28  +W26  =B24  
 26 Wang, Aaron           894  -- ---  2.0 | -W12  +BYE  -B11  -B15  -W24  -B25  +W28  
 27 Qin, Nicole Shu Yu    929  -- ---  1.5 | -B11  +W16  -B8   -W20  =B23  -W22  -W21  
 28 Fu, Alex              500  -- ---  0.0 | -B18  -W22  -B16  -B24  -W25  -W23  -B26  

May 6th 2012 - St Paul's Rapid, Hamilton.
1st FM Ben Hague
2nd= Hans Gao and Noel Pinic
Grade I: 1st= William Crombie, Graeme Nolan, and Alphaeus Ang
Grade II: 1st= Daniel Gong, Joy Shu Yan Qin, Yuno Oh, Benjamin Symon, and Christopher Symon
Grade III: 1st Nicholas Huang; 2nd Craig Scott

No Name              Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1  Ben Hague         2388 5.5   26:W 18:W  6:W  2:W  5:W  4:D
2  Hans Gao          2163 5     23:W 11:W  8:W  1:L  9:W  5:W
3  Noel Pinic        2168 5     14:W  9:W  7:W  5:L  6:W  8:W
4  Peter Hulshof     2212 4.5   20:W 16:W  5:L 12:W  7:W  1:D
5  Luke Li           2064 4     19:W 17:W  4:W  3:W  1:L  2:L
6  Stefan Wagner     1911 4     28:W 10:W  1:L 15:W  3:L 12:W
7  William Zhang     1854 4     13:W 15:W  3:L 10:W  4:L 17:W
8  Richard Dare      1855 4     29:W 27:W  2:L 17:W 14:W  3:L
9  William Crombie   1523 4     32:W  3:L 20:W 28:W  2:L 14:W
10 Graham Nolan      1450 4     33:W  6:L 29:W  7:L 19:W 16:W
11 Alphaeus Ang      1525 4     36:W  2:L 19:W 14:L 26:W 15:W
12 Gary Judkins      1507 3.5   25:D 21:W 18:W  4:L 13:W  6:L
13 Nicholas Huang    966  3.5    7:L 24:W 21:W 27:D 12:L 23:W
14 Daniel Gong       1174 3      3:L 32:W 16:W 11:W  8:L  9:L
15 Joy Shu Yan Qin   1279 3     24:W  7:L 22:W  6:L 18:W 11:L
16 William Lynn      1808 3     22:W  4:L 14:L 29:W 21:W 10:L
17 Ian Kennedy       1486 3     34:W  5:L 23:W  8:L 28:W  7:L
18 Nigel Crombie     1576 3     30:W  1:L 12:L 22:W 15:L 27:W
19 Yuno Oh           1145 3      5:L 34:W 11:L 31:W 10:L 30:W
20 Benjamin Symon    1207 3      4:L 25:W  9:L 24:L 33:W 29:W
21 Christopher Symon 1274 3     31:W 12:L 13:L 30:W 16:L 28:W
22 Craig Scott       958  3     16:L 31:W 15:L 18:L 25:W 32:W
23 Sheng Cao         1150 2.5    2:L 36:W 17:L 25:D 24:W 13:L
24 Aaron Wang        711  2.5   15:L 13:L 34:W 20:W 23:L 26:D
25 Joseph Chen       894  2.5   12:D 20:L 30:D 23:D 22:L 33:W
26 Lillian Dare      1263 2.5    1:L 30:D 32:D 35:W 11:L 24:D
27 Jason Tang        1341 2.5   35:W  8:L 28:L 13:D 32:W 18:L
28 Ruben Kruger      1127 2      6:L 33:W 27:W  9:L 17:L 21:L
29 Nicole Shu Yu Qin 973  2      8:L 35:W 10:L 16:L 31:W 20:L
30 Daniel Ng         931  2     18:L 26:D 25:D 21:L 35:W 19:L
31 Emi Ng            299  2     21:L 22:L 33:W 19:L 29:L 36:W
32 Tony Wang         920  1.5    9:L 14:L 26:D 36:W 27:L 22:L
33 Ryan Kim          810  1     10:L 28:L 31:L 34:W 20:L 25:L
34 Luke Halliwell    850  1     17:L 19:L 24:L 33:L 36:L 35:W
35 Finlay Buckell    800  1     27:L 29:L 36:W 26:L 30:L 34:L
36 Aaron Taylor      925  1     11:L 23:L 35:L 32:L 34:W 31:L

May 5th - 11th 2012 - Fiji International Open, Suva, FIJI.
See www.fijichess.com.
Following an unexpected decision to split what would have been a 38-player Open into a 22-player Open and a 16-player Women's event, the top seeds in each section slaughtered their opponents to finish on 9/9. UPDATE: I am informed that the organisers decided to split the tournament into male and female sections because Fiji wanted the tournaments to be Olympiad qualifiers for its Open and Women's teams.
Full Open results at http://chess-results.com/tnr72163.aspx?art=2&rd=1&lan=1: 1st GM Darryl Johansen 9/9, 2nd IM George Xie 7/9, 3rd FM Bob Smith 6½/9.
Full Women's results at http://chess-results.com/tnr72178.aspx?art=2&rd=1&lan=1: 1st wfm Viv Smith 9/9, 2nd= Hilda Vukikomoala, Gloria Sukhu, & Kabrina Terubea 6½/9.

April 29th 2012 - 2nd MC Cup Qualifiers, Auckland.
Full results and photos available at
nzjunior.tornelo.com/tournaments/2nd-mc-cup-april-2012.

April 25th 2012 - Anzac Rapid, Hamilton.
1st FM Ben Hague 6½/7
2nd= Stefan Wagner & Peter Hulshof 5½
Under 1800: William Crombie & Simon Lyall 4½
Under 1500: Graham Nolan 4½
Under 12/Under 1200: Daniel Gong 4

 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7  
--------------------------------------------------------------------------------------
  1 Ben Hague            2388  NC ---  6.5 | +W14  +B16  +W4   +B2   +W7   =B3   +W5   
  2 Stefan Wagner        1911  NC ---  5.5 | +W13  +B6   +W3   -W1   +B8   =W5   +B4   
  3 Peter Hulshof        1850  NC ---  5.5 | +B11  +W5   -B2   +W6   +B9   =W1   +B8   
  4 William Zhang        1854  NC ---  4.5 | +W20  +B9   -B1   =W8   +W10  +B7   -W2   
  5 William Crombie      1523  NC ---  4.5 | +W22  -B3   +W17  +B16  +W15  =B2   -B1   
  6 Simon Lyall          1549  NC ---  4.5 | +B18  -W2   +B11  -B3   =W13  +W14  +B9   
  7 Graham Nolan         1450  NC ---  4.5 | +W24  +B14  +W10  =B15  -B1   -W4   +W13  
  8 Scott Yang           1788  NC ---  4.0 | +W17  +B10  =W15  =B4   -W2   +B12  -W3   
  9 Gary Judkins         1507  NC ---  4.0 | +B21  -W4   +B18  +W12  -W3   +B15  -W6   
 10 Ben Gower            1998  NC ---  4.0 | +B19  -W8   -B7   +W11  -B4   +B23  +W14  
 11 Daniel Gong          1174  NC ---  4.0 | -W3   +B24  -W6   -B10  +W25  +B16  +W15  
 12 Don Eade             1670  NC ---  4.0 | +W25  -B15  +W13  -B9   +W23  -W8   +B17  
 13 Brett Loper          1308  NC ---  3.5 | -B2   +W26  -B12  +W18  =B6   +W20  -B7   
 14 Jess Fai             1400  NC ---  3.0 | -B1   -W7   +W22  +B17  +W16  -B6   -B10  
 15 Richard Dare         1855  NC ---  3.0 | +B23  +W12  =B8   =W7   -B5   -W9   -B11  
 16 Nigel Crombie        1750  NC ---  3.0 | +B26  -W1   +B19  -W5   -B14  -W11  +B20  
 17 Bella Qian           1127  NC ---  3.0 | -B8   +W21  -B5   -W14  +B24  +W19  -W12  
 18 Nicholas Huang        966  NC ---  3.0 | -W6   +B20  -W9   -B13  -B19  +W24  +W23  
 19 Jason Tang           1341  NC ---  3.0 | -W10  +B25  -W16  -B22  +W18  -B17  +B21  
 20 Lillian Dare         1263  NC ---  2.5 | -B4   -W18  =B21  +W26  +W22  -B13  -W16  
 21 Tony Wang             920  NC ---  2.5 | -W9   -B17  =W20  -B25  +W26  +B22  -W19  
 22 Craig Scott           958  NC ---  2.0 | -B5   +W23  -B14  +W19  -B20  -W21   --   
 23 Joy Qin              1279  NC ---  2.0 | -W15  -B22  +W25  +B24  -B12  -W10  -B18  
 24 Aaron Wang            711  NC ---  2.0 | -B7   -W11  +B26  -W23  -W17  -B18  +B25  
 25 Nicole Qin            973  NC ---  2.0 | -B12  -W19  -B23  +W21  -B11  +BYE  -W24  
 26 Maxim Stephens       1000  NC ---  0.0 | -W16  -B13  -W24  -B20  -B21  -BYE   --   

April 10th - 15th 2012 - Sydney International Open, Parramatta, AUSTRALIA.
See http://parrachessclub.org/SydneyInternationalOpen/. Kiwis abroad: FM Bob Smith, Luke Li, Peter Stuart, Hilton Bennett, Helen Milligan, and Bob Mitchell. Gavin Marner, who now lives in Australia, was another kiwi playing. Follow the results at http://chess-results.com/tnr70282.aspx?lan=1.
Final kiwi scores in the Open: Smith & Li 4½; Stuart 4; Marner, Bennett & Milligan 3½.

April 6th - 8th 2012 - Wellington Open, Wellington.
See http://www.chess.wellington.net.nz/easter.html.
1st= FM Scott Wastney and Ross Jackson
Thanks to John Mcdonald for the photo and Ian Sellen for the full results.

Scott Wastney and Ross Jackson
No Name                 Rtg  Loc  Title Club Total  1    2    3    4    5    6  

1  Scott Wastney        2300 2372 fm    WE   5     16:W 13:W  4:W  5:W  2:D  3:D
2  L. Ross Jackson      1935 2020       WE   5     27:W 18:D  9:W 10:W  1:D  4:W
3  Anthony F Ker        2324 2451 im    WE   4.5   19:W  9:W  5:L 12:W  8:W  1:D
4  Michael Steadman     2230 2353 fm    AC   4     20:W  6:W  1:L 15:W  5:W  2:L
5  Paul Zwahr           2343 2343 fm         4     26:W  8:W  3:W  1:L  4:L 13:W
6  Ian Sellen           1981 2069       WE   4     22:W  4:L 21:W 13:D 12:D 14:W
7  Roger Perry          2020 2018       AC   4     21:D 14:D 15:L 25:W 17:W 12:W
8  Nathan Goodhue       1956 2070       AC   3.5   24:W  5:L 11:W 17:W  3:L 10:D
9  Michael Nyberg       1975 2087       WE   3.5   23:W  3:L  2:L 27:W 11:D 15:W
10 Mathew King          1966 2003       PN   3.5   25:W 12:D 14:W  2:L 13:D  8:D
11 Michael Roberts      1828 1789       WE   3.5   12:L 22:W  8:L 26:W  9:D 19:W
12 Alan Ansell          2095 2207       NP   3     11:W 10:D 18:W  3:L  6:D  7:L
13 John Mcdonald        2047 2101       PN   3     17:W  1:L 20:W  6:D 10:D  5:L
14 William Forster      1906 2004       WE   3     28:W  7:D 10:L 18:W 19:D  6:L
15 Timothy Rains        1715 1782       CA   3     18:L 28:W  7:W  4:L 20:W  9:L
16 Edward Rains         1846 1881       CA   3      1:L 24:W 17:L 19:D 18:W 20:D
17 Jack James                1730       PN   3     13:L 25:W 16:W  8:L  7:L 23:W
18 Brian Nijman         2157 2199       WE   2.5   15:W  2:D 12:L 14:L 16:L 28:W
19 Andrew Stone         1927 1963       OT   2.5    3:L 21:D 26:W 16:D 14:D 11:L
20 I Martin Sims             1860       PN   2.5    4:L 23:W 13:L 21:W 15:L 16:D
21 Layla Timergazi           1302       KJ   2      7:D 19:D  6:L 20:L 24:D 25:D
22 Hamish Shierlaw           1567       WE   2      6:L 11:L 28:D 24:L 26:D 27:W
23 Jonathon Whittle          1700       WE   2      9:L 20:L 27:D 28:D 25:W 17:L
24 Robert Mitchell      1684 1594       NS   2      8:L 16:L 25:L 22:W 21:D 26:D
25 Michael Metham            1115       HA   1.5   10:L 17:L 24:W  7:L 23:L 21:D
26 Lawrence Farrington       1809       WE   1.5    5:L 27:D 19:L 11:L 22:D 24:D
27 Patrick D Cunningham      1331       UH   1.5    2:L 26:D 23:D  9:L 28:D 22:L
28 Brian Luo                 1244       KJ   1.5   14:L 15:L 22:D 23:D 27:D 18:L

April 5th - 9th 2012 - Doeberl Cup, Canberra, AUSTRALIA.
See http://www.doeberlcup.com.au/. Kiwi abroad - Luke Li. Full results at http://chess-results.com/tnr69889.aspx?lan=1. Luke performed extremely well, finishing 15-22 with 5½/9, the highest untitled player in the event. He put in a TPR of 2357 and drew his last three games against a GM and 2 IMs.

March 25th 2012 - 1st MC Cup Qualifiers, Auckland.
Full results and photos available at
http://www.chesspower.co.nz/webapps/i/88770/234127/412259.

March 18th 2012 - Howick-Pakuranga Annual Latvian Rapidplay, Pakuranga, Manukau City.
A-Grade (1800+)
1st Ewen Green
2nd= Ralph Hart & Gino Thornton
B-Grade (1500-1799)
1st Simon Lyall
2nd Paul Morten
3rd= Leo Zhang, Alphaeus Ang, Roy Seabrook, Don Eade
C-Grade (1050-1499)
1st Hristo Kolev
2nd= Nigel Tee, Allen Fan, Anthony Booth, Johnson Chen
D-Grade (under 1050)
1st= Biyuan Chen, Ally Tang, Arul Gaundar
D-Grade (Unrated)
1st Jeffrey Chen
2nd Johnson Yu
3rd Alex Fu

The crosstables are given below, along with a few photos from the prize-giving. You can also check the full Vega-generated results at the following links:
A-grade
B-grade
C-grade
D-grade.

FM Ewen Green   Gino Thornton and Ralph Hart   Don Eade, Roy Seabrook, Leo Zhang and Alphaeus Ang
A-Grade winner: FM Ewen Green
(photo by Simon Lyall)
  2nd= Gino Thornton and Ralph Hart   3rd= in B-Grade: Don Eade, Roy Seabrook,
Leo Zhang and Alphaeus Ang
Paul Morten   Simon Lyall   Johnson Chen & Nigel Tee with Tony Booth behind
2nd in B-Grade: Paul Morten   B-Grade winner: Simon Lyall   2nd= in C-Grade: Allen Fan, Tony Booth, and Nigel Tee
Hristo Kolev   Biyuan Chen, Ally Tang,
 Arul Gaundar    
C-Grade winner: Hristo Kolev   D-Grade winners: Biyuan Chen, Ally Tang, Arul Gaundar,
with Tony Booth
   

A-Grade

 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
  1 Green Ewen M         2154  FM NZL  5.5 | +W15  +B17  =W2   +B11  +W6   +B7   
  2 Hart Ralph           2238  -- NZL  4.5 | +B13  +W5   =B1   +W4   +B10  -W3   
  3 Thornton, Gino       2160  -- NZL  4.5 | +B23  =W4   -B6   +W20  +B14  +B2   
  4 Smith, Robert W      2239  FM NZL  4.0 | +W19  =B3   +W8   -B2   +W12  =B6   
  5 Gao, Hans            2163  -- NZL  4.0 | +W21  -B2   =W7   =W18  +B20  +B10  
  6 Hague, Ben           2388  FM ENG  3.5 | -W8   +B21  +W3   +B17  -B1   =W4   
  7 Krstev, Mario        2115  -- NZL  3.5 | -W17  +B16  =B5   +W13  +B9   -W1   
  8 Li, Zuhao Luke       2064  -- NZL  3.5 | +B6   +W20  -B4   -W10  +W17  =B11  
  9 Hulshof, Peter       2232  -- NED  3.5 | +W16  =B10  =W11  =B12  -W7   +B18  
 10 Pinic, Noel          2168  -- NZL  3.0 | +B18  =W9   =B12  +B8   -W2   -W5   
 11 Garbett, Paul Anthon 2327  IM NZL  3.0 | =B12  +W14  =B9   -W1   =B18  =W8   
 12 Stuart, Peter        2059  -- NZL  3.0 | =W11  +B22  =W10  =W9   -B4   =W13  
 13 Bennett, Hilton      2015  -- NZL  3.0 | -W2   =W18  +B23  -B7   +W22  =B12  
 14 Spiller, Paul        1896  -- NZL  3.0 | =W22  -B11  +W16  +B21  -W3   =B17  
 15 Wagner, Stefan       1911  -- NZL  3.0 | -B1   +BYE  -W17  -B19  +W21  +B22  
 16 Goodhue, Nathan      1999  -- NZL  3.0 | -B9   -W7   -B14  +BYE  +W19  +B20  
 17 Zhang, William Jie W 1854  -- NZL  2.5 | +B7   -W1   +B15  -W6   -B8   =W14  
 18 Milligan, Helen      1946 WFM NZL  2.5 | -W10  =B13  +W19  =B5   =W11  -W9   
 19 Humphreys, Scott     2018  -- AUS  2.5 | -B4   =W23  -B18  +W15  -B16  +BYE  
 20 Lynn, William        1808  -- NZL  2.0 | +BYE  -B8   +W22  -B3   -W5   -W16  
 21 Krishnamachari, Rame 1928  -- NZL  2.0 | -B5   -W6   +BYE  -W14  -B15  +W23  
 22 Krstev, Antonio      2123  -- NZL  1.5 | =B14  -W12  -B20  +W23  -B13  -W15  
 23 Runcan, Daniel-Ioan  1927  -- ROU  1.5 | -W3   =B19  -W13  -B22  +BYE  -B21  

B-Grade

 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
  1 Lyall, Simon         1549  -- NZL  5.0 | +W7   =W12  +B20  +B8   =W3   +B5   
  2 Morten, Paul         1749  -- NZL  4.5 | =W18  +B7   -W4   +W10  +B12  +B3   
  3 Zhang, Leo           1637  -- NZL  4.0 | +W11  +B5   =W8   +B4   =B1   -W2   
  4 Ang, Alphaeus Wei Er 1525  -- NZL  4.0 | =B20  +W10  +B2   -W3   +W8   =B7   
  5 Seabrook, Roy        1761  -- NZL  4.0 | +B16  -W3   +B6   +W12  +B13  -W1   
  6 Eade, Don            1670  -- NZL  4.0 | +W19  -B8   -W5   +B18  +W11  +B13  
  7 Power, Wayne         1748  -- NZL  3.5 | -B1   -W2   +B17  +BYE  +W9   =W4   
  8 Yao, Winston Yow-Jen 1624  -- NZL  3.5 | +B17  +W6   =B3   -W1   -B4   +B19  
  9 Tee, Nathan          1206  -- NZL  3.5 | =B10  =W20  +B14  =W13  -B7   +W16  
 10 Zhu, Leo Lei         1597  -- NZL  3.0 | =W9   -B4   +W11  -B2   +B16  =W15  
 11 Zhan, Judd           1447  -- NZL  3.0 | -B3   +W16  -B10  +W14  -B6   +W18  
 12 Jiang, Richard       1521  -- NZL  2.5 | +W15  =B1   +W18  -B5   -W2   -B17  
 13 Jia, Hao             1648  -- NZL  2.5 | -B14  +B15  +W19  =B9   -W5   -W6   
 14 Judkins, Gary        1507  -- NZL  2.5 | +W13  -B18  -W9   -B11  =W19  +BYE  
 15 Yip, Edwin           1685  -- NZL  2.5 | -B12  -W13  -B16  +W17  +B18  =B10  
 16 Lam, Byron           1581  -- NZL  2.0 | -W5   -B11  +W15  +B19  -W10  -B9   
 17 Johnson, Zac         1266  -- NZL  2.0 | -W8   -B19  -W7   -B15  +BYE  +W12  
 18 Zhu, Karl Kai        1578  -- NZL  1.5 | =B2   +W14  -B12  -W6   -W15  -B11  
 19 Lineses, Randy       1520  -- NZL  1.5 | -B6   +W17  -B13  -W16  =B14  -W8   
 20 Jiang, Henry     (W) 1689  -- NZL  1.0 | =W4   =B9   -W1   -BYE   --    --   

C-Grade

 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
  1 Kolev, Hristo        1215  -- NZL  6.0 | +W17  +B2   +W5   +W3   +B7   +B6   
  2 Tee, Nigel           1141  -- NZL  4.0 | +B8   -W1   +B11  +B4   -W6   +W9   
  3 Fan, Allen           1291  -- NZL  4.0 | +B12  +W15  +W9   -B1   +B5   -W4   
  4 Booth, Anthony       1420  -- NZL  4.0 | +B6   -W7   +B8   -W2   +W10  +B3   
  5 Chen, Johnson        1483  -- NZL  4.0 | +B18  +W11  -B1   +B9   -W3   +W8   
  6 Gong, Daniel         1174  -- NZL  3.5 | -W4   +B17  +W15  =W7   +B2   -W1   
  7 Tang, Jason          1341  -- NZL  3.5 | -W9   +B4   +W18  =B6   -W1   +B13  
  8 Qin, Joy Shu Yan     1279  -- NZL  3.0 | -W2   +B10  -W4   +B11  +W15  -B5   
  9 Wang, Luke Jintao    1163  -- NZL  3.0 | +B7   +W16  -B3   -W5   +W14  -B2   
 10 Singh, Ravinesh      1450  -- NZL  3.0 |  --   -W8   +B12  +W18  -B4   +B15  
 11 Geng, Karen Jing Yi  1268  -- NZL  2.5 | +B13  -B5   -W2   -W8   =B16  +W18  
 12 Cao, Sheng           1150  -- NZL  2.5 | -W3   =B14  -W10  +B17  -W13  +B16  
 13 Kruger, Ruben        1127  -- NZL  2.5 | -W11  -B18  +W17  =B14  +B12  -W7   
 14 McRae, John          1196  -- NZL  2.5 | -B15  =W12  =B16  =W13  -B9   +W17  
 15 Maroroa, Temu        1478  -- NZL  2.0 | +W14  -B3   -B6   +W16  -B8   -W10  
 16 Tee, Nikolai         1062  -- NZL  2.0 | +BYE  -B9   =W14  -B15  =W11  -W12  
 17 Guan, Kevin Chengye  1115  -- NZL  1.0 | -B1   -W6   -B13  -W12  +B18  -B14  
 18 Qi, Brian            1199  -- NZL  1.0 | -W5   +W13  -B7   -B10  -W17  -B11  

D-Grade

 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
  1 Chen, Biyuan          716  -- NZL  5.0 | +W17  +B9   +W2   -B5   +B3   +W12  
  2 Chen, Jeffrey           0  -- NZL  5.0 | +W9   +W14  -B1   +B6   +W8   +B5   
  3 Tang, Ally            913  -- NZL  5.0 | +W11  +B5   +W6   +B8   -W1   +B10  
  4 Gaundar, Arul         714  -- NZL  5.0 | -B16  +B20  +W17  +B7   +W9   +W8   
  5 Zhang, Jasmine        903  -- NZL  4.0 | +B19  -W3   +B15  +W1   +B16  -W2   
  6 Yu, Johnson             0  -- NZL  4.0 | +B18  +W12  -B3   -W2   +W11  +B16  
  7 Xie, Zhuosi           473  -- NZL  3.5 | +W20  +B16  -B8   -W4   =W10  +B13  
  8 Qin, Nicole Shu Yu    973  -- NZL  3.0 | +W13  +B10  +W7   -W3   -B2   -B4   
  9 Scott, Craig          958  -- NZL  3.0 | -B2   -W1   +B18  +W20  -B4   +B17  
 10 Gaundar, Arav         429  -- NZL  3.0 | +BYE  -W8   +B12  =W16  =B7   -W3   
 11 Fu, Alex                0  -- NZL  3.0 | -B3   +W19  +B13  -W12  -B6   +W18  
 12 Wang, Aaron           711  -- NZL  3.0 | +W21  -B6   -W10  +B11  +W17  -B1   
 13 Gaundar, Anusha       274  -- NZL  3.0 | -B8   +BYE  -W11  +B15  +B20  -W7   
 14 Nguyen, Ryan            0  -- NZL  3.0 | +W15  -B2   -W16  -B18  +BYE  +W21  
 15 Tang, Tony            704  -- NZL  3.0 | -B14  +B21  -W5   -W13  +B19  +W20  
 16 Korewha, Kaea           0  -- NZL  2.5 | +W4   -W7   +B14  =B10  -W5   -W6   
 17 Hulshof, Maimoena       0  -- NZL  2.0 | -B1   +W18  -B4   +W19  -B12  -W9   
 18 Carmont-Heketoa, Ash  289  -- NZL  2.0 | -W6   -B17  -W9   +W14  +B21  -B11  
 19 Guo, Mark               0  -- NZL  2.0 | -W5   -B11  +W21  -B17  -W15  +BYE  
 20 Rawlinson, Anthony      0  -- NZL  1.0 | -B7   -W4   +BYE  -B9   -W13  -B15  
 21 Macfarlane, Joshua      0  -- NZL  1.0 | -B12  -W15  -B19  +BYE  -W18  -B14  

March 10th - 11th 2012 - Auckland Chess Centre Weekender, Auckland.
Open
1st= Ben Hague & Luke Li
3rd= Antonio Krstev, Michael Steadman, Ivan Dordevic, Caleb Wright
under-2100
1st= Roger Perry & Don Eade
3rd= Richard Taylor, Winston Yao, Wayne Power, William Zhang
under-1800
1st= Hristo Kolev & Simon Lyall
3rd= Leo Zhang, Hao Jia, Bob Mitchell, Byron Lam
under-1500
1st Daniel Gong
2nd= Allen Fan, Johnson Chen, Brian Qi

The crosstable is given below. You can also check the full Vega-generated results at the following link:
ACC Weekender.

 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7  
--------------------------------------------------------------------------------------
  1 Li, Zuhao Luke       2308  -- NZL  6.0 | +W18  +B19  =W6   +B3   =W2   +B8   +W7   
  2 Hague, Ben           2340  FM ENG  6.0 | +B26  +W14  +B9   +W7   =B1   +W12  =B5   
  3 Krstev, Antonio      2205  -- NZL  5.0 | +W28  +B24  +B4   -W1   -B11  +W14  +B12  
  4 Steadman, Michael    2353  FM NZL  5.0 | +W12  +B5   -W3   -B8   +W35  +B15  +B11  
  5 Wright, Caleb        1949  -- NZL  5.0 | +B34  -W4   +B26  =W20  +B17  +W11  =W2   
  6 Dordevic, Ivan       2182  -- NZL  5.0 | +B33  +W27  =B1   =W11  -B12  +W20  +B13  
  7 Thornton, Giovanni A 2222  -- NZL  4.5 | +B35  +W20  +B15  -B2   =W8   +W10  -B1   
  8 Perry, Roger         2018  -- NZL  4.5 | +B23  =W32  +B13  +W4   =B7   -W1   =B9   
  9 Gao, Hans            2118  -- NZL  4.5 | +W22  +B29  -W2   -B10  +W33  +B16  =W8   
 10 Eade, Don            1866  -- NZL  4.5 | -W17  +B30  +W28  +W9   =B13  -B7   +W18  
 11 Kolev, Hristo        1514  -- NZL  4.0 | =B13  +W21  +B32  =B6   +W3   -B5   -W4   
 12 Lyall, Simon         1778  -- NZL  4.0 | -B4   +W23  +W38  +B19  +W6   -B2   -W3   
 13 Taylor, Richard      2010  -- NZL  4.0 | =W11  +B17  -W8   +B18  =W10  +B26  -W6   
 14 Yao, Winston Yow-Jen 1838  -- NZL  4.0 | +W36  -B2   +W29  =W15  =B20  -B3   +W26  
 15 Power, Wayne         1956  -- NZL  4.0 | +W30  +B38  -W7   =B14  =W16  -W4   +B21  
 16 Zhang, William Jie W 1894  -- NZL  4.0 | -B32  +W33  +B35  =W17  =B15  -W9   +B27  
 17 Gong, Daniel         1213  -- NZL  3.5 | +B10  -W13  +W24  =B16  -W5   -B18  +W33  
 18 Zhang, Leo           1719  -- NZL  3.5 | -B1   +W34  =B25  -W13  +B28  +W17  -B10  
 19 Fairley, Natasha     1842 WFM NZL  3.5 | +B31  -W1   =B27  -W12  =B24  =W22  +B34  
 20 Jia, Hao             1786  -- NZL  3.5 | +W39  -B7   +W37  =B5   =W14  -B6   =B25  
 21 Li, William Xiang We 1972  -- NZL  3.5 | -BYE  -B11  +W30  +B22  =W23  +B32  -W15  
 22 Mitchell, Robert     1594  -- NZL  3.5 | -B9   -W25  +B34  -W21  +B29  =B19  +W32  
 23 Lam, Byron           1593  -- NZL  3.5 | -W8   -B12  +W39  +B28  =B21  =W25  =B24  
 24 Budd, Michael        1817  -- NZL  3.5 | +B37  -W3   -B17  =W32  =W19  +B30  =W23  
 25 Meyer, Marany        1940 WIM NZL  3.5 | -W29  +B22  =W18  =B27  =W32  =B23  =W20  
 26 Ang, Alphaeus Wei Er 1752  -- NZL  3.0 | -W2   +B36  -W5   +B29  +W27  -W13  -B14  
 27 Zhan, Judd           1506  -- NZL  3.0 | +BYE  -B6   =W19  =W25  -B26  +B35  -W16  
 28 Burrows, Grant       1657  -- NZL  3.0 | -B3   +W31  -B10  -W23  -W18  +B37  +W36  
 29 Fan, Allen           1353  -- NZL  3.0 | +B25  -W9   -B14  -W26  -W22  +B38  +W35  
 30 Chen, Johnson        1432  -- NZL  3.0 | -B15  -W10  -B21  +W38  +B39  -W24  +BYE  
 31 Qi, Brian            1117  -- NZL  3.0 | -W19  -B28  +BYE  -W35  -B34  +W39  +B38  
 32 Tee, Nathan          1270  -- NZL  2.5 | +W16  =B8   -W11  =B24  =B25  -W21  -B22  
 33 Kolev, Stefan        1630  -- NZL  2.5 | -W6   -B16  +W36  +B37  -B9   =W34  -B17  
 34 Qin, Joy Shu Yan     1410  -- NZL  2.5 | -W5   -B18  -W22  +B36  +W31  =B33  -W19  
 35 Cooper, Nigel        1704  -- NZL  2.0 | -W7   +B39  -W16  +B31  -B4   -W27  -B29  
 36 Tee, Nikolai         1026  -- NZL  2.0 | -B14  -W26  -B33  -W34  +W37  +BYE  -B28  
 37 Tee, Nigel           1018  -- NZL  2.0 | -W24  +BYE  -B20  -W33  -B36  -W28  +W39  
 38 Xie, Zhuosi           641  -- NZL  1.0 | +BYE  -W15  -B12  -B30   --   -W29  -W31  
 39 Qin, Nicole Shu Yu    929  -- NZL  1.0 | -B20  -W35  -B23  +BYE  -W30  -B31  -B37  

February 25th 2012 - Bay of Plenty Rapid, Tauranga.

A-Grade

 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
  1 Hague Ben            2355  FM ENG  5.5 | +W3   +B18  +W5   =B2   +W4   +B7   
  2 Hart Ralph           2184  -- NZL  5.0 | +B15  +W8   +B14  =W1   =B7   +B4   
  3 Gao Hans             2004  -- NZL  4.5 | -B1   =W10  +B15  +W14  +W5   +B11  
  4 Garbett Paul Anthony 2338  IM NZL  4.0 | +B12  +W6   +B7   +W8   -B1   -W2   
  5 Steadman Michael     2264  FM NZL  4.0 | +B13  +W17  -B1   +W6   -B3   +W12  
  6 Pinic Noel           2200  -- NZL  4.0 | +W16  -B4   +W20  -B5   +W9   +W14  
  7 Hulshof Peter        2223  -- NED  3.5 | +W9   +B19  -W4   +B18  =W2   -W1   
  8 Smith Robert W       2267  FM NZL  3.0 | +W20  -B2   +W16  -B4   -W11  +B19  
  9 Li Zuhao Luke        1943  -- NZL  3.0 | -B7   =W15  +B13  +W17  -B6   =W10  
 10 Wright Caleb         1735  -- NZL  3.0 | =W14  =B3   -W18  +B20  =W17  =B9   
 11 Humphreys Scott      2121  -- AUS  3.0 | -W19  -B14  +W21  +B15  +B8   -W3   
 12 Goodhue Nathan       2000  -- NZL  3.0 | -W4   -B16  +W22  +B19  +W18  -B5   
 13 Milligan Helen       1958 WFM NZL  3.0 | -W5   +B22  -W9   =B16  =W19  +B18  
 14 Bennett Hilton       2024  -- NZL  2.5 | =B10  +W11  -W2   -B3   +W16  -B6   
 15 Spiller Paul         1894  -- NZL  2.5 | -W2   =B9   -W3   -W11  +B21  +B22  
 16 Marko Helmut         1916  CM PNG  2.5 | -B6   +W12  -B8   =W13  -B14  +W21  
 17 Carpinter Bernard    2012  -- NZL  2.5 | +W22  -B5   =W19  -B9   =B10  =W20  
 18 Thornton Giovanni An 2202  -- NZL  2.0 | +B21  -W1   +B10  -W7   -B12  -W13  
 19 Van Der Lee Bert     1893  -- NZL  2.0 | +B11  -W7   =B17  -W12  =B13  -W8   
 20 Meyer Marany         1990 WIM NZL  2.0 | -B8   +W21  -B6   -W10  =B22  =B17  
 21 Jackson L. Ross      1927  -- NZL  1.0 | -W18  -B20  -B11  +W22  -W15  -B16  
 22 Johnson Zac          1700  -- AUS  0.5 | -B17  -W13  -B12  -B21  =W20  -W15  

B-Grade

 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
  1 Gower Ben            1650  -- NZL  6.0 | +W13  +B6   +W2   +B3   +W5   +B4   
  2 Gothorp Thomas       1582  -- NZL  4.5 | +W11  +B21  -B1   +W10  =B9   +W3   
  3 Smith Vivian J       1677 WFM NZL  4.0 | +B9   +W12  +B4   -W1   +B8   -B2   
  4 Fairley Natasha      1610 WFM NZL  4.0 | +W20  +B5   -W3   +B8   +W6   -W1   
  5 Qian Ray             1500  -- NZL  4.0 | +B7   -W4   +B18  +W15  -B1   +W12  
  6 Lyall Simon          1503  -- NZL  4.0 | +B18  -W1   +B19  +W12  -B4   +W9   
  7 Eade Don             1708  -- NZL  4.0 | -W5   -B8   +W20  +B16  +W10  +B11  
  8 Budd Michael         1589  -- NZL  3.5 | =B17  +W7   +B10  -W4   -W3   +B15  
  9 Judkins Gary         1489  -- NZL  3.5 | -W3   +B11  +W21  +B14  =W2   -B6   
 10 Eades Damian         1384  -- NZL  3.0 | +W15  +B14  -W8   -B2   -B7   +W16  
 11 Gong Daniel          1260  -- NZL  3.0 | -B2   -W9   +BYE  +B21  +W14  -W7   
 12 Ang Alphaeus Wei Ern 1506  -- NZL  3.0 | +W19  -B3   +W16  -B6   +W17  -B5   
 13 Chadwick Drew        1427  -- NZL  3.0 | -B1   -W16  -W15  +B18  +W19  +B17  
 14 Collingwood Ron      1580  -- NZL  3.0 | +B16  -W10  +B17  -W9   -B11  +W20  
 15 Mitchell Robert      1646  -- NZL  2.5 | -B10  =W17  +B13  -B5   +W18  -W8   
 16 Cao Sheng            1128  -- NZL  2.0 | -W14  +B13  -B12  -W7   +BYE  -B10  
 17 Qin Joy Shu Yan      1308  -- NZL  2.0 | =W8   =B15  -W14  +B19  -B12  -W13  
 18 MacDonald Malcolm    1065  -- NZL  2.0 | -W6   +B20  -W5   -W13  -B15  +BYE  
 19 Park Junior          1100  -- NZL  2.0 | -B12  +BYE  -W6   -W17  -B13  +B21  
 20 Frater Dylan         1331  -- NZL  2.0 | -B4   -W18  -B7   +BYE  +W21  -B14  
 21 MacDonald Yvonne      718  -- NZL  1.0 | +BYE  -W2   -B9   -W11  -B20  -W19 

Junior

 Pos ID  NAME                 Elo   T  Fed   Pts  |  1   2   3   4   5   6   7 
------------------------------------------------------------------------------
  1   5  Kruger Ruben          925  -- NZL   5.0  |  *   ½   1   1   1   1   ½  
  2   3  White Luke           1025  -- NZL   4.0  |  ½   *   ½   0   1   1   1  
  3   6  Qin Nicole Shu Yu     915  -- NZL   3.5  |  0   ½   *   0   1   1   1  
  4   1  Neilsford-Jones Ra   1170  -- NZL   3.0  |  0   1   1   *   0   0   1  
  5   4  Singh Amanpreet       950  -- NZL   3.0  |  0   0   0   1   *   1   1  
  6   2  Scott Craig          1031  -- NZL   2.0  |  0   0   0   1   0   *   1  
  7   7  Wang Aaron            724  -- NZL   0.5  |  ½   0   0   0   0   0   *  

Ruben Krueger   Malcolm MacDonald   Thomas Gothorp
Junior winner: Ruben Krueger   Special prize: Malcolm MacDonald   2nd in B-Grade: Thomas Gothorp
Hans Gao   Noel Pinic and Bob Smith   FM Ben Hague
3rd in A-Grade: Hans Gao   Best Mt Maunganui player: Noel Pinic
(presented by Bob Smith, right)
  A-Grade Winner: FM Ben Hague
(Caleb Wright donated this trophy)
Helen Milligan on White Island Just to prove that Queenstown is not the only exciting chess destination in New Zealand, here is a photo of Helen on White Island on the day after the Rapid. Yes, it's a gas mask and yes, it was necessary...

February 15th - 19th 2012 - e2e4 Chess Brighton International, Brighton, UK.
Victory with 6½/9 for FM Nic Croad, and his second IM norm. See the full details at the official website, e2e4.org.uk/brighton/Feb2012/mastersA.htm.

February 4th - 5th 2012 - Challenge Match, Auckland.
A four game match between Brazilian International Master Herman van Riemsdijk and leading NZ junior Luke Li took place at the Auckland Chess Centre, 17 Cromwell Street, Mt Eden, with a time control of 60 minutes plus 30 seconds per move increment.
Final result: van Riemsdijk 3 - 1 Luke Li. Download the games here (pgn file).

January 31st 2012 - Herman van Riemsdijk Simultaneous Exhibition in Hamilton
Brazilian International Master Herman van Riemsdijk played a clock simul on 12 boards against members of the Hamilton Chess Club on the evening of Tuesday 31st January. IM van Riemsdijk scored +11 =0 –1 with a loss to newly arrived Dutch player Peter Hulshof (FIDE 2223). Two other players, Richard Dare and Scott Humphreys, performed well and almost managed to hold the draw, but the IM prevailed in the end. The simul marked the opening night of the Hamilton Chess Club for 2012 (hamiltonchess.net).

January 31st 2012 - Simul by GM Surya Ganguly at Howick-Pakuranga CC
Indian GM Surya Ganguly gave a simul at H-P CC on Tuesday evening on 22 boards. He lost two (Byron Lam & Andrew Janisz) and drew one (Edwin Yip).

January 30th 2012 - Simul by GM Surya Ganguly at Auckland CC
Indian GM Surya Ganguly gave a simul at ACC on Monday evening on 28 boards, finishing with +26 =1 -1 in 3 hrs 30 mins. A well-deserved win for Keith Ward and draw for Hilton Jacobs. Several of the top NZ juniors whom the GM had been coaching earlier in the day played - none succeeded in holding the grandmaster (Luke Li, Hans Gao, William Li, Alan Ansell, Nicole Tsoi, William Zhang ).

January 28th - 29th 2012 - NZ Rapid and Lightning Chess Championships, Auckland.
NZ Rapid:
1st Herman Van Riemsdijk (Brazil)
2nd= and joint NZ Rapid Champions: Bruce Watson and Ben Hague (Ben's NZ Residence status has been confirmed).
4th= Daniel Shen, Bob Smith and Alan Ansell
Grade 1
1st= Luke Li and William Li
Grade 2
1st Byron Lam
2nd Judd Zhan

NZ Lightning:
1st Noel Pinic (NZ Lightning Champion)
2nd Herman Van Riemsdijk
3rd GinoThornton
New Zealand Lightning Reserve
1st Helmut Marko
2nd= Luke Li and Antonio Krstev

A huge vote of thanks is due to Ian McInally and Keong Ang, who took over the running of the event at very short notice.

Crosstables are given below. You can also check the full Vega-generated results at the following links:
NZ Rapid
NZ Lightning Championship
NZ Lightning Reserves
Lightning Preliminary A
Lightning Preliminary B
Lightning Preliminary C

NZ Rapid

 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8     9  
--------------------------------------------------------------------------------------------------
  1 Van Riemsdijk Herman 2400  IM BRA  7.5 | +W34  +B12  +W11  =B7   +W14  =B4   +W13  +B16  =W2   
  2 Hague Ben            2355  FM ENG  7.0 | +W23  =B15  +W32  -B14  +W40  +B8   +W16  +B7   =B1   
  3 Watson Bruce R       2264  FM NZL  7.0 | -W32  +B8   +W45  +B19  -B5   +W25  +B26  +W9   +W7   
  4 Shen Daniel          1987  -- NZL  6.5 | +W46  +B16  -W7   +B10  +W11  =W1   +B17  -W5   +B13  
  5 Smith Robert W       2267  FM NZL  6.5 | +W45  +B29  =W14  +B40  +W3   =B13  -W7   +B4   =W6   
  6 Ansell Alan          2124  -- NZL  6.5 | +B42  +W36  -B13  +W27  -B9   +W19  +B33  +W18  =B5   
  7 Ker Anthony F        2375  IM NZL  6.0 | +B22  +W9   +B4   =W1   =B13  +W26  +B5   -W2   -B3   
  8 Thornton Giovanni An 2202  -- NZL  6.0 | =B30  -W3   +B37  +W20  +B15  -W2   +W14  =B13  +W19  
  9 Gao Hans             2004  -- NZL  6.0 | +W48  -B7   +W43  +B17  +W6   -B16  +W10  -B3   +W21  
 10 Han Daniel           2157  -- NZL  6.0 | +B28  =W20  =B25  -W4   +B23  +W27  -B9   +W15  +W16  
 11 Wheeler Bruce        2092  -- NZL  6.0 | +B31  +W27  -B1   +W36  -B4   -B17  +W22  +W33  +B18  
 12 Krstev Antonio       2062  -- NZL  6.0 | +B41  -W1   +B35  +W28  -B26  +W21  -B18  +W17  +B25  
 13 Li Zuhao Luke        1942  -- NZL  5.5 | +W51  +B17  +W6   +B15  =W7   =W5   -B1   =W8   -W4   
 14 Li William Xiang Wei 1890  -- NZL  5.5 | +B44  +W21  =B5   +W2   -B1   =W18  -B8   =W25  +B28  
 15 Goodhue Nathan       2000  -- NZL  5.5 | +B47  =W2   +B20  -W13  -W8   +B34  +W40  -B10  +W29  
 16 Garbett Paul Anthony 2338  IM NZL  5.0 | +B35  -W4   +B22  +W18  +B25  +W9   -B2   -W1   -B10  
 17 Steadman Michael     2264  FM NZL  5.0 | +B37  -W13  +B23  -W9   +B22  +W11  -W4   -B12  +W32  
 18 Pinic Noel           2200  -- NZL  5.0 | +W33  +B19  =W40  -B16  +W32  =B14  +W12  -B6   -W11  
 19 Marko Helmut         1916  CM PNG  5.0 | +B49  -W18  +B42  -W3   +B28  -B6   +W31  +W41  -B8   
 20 Stone Andrew         1892  -- NZL  5.0 | +W38  =B10  -W15  -B8   +W30  -B33  +W43  =B23  +B26  
 21 Carpinter Anthony L  2125  -- NZL  5.0 | +W24  -B14  -W33  +B43  +W35  -B12  +B27  +W32  -B9   
 22 James Jack           1747  -- NZL  5.0 | -W7   +B39  -W16  +B48  -W17  +B24  -B11  +W38  +B33  
 23 Wright Caleb         1735  -- NZL  5.0 | -B2   +W41  -W17  +B46  -W10  =B43  +B42  =W20  +B36  
 24 Lam Byron            1516  -- NZL  5.0 | -B21  +W49  -B26  +W47  -B27  -W22  +B46  +B34  +W40  
 25 Stuart Peter         2082  -- NZL  4.5 | +W39  =B32  =W10  +B33  -W16  -B3   +W37  =B14  -W12  
 26 Duneas John          2107  -- NZL  4.5 | +W43  -B40  +W24  +B34  +W12  -B7   -W3   =B29  -W20  
 27 Power Wayne          1789  -- NZL  4.5 | +BYE  -B11  +W53  -B6   +W24  -B10  -W21  +B45  =W31  
 28 Tsoi Nicole          1621 WFM NZL  4.5 | -W10  +B51  +W29  -B12  -W19  +B35  =W34  +B40  -W14  
 29 Milligan Helen       1958 WFM NZL  4.5 | +B50  -W5   -B28  +W31  =B42  +W41  =B32  =W26  -B15  
 30 Yao Winston Yow-Jen  1642  -- NZL  4.5 | =W8   -B34  +W39  -B32  -B20  +W47  -B41  +W44  +B42  
 31 Zhan Judd            1369  -- NZL  4.5 | -W11  +B52  -W34  -B29  +W46  +B45  -B19  +W35  =B27  
 32 Yang Scott           1655  -- NZL  4.0 | +B3   =W25  -B2   +W30  -B18  +W36  =W29  -B21  -B17  
 33 Zhang Leo            1632  -- NZL  4.0 | -B18  +W50  +B21  -W25  +B36  +W20  -W6   -B11  -W22  
 34 Cruden Neil          1718  -- NZL  4.0 | -B1   +W30  +B31  -W26  =B41  -W15  =B28  -W24  +B47  
 35 Eade Don             1708  -- NZL  4.0 | -W16  +B48  -W12  +B44  -B21  -W28  +B47  -B31  +W41  
 36 De Carvalho Machado  1860  -- BRA  4.0 | +W52  -B6   +W46  -B11  -W33  -B32  +W48  +B37  -W23  
 37 Mukkattu Philip      1695  -- NZL  4.0 | -W17  -B46  -W8   +B51  +W44  +B38  -B25  -W36  +B50  
 38 Wang Luke Jintao      913  -- NZL  4.0 | -B20  -W42  -B47  +BYE  +W48  -W37  +B39  -B22  +W45  
 39 Qin Joy Shu Yan      1308  -- NZL  4.0 | -B25  -W22  -B30  -W50  +BYE  +B52  -W38  +W49  +B46  
 40 Perry Roger          1813  -- NZL  3.5 | +B53  +W26  =B18  -W5   -B2   +W42  -B15  -W28  -B24  
 41 Chen Johnson         1293  -- NZL  3.5 | -W12  -B23  +W51  +B45  =W34  -B29  +W30  -B19  -B35  
 42 Ang Alphaeus Wei Ern 1506  -- NZL  3.5 | -W6   +B38  -W19  +B53  =W29  -B40  -W23  +B43  -W30  
 43 Rong David           1369  -- NZL  3.5 | -B26  +W44  -B9   -W21  +B49  =W23  -B20  -W42  +W51  
 44 Li Rodney Xiang Rei   886  -- NZL  3.5 | -W14  -B43  +BYE  -W35  -B37  +W50  =B51  -B30  +W52  
 45 McLeod Hugh          1601  -- NZL  3.0 | -B5   +W47  -B3   -W41  +B50  -W31  +B49  -W27  -B38  
 46 Geng Karen Jing Yi   1155  -- NZL  3.0 | -B4   +W37  -B36  -W23  -B31  +BYE  -W24  +B52  -W39  
 47 Qi Brian             1166  -- NZL  3.0 | -W15  -B45  +W38  -B24  +W52  -B30  -W35  +B53  -W34  
 48 Gong Daniel          1260  -- NZL  3.0 | -B9   -W35  +B49  -W22  -B38  +W51  -B36  -W50  +W53  
 49 Qin Nicole Shu Yu     915  -- NZL  3.0 | -W19  -B24  -W48  +B52  -W43  +B53  -W45  -B39  +BYE  
 50 Sonnekus Neil        1149  -- NZL  3.0 | -W29  -B33  -W52  +B39  -W45  -B44  +W53  +B48  -W37  
 51 Zhang Jasmine        1030  -- NZL  2.5 | -B13  -W28  -B41  -W37  +W53  -B48  =W44  +BYE  -B43  
 52 Wang Aaron            724  -- NZL  2.0 | -B36  -W31  +B50  -W49  -B47  -W39  +BYE  -W46  -B44  
 53 Li Leo                650  -- NZL  1.0 | -W40  +BYE  -B27  -W42  -B51  -W49  -B50  -W47  -B48  
Keong Ang and Herman Van Riemsdijk   Bruce Watson and Ben Hague   Daniel Shen and Alan Ansell
Keong Ang presents the first prize to Herman
Van Riemsdijk.
  Bruce Watson and Ben Hague   Daniel Shen and Alan Ansell

NZ Lightning Championship

 Pos ID  NAME                 Elo   T  Fed   Pts  |  1   2   3   4   5   6 
--------------------------------------------------------------------------
  1   5  Pinic Noel           2200  -- NZL   9.5  |  *   11  11  1½  11  11 
  2   1  Van Riemsdijk Herman 2400  IM BRA   6.5  |  00  *   ½½  11  ½1  11 
  3   4  Thornton Giovanni An 2202  -- NZL   5.0  |  00  ½½  *   11  01  01 
  4   2  Ker Anthony F        2375  IM NZL   4.5  |  0½  00  00  *   11  11 
  5   3  Hague Ben            2355  FM ENG   2.5  |  00  ½0  10  00  *   01 
  6   6  Krstev Mario         2115  -- NZL   2.0  |  00  00  10  00  10  *  

NZ Lightning Reserve

 ID NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7  
--------------------------------------------------------------------------------------
  1 Marko Helmut         1916  CM PNG  6.0 | +B20  +W7   +B13  +W3   -B2   +W4   +B6   
  2 Li Zuhao Luke        1943  -- NZL  5.5 | +W16  +B6   +W11  =B5   +W1   +B7   -W3   
  3 Krstev Antonio       2062  -- NZL  5.5 | +W21  +B9   +W5   -B1   =B4   +W15  +B2   
  4 Han Daniel           2157  -- NZL  4.5 | -W8   +B12  +W14  +B11  =W3   -B1   +W7   
  5 Gao Hans             2004  -- NZL  4.5 | +B18  +W8   -B3   =W2   +W12  -B6   +W14  
  6 Green Peter          2249  FM NZL  4.0 | +B10  -W2   +B8   +W15  -B7   +W5   -W1   
  7 Ansell Alan          2124  -- NZL  4.0 | +W14  -B1   +W17  +B9   +W6   -W2   -B4   
  8 Zhang Leo            1632  -- NZL  4.0 | +B4   -B5   -W6   -B12  +W17  +W19  +B15  
  9 James Jack           1747  -- NZL  4.0 | +B22  -W3   +B19  -W7   -B13  +B12  +W11  
 10 Yang Scott           1655  -- NZL  4.0 | -W6   -W13  +B20  +B21  =W11  =B14  +W16  
 11 Wheeler Bruce        2092  -- NZL  3.5 | +B19  +W15  -B2   -W4   =B10  +W13  -B9   
 12 Green Ewen M         2154  FM NZL  3.5 | =B13  -W4   +B18  +W8   -B5   -W9   +B19  
 13 Tsoi Nicole          1621 WFM NZL  3.5 | =W12  +B10  -W1   -B14  +W9   -B11  +B22  
 14 Ang Alphaeus Wei Ern 1506  -- NZL  3.5 | -B7   +W20  -B4   +W13  +B19  =W10  -B5   
 15 De Carvalho Machado  1863  -- BRA  3.0 | +W17  -B11  +W21  -B6   +W16  -B3   -W8   
 16 Geng Karen Jing Yi   1155  -- NZL  3.0 | -B2   -W19  +B22  +W20  -B15  +W18  -B10  
 17 Wang Luke Jintao      913  -- NZL  3.0 | -B15  +W18  -B7   -W19  -B8   +W22  +B21  
 18 Gong Daniel          1260  -- NZL  3.0 | -W5   -B17  -W12  +B22  +W21  -B16  +W20  
 19 Zhan Judd            1369  -- NZL  2.0 | -W11  +B16  -W9   +B17  -W14  -B8   -W12  
 20 Qin Nicole Shu Yu     915  -- NZL  1.5 | -W1   -B14  -W10  -B16  +W22  =B21  -B18  
 21 Qin Joy Shu Yan      1308  -- NZL  1.5 | -B3   +W22  -B15  -W10  -B18  =W20  -W17  
 22 Wang Aaron            724  -- NZL  0.0 | -W9   -B21  -W16  -W18  -B20  -B17  -W13  

Lightning Preliminary: A

 Pos ID  NAME                 Elo   T  Fed   Pts  |  1   2   3   4   5   6   7   8   9  10  11 
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1   1  Van Riemsdijk Herman 2400  IM BRA  10.0  |  *   1   1   1   1   1   1   1   1   1   1  
  2   5  Krstev Mario         2115  -- NZL   7.5  |  0   *   1   1   0   ½   1   1   1   1   1  
  3   6  Gao Hans             2004  -- NZL   7.0  |  0   0   *   0   1   1   1   1   1   1   1  
  4   2  Smith Robert W       2267  FM NZL   6.5  |  0   0   1   *   ½   1   0   1   1   1   1  
  5   3  Green Peter          2249  FM NZL   6.5  |  0   1   0   ½   *   0   1   1   1   1   1  
  6   4  Han Daniel           2157  -- NZL   6.5  |  0   ½   0   0   1   *   1   1   1   1   1  
  7   9  Tsoi Nicole          1621 WFM NZL   4.0  |  0   0   0   1   0   0   *   0   1   1   1  
  8   7  Marko Helmut         1916  CM PNG   4.0  |  0   0   0   0   0   0   1   *   1   1   1  
  9   8  James Jack           1747  -- NZL   2.0  |  0   0   0   0   0   0   0   0   *   1   1  
 10  10  Qin Joy Shu Yan      1308  -- NZL   1.0  |  0   0   0   0   0   0   0   0   0   *   1  
 11  11  Qin Nicole Shu Yu     915  -- NZL   0.0  |  0   0   0   0   0   0   0   0   0   0   *  

Lightning Preliminary: B

 Pos ID  NAME                 Elo   T  Fed   Pts  |  1   2   3   4   5   6   7   8   9  10  11 
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1   3  Thornton Giovanni An 2202  -- NZL   8.0  |  *   1   1   ½   0   1   ½   1   1   1   1  
  2   1  Ker Anthony F        2375  IM NZL   8.0  |  0   *   0   1   1   1   1   1   1   1   1  
  3   2  Steadman Michael     2264  FM NZL   7.5  |  0   1   *   1   1   0   ½   1   1   1   1  
  4   4  Green Ewen M         2154  FM NZL   6.5  |  ½   0   0   *   ½   1   1   1   ½   1   1  
  5   8  Yang Scott           1655  -- NZL   6.0  |  1   0   0   ½   *   1   1   1   0   ½   1  
  6   6  Goodhue Nathan       2000  -- NZL   5.0  |  0   0   1   0   0   *   0   1   1   1   1  
  7   9  Ang Alphaeus Wei Ern 1506  -- NZL   4.0  |  ½   0   ½   0   0   1   *   0   0   1   1  
  8  11  Wang Luke Jintao      913  -- NZL   4.0  |  0   0   0   0   0   0   1   *   1   1   1  
  9   5  Wheeler Bruce        2092  -- NZL   3.5  |  0   0   0   ½   1   0   1   0   *   0   1  
 10   7  Stone Andrew         1892  -- NZL   2.5  |  0   0   0   0   ½   0   0   0   1   *   1  
 11  10  Gong Daniel          1260  -- NZL   0.0  |  0   0   0   0   0   0   0   0   0   0   *  

Lightning Preliminary: C

 Pos ID  NAME                 Elo   T  Fed   Pts  |  1   2   3   4   5   6   7   8   9  10  11 
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1   3  Pinic Noel           2200  -- NZL   9.0  |  *   1   1   1   0   1   1   1   1   1   1  
  2   1  Hague Ben            2355  FM ENG   9.0  |  0   *   1   1   1   1   1   1   1   1   1  
  3   4  Ansell Alan          2124  -- NZL   7.0  |  0   0   *   1   0   1   1   1   1   1   1  
  4   2  Watson Bruce R       2264  FM NZL   7.0  |  0   0   0   *   1   1   1   1   1   1   1  
  5   6  Li Zuhao Luke        1943  -- NZL   6.0  |  1   0   1   0   *   0   0   1   1   1   1  
  6   5  Krstev Antonio       2062  -- NZL   5.0  |  0   0   0   0   1   *   1   0   1   1   1  
  7   8  Zhang Leo            1632  -- NZL   5.0  |  0   0   0   0   1   0   *   1   1   1   1  
  8   7  De Carvalho Machado  1863  -- BRA   4.0  |  0   0   0   0   0   1   0   *   1   1   1  
  9  10  Geng Karen Jing Yi   1155  -- NZL   2.0  |  0   0   0   0   0   0   0   0   *   1   1  
 10   9  Zhan Judd            1369  -- NZL   1.0  |  0   0   0   0   0   0   0   0   0   *   1  
 11  11  Wang Aaron            724  -- NZL   0.0  |  0   0   0   0   0   0   0   0   0   0   *  

January 15th - 23rd 2012 - Queenstown Chess Classic, Queenstown.
The 3rd edition of New Zealand's most prestigious event. Nine-round swiss-system International Open with norm opportunities, also incorporating the 119th New Zealand Championship. Watch the website www.queenstownchess.com for more details. This event is a Myer Tan NZ Chess Grand Prix Super event (the first of the new season), and is also included in the Oceania Grand Prix.
See http://www.chess-results.com/tnr63826.aspx?lan=1 for full results.
Download the pgn file here (updated :- all games, 27 February 2012 - thanks to Peter Stuart and Justin Davis).

Prizewinners
Sponsor Murray Chandler presents the prizes to first-equal finishers Zhao Jun, Darryl Johansen, and Li Chao. Johansen was first on tiebreak. More results and photos later.

Results:
1st= GM Darryl Johansen (and trophy on tiebreak), GM Li Chao, & GM Zhao Jun
4th= IM Akshat Khamparia, GM Eduardas Rozentalis, Trevor Tao, GM Sune Berg Hansen & GM Surya Shekhar Ganguly
9th= GM Dejan Bojkov, FM Junta Ikeda, Andrew Bird, FM Michael Steadman, wgm Irine Kharisma Sukandar, Domagoj Dragicevic, & FM Max Illingworth

Under 11 trophy + book prize - William Zhang
Under 13 trophy + book prize - Karl Zelesco
Under 15 trophy + book prize - FM Bobby Cheng
Senior Trophy (over 55 at the start of the event) + book prize - FM Bob Smith
Under 1600 - Shanon Vuglar, Jamie-Lee Guo, Leo Zhang, & Jack Hughes
Under 1700, 1800 & 1900 (combined) - Bob Mitchell, William Li, Maris Cekulis, Leteisha Simmonds & Ryan Louie
Under 2000 - Allen Setiabudi, Nathan Goodhue, Matthias Koerber, Leon Kempen, Ari Dale & Hilton Bennett
Under 2100 - Jason Tang
Under 2200 - Karl Zelesco

Best Game prize (sponsored by Grant Kerr):
GM Gawain Jones (for the game Sukandar-Jones, round 6).

Norms:
IM norms were scored by wgm Irine Karisma Sukandar (her fourth), FM Junta Ikeda (his first) & Trevor Tao (who can now apply for the title, having three norms and the required rating).

Oceania Events:
Oceania 2012 Open Champion trophy - GM Darryl Johansen
Oceania 2012 Women's Champion trophy - wfm Helen Milligan

NZCF Events:
NZ Champion - FM Mike Steadman (winning a guaranteed place in the 2012 Open Olympiad team)
NZ Major Open Champion - Nathan Goodhue
NZ Junior Player of the Year trophy - Luke Li

Murray Chandler, Zhao Jun, Darryl Johansen, Li Chao   Trevor Tao, Akshat Khamparia, Sune Berg Hansen, Eduardas Rozentalis & Surya Shekhar Ganguly   Paul Spiller and Gawain Jones
Murray Chandler presents the prizes to Zhao Jun,
Darryl Johansen, and Li Chao.
  Trevor Tao, Akshat Khamparia, Sune Berg Hansen, Eduardas Rozentalis & Surya Shekhar Ganguly   Best Game: Gawain Jones (presented by Paul Spiller)
William Zhang    Karl Zelesco   Bobby Cheng
Under 11: William Zhang   Under 13: Karl Zelesco   Under 15: FM Bobby Cheng
Bob Smith   Leo Zhang, Jamie-Lee Guo, NZCF patron Jim Benson presenting the prizes, Jack Hughes, Shanon Vuglar   William Li, Maris Cekulis, Leteisha Simmonds & Bob Mitchell
Best Senior: FM Bob Smith   Under 1600: Leo Zhang, Jamie-Lee Guo, NZCF patron Jim Benson presenting the prizes, Jack Hughes, Shanon Vuglar   Under 1900: William Li, Maris Cekulis, Leteisha Simmonds & Bob Mitchell (Ryan Louie absent)
Allen Setiabudi, Ari Dale, Hilton Bennett,  Nathan Goodhue, & Leon Kempen   Jason Tang    Karl Zelesco
Under 2000: Allen Setiabudi, Ari Dale, Hilton Bennett, Nathan Goodhue, & Leon Kempen   Under 2100: Jason Tang   Under 2200: Karl Zelesco (again)
 Irine Kharisma Sukandar   Junta Ikeda   Trevor Tao
IM norm: Irine Sukandar   IM norm: Junta Ikeda   IM norm: Trevor Tao
Darryl Johansen   Helen Milligan   Craig Hall, Keong Ang, Shaun Press & Bob Gibbons
Oceania Champion: Darryl Johansen   Oceania Women's Champion: Helen Milligan (trophy presented by Zonal President Brian Jones).   Arbiters: Craig Hall, Keong Ang, Shaun Press & Bob Gibbons
Jim Benson and Mike Steadman   Jim benson and Nathan Goodhue   Jim Benson and Luke Li
NZ Champion Mike Steadman (with NZCF patron Jim Benson)   NZ Major Open: Nathan Goodhue (with NZCF patron Jim Benson)   NZ Junior Player of 2011: Luke Li (with NZCF patron Jim Benson)
All photos above can be used freely (please credit Helen Milligan). If you want high-resolution versions for publication, email heligan@newzealandchess.co.nz
Queenstown Chess Classic group photo
This is a low-resolution version of the group photo. Download the high-resolution one here (jpeg, about 3 MB). You can use it freely but please credit the photographer, Wolfgang Thiele.

December 27th 2011 - January 8th 2012- 2012 Australian Chess Championship, Geelong, AUSTRALIA.
Results at http://www.chess-results.com/tnr62887.aspx?lan=1

2011 Think Big NZ Grand Prix final positions:
Open - 1 Paul Garbett $600 2 Bob Smith $450 3 Mike Steadman $300 4 L. McLaren $200.
Under 2100 - 1 Alan Ansell $200 2 Roy Seabrook (taking 1st U1800 prize) 3 Hilton Bennett $100 4 John Duneas $50.
Under 1800 - 1 Roy Seabrook $200 2 William Li $100 3 Philip Mukkattu $50.
Under 1500 - 1 Hao Jia $200 2 Alphaeus Ang $100 3 William Zhang (taking 2nd Junior prize) 4 Leo Zhang $50.
Junior - 1 Alan Ansell (taking 1st U2100 prize) 2 Luke Li $200 3 William Zhang $100 4 William Li (taking 2nd U1800 prize) 5 Hans Gao $50.
Senior - 1 Bob Mitchell $200 2 Peter Stuart $100 3 Wayne Power $50.
Female - 1 Helen Milligan $200 2 Viv Smith $100 3 Joy Qin $50.
Under 12 & Under 1200 - 1 Judd Zhan $70 in chess books 2 Richard Jiang $50 in chess books 3 Allen Fan $30 in chess books.
Best non-prize-winning North Islander outside the main centres - Noel Pinic (Tauranga - 6th Open) $70
Best non-prize-winning South Islander - Edward Rains (Canterbury - 8th U1800) $70
Best non-prize-winning North Island junior outside the main centres - Chang Zhai (Hamilton - 14th Junior) $50 in chess books
Best non-prize-winning South Island junior - Timothy Rains (Canterbury - 15th Junior) $50 in chess books

The regular reports from Coordinator Bob Smith, and the full details of points awarded, can be found on our Grand Prix page.
Prizes will be awarded at the Queenstown Chess Classic - please contact Bob Smith or Helen Milligan if you are not attending and need your cheque posted to you.

Paul Garbett   Alan Ansell   Hilton Bennett
Open winner: Paul Garbett   Under 2100: Alan Ansell   Under 2100: Hilton Bennett
John Duneas   Roy Seabrook   William Li
Under 2100: John Duneas   Under 1800: Roy Seabrook   Under 1800: William Li
Alphaeus Ang   Leo Zhang   Luke Li
Under 1500: Alphaeus Ang   Under 1500: Leo Zhang   Junior: Luke Li
William Zhang   Hans Gao   Bob Mitchell
Junior: William Zhang   Junior: Hans Gao   Senior: Bob Mitchell
Peter Stuart   Helen Milligan   Noel Pinic
Senior: Peter Stuart   Women: Helen Milligan (thanks to
Raelene Zelesco for this photo)
  Best North Islander outside
main centres: Noel Pinic

Results from 2007
Available here.

Results from 2008
Available here.

Results from 2009
Available here.

Results from 2010
Available here.

Results from 2011
Available here.

Results from 2012
Available here.

Results from 2013
Available here.

Results from 2014
Available here.

Results from 2015
Available here.

Results from 2016
Available here.

| Home | Calendar | Results | Resources | Links | Clubs | Contact us | Queenstown 2012 | NZ Grand Prix |